banner216
Öne Çıkanlar Istanbul ABD Türkiye Almanya AYM Afrika

TDU’dan yeni yıl resepsiyonu

Türk-Alman İş Adamları Derneği (TDU) Berlin’de yeni yıl resepsiyonu düzenledi. 

banner197
TDU’dan yeni yıl resepsiyonu
TDU’dan yeni yıl resepsiyonu

Türk-Alman İş Adamları Derneği (TDU) Berlin’de yeni yıl resepsiyonu düzenledi. 

Resepsiyona katılan TDU üyeleri ve davetliler açık büfe eşliğinde uzun süre sohbet edip görüş alışverişi yapma olanağı buldular. 

Burada bir açılış ve selamlama konuşması yapan TDU Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Kaplan şunları söyledi: 

"Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sayın Ufuk Gezer, Federal Almanya ve Berlin Parlamentosu`nun değerli temsilcileri, Tacikistan Cumhuriyeti Elçisi sayın Nematov Malischko Mahmadschoewitsch, Özbekistan Cumhuriyeti Elçisi sayın Alischer Kayumov, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu Sayın Mustafa Çelik, Almanya’nın eski Türkiye Büyükelçisi sayın Dr. Wolf-Ruthart Born, Büyükelçiliğimizin ve diğer yabancı elçiliklerin çok değerli mensupları, IKH Berlin, HWK Berlin ve TD-IHK Berlin gibi ekonomik odaların ve kuruluşların değerli temsilcileri, Sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerinin sayın temsilcileri, Basının ve medyanın çok değerli temsilcileri, Derneğimizin çok değerli üyeleri ve sayın işverenler, Sayın baylar bayanlar, Değerli misafirlerimiz,
Sizleri TDU Yönetim Kurulu adına en içten duygularımla selamlıyor ve hepinize yeni yıl resepsiyonumuza hoş geldiniz diyorum.


Resepsiyonumuz vesilesi ile her yıl olduğu gibi bu yıl da Berlin ekonomisinin, Alman ve Türkiye kökenli toplumunun siyaset, kültür, spor, sanat ve diğer branşlardan ileri gelenlerinin bir araya gelmesi, birbirlerini daha yakından tanımaları ve görüşmeleri bizleri son derece memnun etmekte ve sevindirmektedir. 

Kıymetli misafirlerimiz,
Bizler sürekli gelişen bir dünya metropolü olan Berlin’de yaşıyoruz, ekonomik faaliyette bulunuyoruz. Berlin’in hem siyasi hem de ekonomik olarak dünyadaki önemi, yıldan yıla giderek artmakta, şehrimiz büyümektedir. Berlin ekonomisi 2017 yılında %2,5 luk bir büyüme ile, yine Federal Almanya ortalamasının üzerinde bir hız yakaladı. Bu yıl %2,8 lik bir büyüme bekleniyor. İşsizlik giderek düştü. 

Yalnızca geçen yıl 60.000 yeni işyeri yaratıldı. Berlin işletmeleri daha fazla meslek eğitim yeri açtılar. Yıllardır devam eden bütün bu olumlu gelişmeler işverenler olarak bizleri mutlu ediyor, yeni yatırımlar yapmaya sevk ediyor. Bu gelişmeye paralel olarak, biz Türkiye kökenli Berlinli işverenler de gelişiyoruz, büyüyoruz. Bir örnek vermek istiyorum: Gecen yılki yeni yıl resepsiyonumuzda iki üyemizin kendi inşa ettikleri 5 yıldızlı otel işlettiklerini kaydetmiştim.  Yakında bir başka üyemiz Rıfat Kazancıoğlu beş yıldızlı otelini işletmeye açacak. Büyük ihtimalle gelecek yıl resepsiyonumuzu kendisinin otelinde kutlama onuruna sahip olacağız. Sayın Kazancıoğlu şayet aramızda ise lütfen kendisinden burada bu sözü almak istiyorum. Kısacası, Berlin hükümeti koalisyon anlaşmasında belirtildiği gibi, „Berlin’i birlikte şekillendireceğiz. Dayanışma içinde, sürekli olacağız ve dünyaya açık olacağız “Sayın misafirlerimiz,
Berlin’imiz gelişiyor, ancak buna bağlı olarak sorunlarda büyüyor, çeşitleniyor. Ekonomi trafik yoğunluğunda takılmamalıdır. Yol, konut, okul inşaatları hızlı bir şekilde planlanmalı ve sonuçlandırılmalıdır. 

Berlin Ekonomi Senatörümüz Ramona Pop’un bir konuşmasında dediği gibi: „Gecen yılların ihmal edilmiş yatırımları yapılmalıdır. Şehrimiz metropol şehirlerin ihtiyacına uygun alt yapıya kavuşturulmalıdır “.  Berlin Senatosu haklı olarak önümüzdeki yılları „Yatırımlar On Yılı “diye nitelemiştir.Diğer bir sorun ise uzun yıllar güncelliğini koruyacak olan mülteciler sorunudur. İki yıl öncesi ile karşılaştırırsak başkentimizde çok başarılı çalışmalar yapıldığını görürüz.  Biz de elimizden geleni yapıyoruz. En iyi entegrasyon çalışma hayatında gerçekleşir. Birçok işveren arkadaşımız mültecilere iş verdiler, işletmelerinde çalıştırıyorlar. Bunların içinde H&V Mobilya Mağazası olan Veli Tüfekçi arkadaşımızı örnek gösterebiliriz.

Değerli misafirler, geçtiğimiz yıl Almanya-Türkiye siyasi ilişkileri açısından gerilimli bir yıl yaşadık, hala da devam ediyor. Almanya’da yaşayan ve çalışanlar olarak, bu durumdan en fazla etkilenen kimseleriz.Bu konuda şunları söylemek istiyorum: 

Her iki ülke de bizim için önemli. Ne Almanya’dan ne de Türkiye’den vazgeçebiliriz. Her iki ülke tarihsel, ekonomik ve sosyal olarak birbirleriyle çok yakın bağlar içindeler. Almanya Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 37,3 Milyar Euro. 6500 ün üzerinde Alman firması Türkiye’de faaliyette bulunuyor. Örneğin Siemens 160 yeldir Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor.Diğer yandan Almanya’da 3 Milyon civarında Türkiye kökenli insanımız yaşamakta. Bunlardan 90.000 kişi ticaretle uğraşıyor veya serbest meslek sahibi. Bu işletmeler neredeyse yarım milyon kişi istihdam ediyor. Yıllık ciroları 50 Milyar Euro dolayında. Üyelerimiz de bu başarının bir parçası. Bizler politikacıların ve sorumluların birbirlerine tekrar dostluk elini uzatmalarını, yaşanan gerilimin düşürülerek, ilişkilerin tekrar normale dönmesini arzu ediyoruz. Bu kuvvetli bağlar zarar görmemelidir.Değerli misafirler ve üyelerimiz,
Almanya’da yakında bir büyük koalisyon hükümeti kuruluyor. Sevindirici bir durum. Hükümete şimdiden başarılar diliyoruz. Sevgili misafirler bu kürsüden yıllardır dünyada ve özellikle Orta-Doğu’da savaşların son bulup, yerini barışın almasını diliyorum. Bugüne kadar bu dileğimiz, maalesef yerini bulmadı. Bu dileğimizi savaşlar sona erinceye kadar tekrarlayacağız. Dünya’nın acil olarak barışa ihtiyacı var. Bu dileklerle hepinize güzel bir akşam ve bol sohbetler diliyorum."

Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Sayın Ufuk Gezer ise konuşmasında şunları dile getirdi: “Büyükelçimiz şu anda Başbakanımız ile birlikte Münih'te güvenlik konferansı münasebetiyle katılamadı. Kendisinin sizlere selam ve sevgilerini iletmek isterim. Berlin'de kısa ve çok içerikli bir toplantı oldu. Gerçekten ikili ilişkilerimizde hareketli bir dönemden geçiyoruz. Dün Başbakanımızı Berlin’de ağırladık. Kısa ama içerikli bir toplantı oldu. Bugün de Münih'te temaslar devam edecek. 
 
Tabiiyetiyle dünyamız çok hızlı değişiyor. Şu anda tehditlerle karşı karşıyayız. Türkiye olarak bu değişimin merkezinde yer alıyoruz. Bizim için Türkiye olarak önemli konu ulusal güvenliğimiz tehdit altında olduğunu dememe gerek yok. Başta Suriye ve Irak olmak üzere terör unsurlarının rahat hareket edebileceği bir jeopolitik durumla karşı karşıyayız. Türkiye olarak terör belasından çok çektik. Geçtiğimiz 40yılda binlerce masum insanımızı teröre maalesef kurban verdik. Terör tabiiyetiyle bütün ülkeleri etkiliyor. Türkiye ve Almanya-Avrupa'da önemli ülke olarak bu terör belasının içinde birlikte çalışmaya kararlı. İlişkilerimizdeki sıkıntılı geçen dönemde dahi bu husustaki iş birliğimizi devam ettirdik. Burada bir kere daha vurgulamak istiyorum. Önümüzdeki dönemde PKK ve terörün diğer unsurlarına karşın mücadelemizi iki ülke olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Afrin'de devam eden operasyon sadece terör unsurlarına karşı olduğunu, bölgenin huzura kavuşturulmasının ardından aynen Fırat Kalkanı operasyonunda olduğu gibi oraya, yoğun bir alt yapı çalışması hizmeti götürülmesi için yapılacağını bu vesileyle vurgulamak isterim. 

Yapılan operasyonlarda sivillerin zarar görmemesi bizim için en öncelik konulardan birisi bu konudaki yürütülen yayınlara da itibar edilmemesi gerekir. Dünkü yapılan basın toplantısındaki olumlu havaya gölge düşürebilecek eyleme şahit olduk. Orada gösterilen resim 2015 yılında Halep'te yapılan bir rejim saldırısındaki bir çocuğun resmi olduğunu gördük. Türkiye olarak gerçekten hayati bir dönemden geçiyoruz. Hepimizin önceliği ulusumuzun güvenliğini tehdit edecek unsurların bertaraf edilmesi ve terör belasının ülkemizi bir daha tehdit edilmemesi konusunda kararlığımızı sürdürmemiz gerekiyor, bunda kararlıyız ve bu bedeli de ödemeye hazırız. Şunu bir kere daha dosta düşmana burada belirtmekte fayda görüyorum. Türk halkıda bu konuda birleşmiş durumdadır. Almanya Türk Toplumuna dair birkaç kelime ile bitireceğim. Türk Toplumu artık 57. yılında Almanya'nın ayrılmaz bir parçası ve bir rengi konumunda o bakımdan buradaki negatif menfi mücadele konusunda da Alman toplumunun gösterdiği olumlu tepkiye, Türk toplumu tarafından çok gür çıkmalı ve çıkıyor bu bizi gururlandırıyor. Almanya da olgunlaşan dinamik bir toplumumuz var bunun yanı sıra kurumlarımız, örgütlerimiz, derneklerimizin sayısı giderek artıyor. Bu da bizi fazlasıyla gururlandırmaktadır. Bizler Konsolosluk ve Büyükelçilik olarak sizlerin hizmetinde olduğumuzun unutulmaması gerekir. “

ha-ber.com/Onur Doğanay/Orhan Önaldı
Fotoğraflar: Mustafa Temel
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir