banner216
Öne Çıkanlar Almanya Aile teknik Test Döner Maassen

TBB`nin 2018 çalışma planı basına tanıtıldı

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Berlin’de Türkçe yayın yapan basın kuruluşlarının mensuplarına bir kahvaltı verdi.  Kahvaltı vesilesiyle bir araya gelen TBB yöneticileri ve basın mensupları TBB’nin 2018 yılı için planladığı çalışmalarına ve projelerine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. 

banner197
TBB`nin 2018 çalışma planı basına tanıtıldı
TBB`nin 2018 çalışma planı basına tanıtıldı

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Berlin’de Türkçe yayın yapan basın kuruluşlarının mensuplarına bir kahvaltı verdi. 

Kahvaltı vesilesiyle bir araya gelen TBB yöneticileri ve basın mensupları TBB’nin 2018 yılı için planladığı çalışmalarına ve projelerine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. TBB sözcüsü Ayşe Demir selamlama konuşmasının ardından TBB’nin çalışmaları ve yakın zamanda düzenlenecek etkenlikler hakkında bilgi verdi.Sözcü Ayşe Demir konuşmasında, şu anda devam eden 21 Şubat’ta Aile Çay Bahçesi’nde Dünya Anadili Günü vesilesiyle üye kuruluşu Türk Velililer Birliği ile birlikte ‘Şehrimizde anadili dersleri nasıl devam edecek?’ konulu bir panel düzenleyeceklerini kaydetti. Demir, Mart ayında Dr. Ertekin Özcan’ın “Geteiltes Leben” adlı kitabının okumasını yapacaklarını, 21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü’nde bir panel düzenleyeceklerini belirtti.NSU ve ırkçılık konusu ile ilgili çalışmaların hızlanarak devam edeceklerini vurgulayan Demir, sağcı terör ile gizli servislerin bağlantılarını araştıracak bağımsız bir komisyonun ya da daha farklı bir oluşumun üzerinde durduklarını ve konu ile ilgili görüşmeler yaptıklarını belirtti. Sözcü Demir, BWK ve İş Ajansı Mitte ile birlikte yaptıkları mülteci gençlere yönelik meslek eğitim fuarını bu yıl tekrar düzenleyeceklerini ve Berlin’de giderek önemli bir sorun haline gelen konut piyasasıyla ilgili bir toplantı yapacaklarını kaydetti. Ayrıca Ülkelerarası Otomatik Bilgi Transferi ile ilgili anlaşmanın insanlarda büyük endişe yarattığının altını çizen Demir, konulu ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapacaklarını açıkladı.

TBB`nin projeleri hakkında da Fuat Şengül kısaca bilgi aktardı.Fuat Şengül ise şu anda devam eden projelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Şu andan toplam 8 projenin yürütüldüğünü kaydeden Genel Sekreter Şengül, bu projelerde 37 kişinin çalıştığını söyledi. Şengül, en uzun süredir devam eden projenin danışma ve katılım merkezi olduğunu, bu proje çerçevesinde; oturum, vatandaşlık, aile birleşimi gibi yabancılar hukukuyla ilgili danışmanlık hizmeti sunduklarını, bu danışmalık hizmetini kendisinin dışında gönüllü olarak haftada bir kez olmak üzere avukatların gerçekleştirdiğini bildirdi. Buna ek olarak, ayrımcılığa karşı danışma bürosunun danışma hizmetlerinin devam ettiğini kaydeden Fuat Şengül, “bu projede din, dil, ırk, cinsiyet veya cinsel tercihinden dolayı ayrımcılığa uğrayan kişiler danışabiliyor ve bu kişilere yardımcı oluyoruz” dedi. Şengül, ayrıca, konut piyasasında ayrımcılığa karşı danışmalık hizmeti başlattıklarını, diğer bir proje olan diploma denklik projesine devam ettiklerini, göçmen kuruluşlarını destekleme projesi kapsamında göçmen kuruluşlarına küçük çaplı da olsa imkân sunduklarını ve bunun için 2000-3000 € civarındaki projeler için TBB’nin başvuru aldığını, ayrıca son yıllarda tüketici hakları konusuna yoğunlaştıklarını ve bu alanda iki proje yürüttüklerini kaydetti. Ayrıca, TBB yetkilileri çocukları eşcinsel olan ebeveynlere yönelik bir projeyi bu yıl hayata geçireceklerini duyurdular.  

Kahvaltıya katılan davetliler Türkiye’de ve Almanya’da son dönemde meydana gelen gelişmeler hakkında sohbet etme olanağı buldular. TBB yetkilileri özellikle NSU ile ilgili gelişmelerin kamuoyuna duyurulması için basın mensuplarından destek istedi. Bu konuda var olan duyarsızlıktan yakınan TBB yöneticileri, bu durumun değiştirilmesi ve insanların daha duyarlı hale gelmesi için hep birlikte çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

ha-ber.com/Onur Doğanay
    
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir