TGB'den çok önemli konut uyarısı

Berlin Türk Cemaati (TGB) son dönemde yaygınlaşan Türkiye'den gayrimenkul alımlarına ilişkin bir açıklama ile çok önemli uyarılarda bulundu.

TGB'den çok önemli konut uyarısı
Berlin Türk Cemaati'nden Türkiye'den konut alacaklara yönelik yapılan açıklama şu şekilde: 

Ne demiş atalarımız; dünya da mekân, ahirette iman.

Malum ülkemizde dövizin hızlı artması iç piyasada konuta olan talebi durdurdu. Talep daralması nedeniyle Türkiye'deki müteahhitlerin hemen hemen hepsi ellerindeki konut portföylerini yurtdışında satma çabası içine girdiler.

Yurtdışına konut satma dendiğinde ilk akla gelen maalesef biz gurbetçiler oluyoruz. Çünkü hem aynı dili konuşuyoruz hem de bu müteahhit şirketlerin hemen hemen hepsi uluslararası emlak fon ve yatırımcılarına dönük pazarlama kabiliyet, beceri ve tecrübesinden uzaklar.

Avrupa’daki her Türk vatandaşının, anavatanından bağlarını koparmaması açısından ülkemizde bir konutunun olması, Berlin Türk Cemaati olarak bizlerinde desteklediği ve arzu ettiği bir husustur. Lakin geçmişte yaşanan acı tecrübeler bu konuda bizim, halkımızı temkinli olmaya davet etmemizi zaruri kılıyor.

İnsanımız Türkiye’den konut alırken nelere dikkat etmelidir?

 1. Şu anda Türkiye genelinde irili ufaklı on binlerce müteahhittin 150 bin birim konuttan fazla projesi ya batak ya icralık ya davalık, ya da sürüncemede, yani ve maalesef batan ve batmak üzere olan binlerce proje var!

2. Kesinlikle inşaatı bitmiş, çevre düzenlemesi yapılmış, tapusu hemen alınabilecek ve derhal içine yerleşmeye hazır, üzerinde icra olmayan projelerden konut alınabilir.

3. Konut bedelini yani ödemeyi kesinlikle elden yapmamak ve kesinlikle banka havalesi kullanmak gerekiyor.

4. Tapuyu, yani daire veya evinizin resmî belgesini teslim almadan kesinlikle ödemede bulunmamak gerekiyor!

5. Alacağınız gayrimenkulü gidip görmeden, incelemeden sakın ha alım yapmayınız.

6. Değil sözlü, noter tasdikli olmayan hiçbir yazılı evraka ve sözleşmeye güvenmeyiniz! Çünkü karşı tarafta sözleşmeye kimin? hangi yetki ve sıfatla? imza atmış olduğunu bilemezsiniz.

7. Alım ve devir işlemlerinizde mümkünse yanınızda avukatınız olsun.
 
 8. Yüzlerce daire ve onlarca villadan oluşan Sitelerden uzak durunuz! Çünkü buralarda Site aidatları çok yüksek. Veya bugün yüksek olmasa bile 10-20 sene sonra aidatları ödeyemez hale gelecek ve o konutlarınızı bedavaya dahi devredip kurtulmaya çalışsanız dahi elden çıkaramayacaksınız.
 
9. Satın almadan önce kesinlikle bölgenin reel konut fiyatları hakkında bilgi alınız ve muhakkak pazarlık yapınız!

10. Otopark varsa muhakkak su baskını veya sızması olup olmadığını kontrol ediniz.

11. Asansörlü konutlarda asansörlerin büyüklüğü, özürlü arabasının girip girmediği, yük taşımaya müsait olup olmadığını kontrol ediniz.

12. Yüksek katlarda eğer Pencereler yerden tavana kadar ise ve Fransız balkon korkulukları yoksa camların güvenli cam olup olmadığına kesinlikle bakın, yoksa 15. katta maazallah bir ayak kaymasında camı delip aşağı uçabilirsiniz!

13. Balkon ve Fransız balkon korkulukları kesinlikle paslanmaz çelik olmalı. Alüminyum korkulukların güvenlik açısından hiçbir değeri yok!

14. Henüz başlamamış projelerden ne peşin ne de vadeli kredilerle kesinlikle konut satın almayın! Çünkü projenin bitmeme ihtimali çok yüksek.

15. Paranız var ve gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız mümkünse 3-5 arkadaş bir araya gelip veya gücünüz yetiyorsa tek başınıza 20-50-100 vs. daire, dükkân vb. yarım kalmış, sahibinin batmak üzere olduğu projeleri bulup almaya çalışın!

16.” Daire alayım, kira getirsin, kira getirisi daireyi nasıl olsa öder, yaşlılığımda gelir olur” vb. düşüncelerle kesinlikle dövizinizi bozdurup daire almayınız. Çünkü; birincisi bu daireler bugün için belki de 10 yıl sonraki piyasa fiyatından satılıyor. İkincisi; kiracının daireye verdiği zarar, ondan elde edilen kira geliriyle kesinlikle tamir ettirilemiyor. Hem yıpranma ve hem de dövizden dolayı uğranan kayıp büyük oluyor. Yani sonradan sattığınız da o daireyi aldığınız zamanki dövizinizi dahi elde edemiyorsunuz.

17. Türkiye’den iyi yerlerde dükkân satın alabilirsiniz. Ama gene de piyasa araştırması muhakkak yapılmalı.

18. Türkiye’de, büyük konut projelerinin Site yönetimleri, buraları inşa eden müteahhit firmalarca yapılmakta ve maalesef çoğu, bu site gelirlerini “likidite yani cash flow” imkânı olarak görüyor ve şirketlerinin piyasadaki durumlarına ve nakit ihtiyaçlarına göre bu aidatları yükseltebiliyorlar. Çok yüksek site aidatları ödemek, yatırımcıyı sonradan çok üzebilir.

19. Ülkemizden “emin evim” projesi çerçevesinde konut alımı ile ilgili olarak ileri sürülen avantajlar olan,

- Finansman olanakları
- Düşük faiz oranları
- Döviz kuru avantajları
- Vergi avantajları gibi avantajların aslında hiçbiri buradaki (Almanya ve diğer AB ülkelerindeki) insanımız için avantaj değil bilakis dezavantajdır.

Yukarıda zikrettiğimiz bu vb. sebeplerden dolayı halkımızdan ricamız;

Konut alırken kesinlikle çok ama çok dikkatli olmaları,
Teslim edilememesi pek muhtemel olan daha başlanmamış projelerle,
Yüzlerce daire ve dükkanlardan oluşan sitelerden,
Elinde çanta ve sözleşmelerle kapınıza gelen,
Devlet desteği ve güvencesi olduğundan dem vuran,
Tanıdık arkadaş, komşu ve akrabanız aldı sizde alın, kira geliriniz olsun, daire kendi kendini öder,
vb. hiçbir kişinin, STK temsilcisinin, bürokratın, vekilin vs. söz, reklam ve telkinlerine kanmamalarıdır.
Ülkemizde yatırım yapmak istiyorlarsa; arsa ve dükkâna yapmalarını, bizzat kendi ihtiyaçları değilse konuttan uzak durmalarını, illa da konut yatırımı yapacaklarsa Sitelerden uzak durup 5-6 katlı, çift daireli binalardan konut tercih etmelerini tavsiye ederiz.


Berlin Türk Cemaati Adına
Başkan Yardımcısı Yüksel Aslan

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 08:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Yüksel Bey, bilgilendirmeniz iyi niyetli olabilir. Ancak verdiğiniz bilgileri nereye dayandırıyorsunuz, yatırım danışmanlığı mı yapıyorsunuz? Bilginiz, birikiminiz nedir. Kendiniz yazıyorsunuz hiçbir STK Temsilcinin telkinlerine inanmayın. Sizin yazdıklarınıza neden inanalım? Demek istediğim, yazdığımız ile yaptığımız az da olsa uyumlu olsa daha iyi olmaz mı.

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321