TDU'da kalifiye eleman ihtiyacı anlatıldı

Berlin Brandenburg Türk Alman İşadamları Birliği TDU'da, Zukunft im Zentrum Kuruluşu ile birlikte, Çalışma Ajansı ve Friedrichshain –Kreuzberg İlçesi Ekonomi Teşvik Dairesi temsilcilerinin de katıldığı toplantıda ''Kalifiye eleman ihtiyacı, Uzmanlaşmak ve Teşvikler'' ele alındı

TDU'da kalifiye eleman ihtiyacı anlatıldı

 

 

TDU'da kalifiye eleman ihtiyacı anlatıldı

Berlin Brandenburg Türk Alman İşadamları Birliği TDU'da, Zukunft im Zentrum Kuruluşu ile birlikte, Çalışma Ajansı ve Friedrichshain –Kreuzberg İlçesi Ekonomi Teşvik Dairesi temsilcilerinin de katıldığı toplantıda ''Kalifiye eleman ihtiyacı, Uzmanlaşmak ve Teşvikler'' ele alındı

İlk olarak konuşan Friedrichshain –Kreuzberg İlçesi Ekonomik Teşvikler Dairesi Başkanı Marina Nowak, ilçede bulunan işletmelerin kalifiye eleman ihtiyaçlarına kalıcı çözümler getirmek üzere, Temmuz ayında ''Jobentdecker'' adlı bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. İki yıl sürecek bu proje kapsamında 7 ila 10. sınıfa giden öğrencilerle birlikte, ilçede bulunan firmaları ziyaret ederek, öğrencilerin ileride seçecekleri mesleklerini şimdiden tanımalarının sağlandığını vurguladı. Bu ziyaretlerle öğrencilerin okuldaki motivasyonlarının ve başarı derecelerinin de yükseldiğini ifade etti. Ayrıca futbol, voleybol, seminerler gibi çeşitli etkinliklerle de çalışmaların desteklendiğini kaydetti.

tdu-kal-el-tart-c.jpg

Daha sonra konuşan Mitte İlçesi Çalışma Ajansı yöneticisi Katrin Harnack ise Berlin’in büyük bir şehir olması nedeniyle, çalışma dairelerinin ve jobcenter’lerin bütün şehre dağılmış olduğuna dikkati çekerek, geçmişte bu durumun karışıklığa yol açtığını, işverenlerin sorumlu daireyi bulmakta güçlük çektiklerini vurguladı. Harnack 2005 yılından itibaren bu karışıklığı önlemek için her ilçede ''İşveren Servisleri'' nin (Arbeitgeberservice) hayata geçirildiğini söyledi. Bu servislerin teşviklerden, işsizlik parasına, eleman ihtiyacına kadar her konuda tek elden bilgi verebilecek şekilde yapılandırıldığını ifade ederek ''Sizlerden ricam herhangi bir sorunuz, ihtiyacınız olduğunda ilk olarak ilçenizde bulunan ''İşveren Servisleri ''ne başvurmanız'' dedi. Çalışma Dairesi temsilcisi okul bitirme notları iyi olmadığı için meslek eğitimi yeri bulamayan gençlere yönelik ''Einstiegsqualifizierung'' isimli bir teşvik programları olduğunu vurguladı. Harnack bu programla ''bu gençleri maddi olarak desteklediklerini kaydederek, ''Size hiç bir maddi yük getirmeden bu gençleri 9 ay boyunca deneyebilirsiniz'' dedi.

tdu-kal-el-tart-b.jpg
tdu-kal-el-tart-d.jpg

Son olarak konuşan Zukunft im Zentrum Kuruluşu’nun Müdürü Thomas Kieneke ise kuruluşlarının 1991 yılından beri faaliyette olduğunu vurgulayarak, amaçlarının şirketlerin kendi içlerindeki kapasitelerini kullanarak, kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak olduğunu belirtti. Kuruluş müdürü ''Kalifiye eleman almak için iki yol var. Birincisi dışarıdan birisini işe almak, bu hem pahalı hem de denenmemiş bir eleman olduğu için riskli. İkincisi şirket elemanını yetiştirmek. Danışmanlık yaptığımız şirketlerde bu ikinci yolu inceliyoruz. Kalifiye dereceleri düşük olan elemanları, çırakları, minijob çalışanları tespit ederek, çeşitli kurslarla, metotlarla bunların uzmanlıklarını artırmalarını sağlıyoruz'' dedi. Zukunft im Zentrum şirketinin üç ilçede şubesi bulunduğunu vurgulayan Kieneke, büyük küçük bütün şirketlere bu yönde danışmanlık hizmetleri verdiklerinin altını çizdi.

tdu-kal-el-tart-e.jpg

Toplantı katılımcıların çok sayıda sorusuyla akşam geç saatlere kadar sürdü.

ha-ber.com / Mümtaz Ergün / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2012, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321