TBB, Parti temsilcilerini davet ettiği toplantılarda göçmenlerin taleplerini dile getiriyor

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) 24 Eylül 2017 Pazar günü yapılacak genel seçimler nedeniyle düzenlediği toplantılardan ilkini Tiyatrom’da gerçekleştirdi.

TBB, Parti temsilcilerini davet ettiği toplantılarda göçmenlerin taleplerini dile getiriyor
HABERİN GALERİSİ
TBB, Parti temsilcilerini

TBB, Parti temsilcilerini

TBB, Parti temsilcilerini davet ettiği toplantılarda göçmenlerin taleplerini dile getiriyor

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) 24 Eylül 2017 Pazar günü yapılacak genel seçimler nedeniyle düzenlediği toplantılardan ilkini Tiyatrom’da gerçekleştirdi.

TBB Yönetim Kurulu üyesi Safter Çınar’ın yönettiği açık oturuma, Djengizkhan Hasso (CDU/Hristiyan Demokrat Birlik), Eva Högl (Sosyal Demokrat Parti/SPD), Evrim Sommer (Sol Parti/DIE LINKE) ve Lisa Paus (Yeşiller-Bündnis 90/ Die Grünen) ile Daniela Kluckert (Hür Demokrat Parti/FDP) katıldı.TBB Yönetim Kurulu sözcüsü Ayşe Demir yaptığı açış konuşmasında aşırı sağ, göçmen ve İslam düşmanı AfD adlı partinin Federal Parlamento’ya girmesinin önlenmesi için seçime yüksek katılım gerektiğini vurguladı. Demir ayrıca partilerden eşit haklar, kolay ve çifte vatandaşlık, ırkçılık ve dışlanma ile mücadele ve NSU cinayetlerinin perde arkasının açıklığa kavuşturulmasının en önemli sitemler olduğunu vurguladı.CDU adayı Djengizkhan Hasso uyum için daha etkin politikalar geliştireceklerini, ancak göçmenlerinde katkı vermeleri gerektiğini belirtti. Hasso partisinin Berlin örgütünün aksine Tegel hava limanının kapatılması gerektiğini söyledi ve seçilirse Federal Parlamento’da bu yönde oy kullanacağını belirtti.
SPD adayı Eva Högl ise mülteciler için sınırlanma getirilmesine ve aile birleşiminin engellenmesine karşı çıktı. Högl çifte vatandaşlığın herkes için uygulanmasını, Alman vatandaşı olmayanlara Federal Parlamento seçimleri dahil oy hakkı verilmesini, Tegel hava limanının kapatılması gerektiğini ve en önemli hedeflerden birisinin çok sayıda ucuz sosyal konut inşası olduğunu savundu.SOL PARTİ adayı Evrim Sommer, yeni bir göç yasası ile sadece kalifiye eleman ithal edilmek istendiğini söyledi ve daha fazla meslek eğitimi imkânları ile ülkede mevcut potansiyellerin değerlendirilmesi gereğini vurguladı, parti olarak her türlü mülteci ve aile birleşimi sınırlandırılmasına karşı olduklarını belirtterek çifte vatandaşlığı savundu ve “Tegel kapatılmalıdır” dedi.
Yeşiller adayı Lisa Paus da yeni bir göç yasası gerektiğini, ancak bu yasada kalifiye eleman gelmesinin ötesinde göçmenlerin haklarının da yer alması gerektiğini belirterek ırkçılıkla mücadele ağırlık verilmesini savundu ve hem konut yapımı ve işyeri açılması, hem de çevre sağlığı açısından Tegel’in kapatılması gerektiğini söyledi.FDP adayı Daniela Kluckert Tegel’in açık kalması gerektiğini ve Berlin’de konut inşa edilecek başka alanlar bulunduğunu söyledi, çifte vatandaşlığa taraftar olduklarını belirtti ve iş yerlerinin farklı gereksinmelerine göre haftalık çalışma saatlerindeki sınırlandırmaların kalkıp aylık/yıllık çalışma saatleri uygulanmasına geçilmesini savundu.Tüm adaylar NSU cinayetleri konusunda yeni dönemde de bir araştırma komisyonu kurulmasının gereğini vurguladılar.

TBB 14 Eylül Perşembe günü bu toplantılardan ikincini, saat 18.00 de yine Tiyatrom’da yapacak. 2. Toplantının katılımcıları ise ṣöyle olacak. Timur Husein (CDU/Hristiyan Demokrat Birlik), Cansel Kızıltepe (Sosyal Demokrat Parti/SPD), Hakan Taş (Sol Parti DIE LINKE), Canan Bayram (Yeşiller-Bündnis 90/Die Grünen), Die PARTEI (isim henüz kesinleṣmedi).Ayrica TBB seçim günü  24 Eylül’de ”seçim pikniği” düzenleyecek. Bu piknikte seçim hakkı olmayanlar için sembolik seçimlerin yapılacağı belirtildi.

ha-ber.com/Orhan Önaldi
Fotoğraflar/ Mustafa Temel
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2017, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321