banner269
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

TBB'den çadır eylemcilerine destek geldi

Berlin'de Türklerin yoğun olarak yaşadığı ve ''Küçük İstanbul'' olarak bilinen Kreuzberg'deki semt sakinlerinin kira artışlarına karşı başlattığı eylemlere bir destek de Berlin Brandenburg Türk Toplumu TBB'den geldi

banner197
TBB'den çadır eylemcilerine destek geldi

 

 

TBB'den çadır eylemcilerine destek geldi

Berlin'de Türklerin yoğun olarak yaşadığı ve ''Küçük İstanbul'' olarak bilinen Kreuzberg'deki semt sakinlerinin kira artışlarına karşı başlattığı eylemlere bir destek de Berlin Brandenburg Türk Toplumu TBB'den geldi

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu TBB'nin Yönetim Kurulu Üyeleri yaptıkları bir basın açıklaması ile eyleme destek verdiklerini açıkladılar.

Eylemcilerin çadırında 24 saat nöbet tutarak bu konuda kararlılıklarını gösteren TBB yönetim kurulu üyeleri, ''Ekonomik durumları iyi olmayan Kreuzberglilerin ilçelerinden atılma çabalarına son verilmeli'' başlığı altında bir basın açıklaması yaparak, TBB olarak eyleme bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceklerini belirttiler.

tbb-destek-b.jpg

Cumartesi günü sabah saat 08.00'den Pazar günü sabahına kadar 24 saat nöbet tutan TBB sözcüleri Ayşe Demir, İlker Duyan ve Serdar Yazar ile TBB'nin Genel Sekreterlik görevine getirilen Fuat Şengül'ün konuya ilişkin yaptıkları açıklama şöyle:

''Artan yüksek kiraların geri alınması ve kira artışlarının durdurulması için haftalardır protesto gösterileri ve yürüyüş eylemleri düzenleyen Kreuzbergli kiracıların bu haklı isteğine saygı duyarak, onlara bir Sivil Toplum Kuruluşu çatı örgütü olarak biz de üzerimize düşen görevi yerine getirerek destek vermek istedik. İnsanların bu duyarlılığına katılmamak mümkün değil. Göçmen kökenli kuruluşlar olarak biz de sorumluluğumuzun bilincinde eylemlere destek vermeye bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra devam edeceğiz. Bu sorun sadece göçmen kökenlilerin veya sadece Türklerin değil, dar gelirli herkesin ortak sorunu. Bu ilçede oturan herkesin oturdukları evlerden atılması, atılmaya zorlanması, semtlerinden kovulması, başka ilçelerde yeni yeni gettoların oluşması demek. Berlin'in bir yapısı ve her ülkeden insanlarıyla çeşitliliği ve zenginliği var. Turistler buradaki bu zenginliğe ve halen var olan yapıya geliyorlar. Semti severek geziyorlar. Burası bir Paris veya Londra olmamalı. Dar gelirliler semtlerinden kovulmamalı.''

tbb-destek-c.jpg

TBB sözcüleri Demir, Duyan ve Yazar ile Genel Sekreter Fuat Şengül'ün yanı sıra diğer yönetim kurulu üyelerinden Ömer Tıraşoğlu, Deniz Seyhun ve Zülfükar Çetin, Denetim Kurulu‘ndan Kemal Karabulut ile TGD yönetim Kurulu'ndan Yemliha Koç 24 saat nöbet tutarak eyleme destek verdiler. Nöbet eylemine Ali Sönmez ve Başkent Berlin'i ziyaret eden İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Tutay'da katıldı.

tbb-destek-d.jpg

Sol Parti Eyalet Milletvekili Hakan Taş'da eyleme destek verdi.

Kotti'deki ''Gecekondu'' adı verilen çadıra bir destekte Sol Parti Eyalet Milletvekili Hakan Taş'tan geldi.

Çadırı üçüncü defa ziyaret ettiğinin altını çizen Taş, ''Daha önce parti arkadaşım Katrin Lompscher ve Uwe Döring ile iki defa buraya gelerek hem eylemcilere destek verdik; hem de dertlerini dinledik. Kiraların çok yüksek olduğunu biliyoruz. Buralardaki eski binaları satın alan bazı firmalar kiraları yükselterek onlarca yıldır burada oturan dar gelirli insanları semtten uzaklaştırmaya çalışıyor. Buna artık bir dur demek lazım. Bu insanların haklı isteklerine ve eylemlerine destek vermek için bugün buraya geldim. Desteğim bundan sonrada devam edecek'' dedi.

tbb-destek-e.jpg

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir