TGB halka açık iftar yemeği verdi

Berlin Türk Cemaati TGB' her yıl olduğu gibi bu yılda geleneksel hale getirdiğı 4. iftar yemeğini Kreuzberg Neue Markthalle'de büyük bir katılımla gerçekleştirdi.

TGB halka açık iftar yemeği verdi

TGB'nin vermiş olduğu iftar yemeğine Berlin Muavin Başkonsolos Erdinç Evirgen, Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız, Berlin Başkonsolosluğu Din Ataşesi Ahmet Fuat Çandar, Herr Tietze Staatssekretär für Integration, Herr Lehmann Mitglied des Abgeordnetenhauses, Herr Mazanke Ausländerbehörde, Frau Niewiedzial Beauftragte des Senats von Berlin für Integration und Migration, Herr Drießen Markthalle 9 ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları temsilcileri yanı sıra vatandaşlarda büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Verilen iftar öncesi ve sonrası dualar okundu. Ve Türk tasavvuf müziği seslendirildi. TGB Başkanı Selçuk Demirci, yapmış olduğu konuşmasında Değerli misafirlerimiz davetimizi kabul edip geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum.

Ramazan bizler için dayanışma, kaynaşma, paylaşım ve hoşgörünün daha çok yaşandığı bir aydır. Bu sene 4. sünü düzenlediğimiz bu iftar programımızla yine kültürümüzdeki bu güzelliği yaşadığımız ülkedeki komşularımızla da paylaşmak istedik.

Bizler binlerce yıllık devlet ve medeniyet tecrübesi olan kadim bir milletin evlatlarıyız. Gittiğimiz her yere medeniyet ve düzen getirmiş bulunduğumuz yerlere yeni değerler kazandırmışız. “Gel, gel, ne olursan ol yine gel,” diyen engin bir merhamet deryasına sahip Mevlanaları kültüründe barındıran bir neslin evlatlarıyız.

Ancak son dönemlerde insanlarımıza, derneklerimize ve ibadethanelerimize yapılan saldırılar toplumumuzu ziyadesi ile üzmüş ve kaygılandırmıştır. Bu gibi olayların önüne geçmek ve engel olmak için Türk ve Alman toplumunun birbirini daha yakından tanıması gerekmektedir.

Bu amaçla bu gibi faaliyetlerimizi daha faal bir duruma getirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bütün derneklerimizi kendi bölgelerindeki komşularıyla iyi ilişkiler kurmak ve bu ilişkileri sürekli geliştirmek zorundadırlar.

Yaptığımız programlar sadece kendi toplumumuza değil Alman toplumuna da hitap eden programlar olmalı. İnanın bizler farklı kültürleri bir arada yaşatma tecrübesini genlerimizde bulunduran bir milletiz. Burada da bunu başarabiliriz.

Bugün 13 Mayıs Türk Dil Bayramı ve bu nedenle de değinmeden geçemeyeceğini dile getiren Demirci,” Bir milleti oluşturan unsurların başında dil gelmektedir. Bu nedenle Türkçe bizim vazgeçilmezimizdir. Milletimizin gelecekte de varlığını sürdürmesi için güzel Türkçemize sahip çıkalım. Ve hepinizi saygıyla selamlıyor tuttuğunuz oruçların kabul olmasını diliyorum” dedi. 

ha-ber.com/Orhan Önaldı

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321