TBB partilerle seçim toplantısı düzenledi

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) partilerle seçim toplantısı düzenledi.

TBB partilerle seçim toplantısı düzenledi

TBB partilerle seçim toplantısı düzenledi
 
Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) partilerle seçim toplantısı düzenledi.
 
TBB’nin 18 Eylül Pazar günü gerçekleşecek Berlin Eyalet Parlamentosu ve Belediye Meclisi seçimlerine yönelik ikinci toplantısını Tiyatrom’da düzenledi.


 
TBB Yönetim Kurulu üyesi Safter Çınar’ın yönettiği toplantıya SPD Berlin başkan vekili ve Çalışma, Uyum ve Kadın Senatörlüğü Barbara Loth, Yeşiller Berlin eş başkanı ve  liste başı Bettina Jarasch ile Sol Parti Berlin genel sekreteri Katina Schubert katıldılar.


 
Toplantıyı açan TBB sözcüsü Ayşe Demir CDU’nun katılacağını bildirmiş olmasına rağmen bir temsilci göndermemesini eleştirdi. Demir, AfD adlı göçmen, mülteci ve İslam düşmanı partinin güçlenmemesi için herkesi seçimlere katılıp hem parlamento, hem de belediye meclisleri için demokratik partilere oy vermeye çağırdı. Demir: “Sadece geçerli oylar sayılacaktır, boş oy vermeyin, şu andaki partilerden memnun değilseniz liste de 21 parti var, başka bir demokratik partiye oy verin” çağrısında bulundu.


 
TBB’nin seçim göstergelerini yanıtlayan parti temsilcileri hemen tüm konularda TBB istemleri doğrultusunda görüş bildirdiler. Tek ciddi görüş farkı okullarda türban yasağı konusunda ortaya çıktı. SPD temsilcisi bu yasayı savunurken, Yeşillerin ve Sol Partinin temsilcileri bu yasanın Federal Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda değiştirilmesi gerektiğini belirttiler.


 
Üç parti temsilcilerde Avrupa Birliği dışından gelenleri yerel seçimlere ve referandumlara katılma hakkını ve çifte vatandaşlığı savundular. Berlin’de dışlanmaya karşı bir yasa çıkarılması gerektiğini belirten parti temsilcileri Berlin’in kısa zamanda kamu şirketleri eliyle ucuz konut üretmesinin önceliğini vurguladılar.


 
Safter Çınar toplantıyı bitirirken tekrar herkesi oy vermeye çağırdı. Çınar oy kullanma konusunda şu açıklamayı yaptı: “Parlamentonun oluşumunu Zweitstimme diye adlandırılan oylar belirleyecektir, bu nedenle Erststimme ile doğrudan bir adayı işaretlemenin yanı sıra mutlaka bir parti de işaretlenmelidir” dedi.

ha-ber.com / Berlin

 
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER