Temel Karamollaoğlu Berlin'de konferans verdi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Berlin’de “Türkiye'nin meseleleri ve çözüm yolları” başlıklı geniş bir konferans verdi.

Temel Karamollaoğlu Berlin'de konferans verdi

Tempelhof ilçesi Ariana Event salonunda gerçekleştirilen oturuma katılan Saadet Partisi Genel Başkanına çok sayıda partili sevgi gösterilerinde bulundular. Konferansa Saadet Partisi Berlin Bölge Başkanı Av. Ahmet Yıldız ve Saadet Partisi Avrupa Başkanı Abdussamet Temel, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Berlinliler katıldılar.

“Müslümanlığın bugünkü halini sorgulamamız gerekiyor”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu konuşmasında Türkiye’nin içinden çıkılması çok zor problemlerle karşı karşıya olduğu bir sürecin yaşandığını ifade ederek, şöyle devam etti: “Müslüman toplumunun bugünkü halini bir sorgulamamız gerekiyor. Neden bu hale geldik? Müslüman yalan söylemez, kibirli olmaz, hırsızlık yapmaz, rüşvet almaz. Müslüman ülkelerde yaşanan acı olaylar Müslümanlığa zarar veriyor. Adaletin tesisi bizlerin görevleri arasında yerini alması lazım. Bu yüzden şu anda dünyada Müslümanlara karşı bir kampanya yürütülüyor. Bunun adına İslamofobi diyorlar.

“Adaletsiz bir ülkenin yönetilmesi mümkün değildir”

Dünyada barışın tesisini istiyorsak önce bunu kendi ülkemizde güçlü bir hale getirmemiz gerekiyor. Ahlaki ve manevi değerlerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bir devlet ancak adaletle yaşantısını devam ettirebilir. Adaletsiz bir ülkenin yönetilmesi mümkün değildir. Hakimler, savcılar, hüküm verirken yöneticilerin gözünün içine bakıp bunları memnun eder miyim, edemez miyim dememeli. Maalesef böyle manzaralarla karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye’de bu sebepten mağdurlar ordusu oluştu.

16 Temmuz talihsizliği tamamen AKP’nin eseri

16 Temmuz’dan önce bir başka adaletsizlik yaşandı. Başarılı olamadılar. Kim tarafından yönlendirildi? Bugünkü yönetim tarafından. Tamamı sizin eseriniz. Bir de çıkıp dert yanıyorsunuz. Bu işin içinden çıkmayı hala başaramadınız. Türkiye'yi liyakat sahibi, işin ehli kimselere vermediğiniz müddetçe işin içinden çıkamazsınız. Ayrıca devletin kamu mallarına sahip çıkmak zorundasınız. Maalesef bizler hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet… bunlara şahit olduk. Bizim kitabımızda bunun yeri yok. Biz bunun için farklıyız.

Dünyada huzur ve barış ancak inançla olur. Bugün Türkiye’de eğitimi yerle bir ettiniz. Eğitim vasıflı bilgili uzman ve karakterli insan yetiştirmekle olur. Yoksa başınıza bela olur ve oluyorlar da. Politikacılar yalan söylemeyecek, insanları kutuplaştırmayacak, birbirine hasım gibi göstermeyecek.

“Bugün sayenizde her şeyde dışa bağlı hale getirildik”

Partiler birbirine düşman değiller. Kendi partilerine oy vermeyeni vatan haini veya terörist olarak nitelendiremez. Kendisi gibi düşünmeyen sandık görevlisini vuramaz. Bir yerde barış hâkim olsun diyorsak, önce adaleti tesis etmeyi, dürüstlüğü hâkim kılmayı kabullenmek gerekir. Dünyada güçlü olmak için sanayi, ekonomi ve üretimi gerçekleştirmemiz şarttır. Bugün sayenizde her şeyde dışa bağlı getirildik. Şu anda sanayileşmeyi kaçıran bir ülke konumundayız. 95 yıllık sanayi birikiminin tamamını sattınız. Yerine beton yığınlarını diktiniz.

“Dünyanın en büyük adalet saraylarını yaptınız, içinde adalet dağıtılmıyor”

Dünyanın en büyük adalet saraylarını yaptınız içinde adalet dağıtılmıyor. Vatandaşı patatese soğana muhtaç ettiniz. Bundan 15-16 sene önce dünya da kendisine yeterli gıda üreten 7 ülkeden birisiydik. 2 milyon hektar tarım alanı ekilemiyor. Çiftçi kazanamadığı için tarlasını ekmiyor. Çünkü, tohum, gübre, mazot, ilaç, parasını çıkaramıyor.

“Milyonları vererek yaptırdığınız devasa camiler bomboş, 1100 odalı saraylar, uçak ve araç filoları yetmiyor. Bu israf bizi nereye götürecek”

Türkiye'de en büyük sorun işsizlik. Bugün itibariyle genç nüfus arasında işsiz sayısı 8 milyona yükselirken, yol yaparak, tünel yaparak gökdelenler yaparak mı işsizliği önleyeceğiz! Dış ülkelere borçlanarak 117 milyar faiz borcu batağındayız, dış borcumuz 400 milyar dolar tutarında. İç borcu hiç saymıyoruz. Osman gazi köprüsünden geçiş 103 TL, köprülerden kimse geçmiyor. Milyonları vererek yaptırdığınız devasa camiler bomboş, 1100 odalı saraylar, uçak ve araç filoları yetmiyor. Bu israf bizi nereye götürecek.

Yakın zamanda milletin gözün boyamak için Ardahan'a, Tunceli'ye, Ağrı'ya, Bitlis'e lise açar gibi üniversiteler yaptılar. Ne yeterli öğrenci var ne de yeterli hoca var. Dış politika içler acısı kavga etmediğimiz ülke nadir. Müslümanlar arasında “Ekonomi ve İslam teşkilatı” vardı. Onları da yok ettiler. “Allah sonumuzu hayır getirsin” demekten başka çaremiz yok dedi.

ha-ber.com / Berlin 

Orhan Önaldı / Mustafa Temel

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321