banner269
Öne Çıkanlar CHP AKP Obama FETÖ Oranienplatz ABD

TED, Tarih Sohbetleri Tevfik İleri’yi yâd etti

Berlin Türk Eğitim Derneği (TED) Türkiye’nin yetiştirdiği önemli fikir, sanat ve siyaset insanlarını anma toplantılarını Tevfik İleri ismi ile sürdürdü. 

banner197
TED, Tarih Sohbetleri Tevfik İleri’yi yâd etti
TED, Tarih Sohbetleri Tevfik İleri’yi yâd etti

Berlin Türk Eğitim Derneği (TED) Türkiye’nin yetiştirdiği önemli fikir, sanat ve siyaset insanlarını anma toplantılarını Tevfik İleri ismi ile sürdürdü. 

Türk Eğitim Derneği (TED) salonlarında gerçekleştirilen tarih sohbetlerinin üçüncüsünde; Nureddin Topçu, Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in ardından Tevfik İleri ismi ile Berlinli tarih severleri bir araya getirdi.


Katılımcılar Berlin’in tanınmış isimlerinden Paşa Güven’in sunumuyla yakın tarihe kısa bir yolculuk yapma fırsatı buldular. Güven, yaptığı sunumda İleri’nin ailesine bağlı, vatansever, çalışkan, gözü tok bir devlet adamı olduğunu belirtti.Demokrat Parti hükümetleri esnasında yıllarca milletvekilliği, Milli Eğitim, Bayındırlık ve Ulaştırma gibi bakanlıklar yapmış olmasına rağmen İleri’nin mütevazı yaşamını sürdürmeye devam ettiğine dikkat çeken Güven; 27 Mayıs 1960 Darbesi ile görevden ayrılmak zorunda kalan ve Yassıada’da yargılanan Menderes ve kabinesi ile birlikte onun da yok yere cezalandırıldığını ifade etti.  “Bir daha darbeler ve zulümler olmasın“ şeklinde temennilerde bulunan Güven Tevfik İleri’nin Kayseri Cezaevi’nden eşi ve çocuklarına yazdığı son mektupla sözlerini tamamladı. 

“… Başkasının çocuğu okula nasıl gidiyorsa bizim çocuklar da o şekilde gitsin diyen makam sahipleri arttırılmadan selamete çıkamayız. Kritik makamlar az uyuma ve çok çalışma yerleridir. Makam, imkânlarını tepe tepe kullanma yerleri değildir. Görevden ayrıldıktan sonra çok uyuyabiliriz ama görevde iken uykunun haram olması gerekir. ‘Politik ve bürokratik hayatımda yazlığa gitmek nedir bilmedim, ne vakit buldum ne de para... Bütün hayatımda namuslu insan olmak tek gayem oldu’ diyecek insan sayısını artırmadan güzel günler ancak tesadüf olur. Allah var. Her şeyi görüyor, biliyor… Gerisi lâf ü güzâf. Yapılacak tek şey tebessüm etmektir. Size mal mülk, servet bırakmadım. Ama şerefli, namuslu, erkek bir ad bırakabildim. Hiçbir zaman başınız yere bakmayacaktır. Bununla müteselliyim, siz de bununla iftihar edeceksiniz.”

ha-ber.com/Zülfikar Kam/Berlin
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
misafir 2 yıl önce

Acaba Tevfik İleri'nin nesli kimler nasıl insanlar oldular? Babalarının bıraktığıyla iftihar edebildiler mi? Cevabınızı bekliyor olacağım.

Avatar
kemaldurgut 2 yıl önce

Eski siyasetcilerde AHLAK vardi din iman vatan sevgisi vardi birbirlerine saygilari vardi simdikiler HIRSIZ,YALANCI ahlaksiz ve rezil insanlar bunlar toplumun yuzune nasil bakabiliyor hele hele evdeki cocuklarindandami utanmiyorlar.

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir