''Sünnet kararında sağduyu kazanacak''

Türkiye Cumhuriyetinin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin'deki makamında ha-ber.com muhabirini kabul ederek, çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı

''Sünnet kararında sağduyu kazanacak''

 

 

''Sünnet kararında sağduyu kazanacak''

Türkiye Cumhuriyetinin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin'deki makamında ha-ber.com muhabirini kabul ederek, çeşitli konulara ilişkin soruları yanıtladı

Almanya'da 8 Türk, bir Yunan esnaf ve bir Alman polisin öldürüldüğü Neo- Nazi cinayetleri ile ilgili olarak Büyükelçi Karslıoğlu, bu konuda henüz tatminkâr somut sonuçlar atılmadığını belirterek, özellikle bu yöndeki cinayetlerden sonra göçmen kökenlilerin kendilerini güvende hissetme algılarının azaldığını söyledi.

Karslıoğlu, ''NSU cinayetleri konusunda henüz tatminkâr bir sonuç alınamadı. Somut olan bir şey var. O da, soruşturma başlatıldıktan sonra birtakım dosyaların ortadan kaldırıldığı. Daha nelerin yok edilip, edilmediğini bilmiyoruz. Daha çok sorulacak sorular var. Umarım cinayetler ile ilgili dosyaların tamamı yok edilmemiştir'' dedi.

Almanya'da göçmen kökenlilerin güvenliklerinin artırılmış olmasına rağmen kendilerine güvende hissetme algılarının azaldığına dikkat çeken Büyükelçi Karslıoğlu, ''Göçmen kökenlilerin Almanya'da kendilerini güvende hissetme algıları azaldı. Özgür bir toplumda kendilerini emniyette ve güvende hissetmeyenlerin özgür olmama gerçeğini yaratıyor'' şeklinde açıklamada bulundu.

(c) ha-ber.com

''SÜNNET KARARINDA SAĞDUYUNUN KAZANACAĞINA İNANIYORUM''

ha-ber.com muhabirinin ''Köln Eyalet Mahkemesinin sünneti yaralama suçu kapsamına alan kararını'' hatırlatması üzerine Karslıoğlu, mahkemenin bu yönde verdiği kararı eleştirdi.

Sünnet tartışmalarının Almanya'nın bütün dünyada imajına zarar verdiğini belirten Büyükelçi Karslıoğlu, şöyle konuştu: ''Başbakan Merkel dahi bu konuda Alman mahkemesinin verdiği bu kararı Almanya'yı dünyada gülünç duruma düşüreceğini belirtti. Eski Başbakan Schmidt hatta Avrupa'daki Yahudi Cemaati de bu kararı eleştirdi. Bu sünnet kararı, insanların özgür düşünce ve ebeveyn hakkına bir müdahale olarak algılanırken, İslam kültüründen gelen, kendi değerleri ile sünnete yabancı olmayan bir Türk milletvekilinin sünneti 'kanlı ayinle ilgili' olarak nitelendirmesini anlamakta güçlük çekiyorum. Sünnet bir inanç ve bu inanç İslam ve Yahudi toplumunda olduğu kadar son 50 yıldır da Amerika'da bilimsel veriler ışığında Hristiyanlar veya diğer inançtaki insanlar tarafından da uygulanmaktadır. Amerika'da halkın dörtte üçü hijyenik nedenlerle sünnet oluyor. Ancak Almanya'da henüz yaygın değil. Jinekologlar, sünnetli olan evliliklerde, kadınlarda rahim ağzı kanserinin oranının daha düşük olduğunu belirtiyor.''

Karslıoğlu, sünnet konusunda sağduyunun kazanacağına ve Almanya'daki diğer Üst Mahkemelerin Köln eyalet mahkemesinin aksi yönde bir karar vereceğine inandığını sözlerine ekledi.

(c) ha-ber.com

''UYUM KAVRAMINI YETERSİZ BULUYORUM''

Uyum kavramını yetersiz bulduğunu vurgulayan Karslıoğlu, ''Uyum kavramını kimse tarif edemiyor. Alman politikacılar Almancayı iyi bilen bu topluma uyum sağlamış olur' diyor. Nürnberg'de, Frankfurt'ta öldürülen Türk ailelerinin Almancası yok muydu? Hem Mükemmel Almancaları vardı. Hem kanunlara saygılıydılar hem de vergilerini ödüyorlardı. Hiçbir suça karışmamışlardı. Buna rağmen Türk ve yabancı oldukları için öldürülmüşlerdir. Uyumdan benim anladığım topluma katılımdır. Entegre olsunlar, entegre olsunlar diye sürekli bağırıyorlar. Sadece saç boyasını değiştirmekle mi entegre olunur? O zaman insanlar neden öldürülüyor? Önemli olan toplumsal katılımdır. Toplumda katılım olursa entegrasyon başarılı olmuş olur. Bu da tek yönlü yol değildir. Otoban gibi karşılıklı bir yoldur. ''

''HAK EŞİTLİĞİ ANTLAŞMASI UYUMA KATKI SAĞLAR''

ha-ber.com muhabirinin Almanya'da ilk kez Hamburg eyaletinde ''Müslümanlarla Hak Eşitliği Antlaşması'' imzalanması ile ilgili olarak da Karslıoğlu, bu antlaşmanın uyuma büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Karslıoğlu, ''Toplumdaki talep ve isteklerin kâğıda dökülmesi açısından bu antlaşmayı olumlu buluyorum. Bir realite var. Yani bu konuda bir talep vardı ve şu ana kadar hep ignore ediliyordu. Realite gerçekleşmiş oldu'' diye konuştu.

(c) ha-ber.com

''İSLAM DA ALMANYA'YA AİT''

Karslıoğlu, Almanya'daki ''İslam Almanya'ya aittir veya değildir'' yönündeki muhabirin sorusu üzerine ''Nasıl ki Yahudilik ve Hristiyanlık dini Türkiye'ye aitse, İslam da Almanya'ya aittir. İster bu kabul edilsin, ister edilmesin, onların sorunu. Sahadaki realite budur'' şeklinde karşılık verdi.

Karslıoğlu, ha-ber.com muhabirinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Karacaahmet Mezarlığı yanındaki cem evi ile ilgili olarak o Cem evi bir ucubedir'' şeklindeki benzetmesi ile ilgili olarak bir açıklama yapmak istemediğini söyledi.

Karslıoğlu, ''Ben Cem evine de giden insanım. Nitekim Hamburg ve Köln kentlerinde Cem evlerini de ziyaret ettim. Herkes duasını nerde ve nasıl yapmak istiyorsa orda yapmalı. Toteme de şamana da, hatta inanmak ya da inanmamak istemeyene de karışamam'' şeklinde açıklamada bulundu.

(c) ha-ber.com

ha-ber.com / Süheyla Kaplan / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2012, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321