SPD milletvekilleri CHP Berlin Birliği`ni ziyaret etti

Alman Sosyaldemokrat Partisi SPD Federal Parlamento Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid, Dışişleri Komisyonu üyesi Aydan Özoğuz ve Türkiye-Almanya Parlamento Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Uli Grötsch CHP Berlin Birliği`ni ziyaret etti.

SPD milletvekilleri CHP Berlin Birliği`ni ziyaret etti

Görüşmede CHP-SPD ortak çalışmaları, Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Türkiye'deki yerel seçimler ele alındı. CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat ve yönetim kurulu üyeleri seçimlerle ilgili bilgi verdiler.

SPD milletvekilleri yapmış oldukları kısa ziyarette Türkiye'deki gerçekleştirilen yerel seçimlerde bilhassa İstanbul'un kazanılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekildi. Berlin CHP ile ilişkilerini bundan sonra daha da geliştirilmesinin çok yararlı olacağını SPD'nin ilişkilerin kurulmasında bilhassa öncülük edeceği dile getirildi.

CHP Berlin Başkanı Kenan Kolat, “Bizi ziyarete gelen bu üç milletvekili Türkiye ile zaten çok yakın ilişki içindeler. Bu kısa bir görüşme oldu. Milletvekillerinin parlamentoda toplantıları devam ediyor. Buradaki en önemli mesajımız Türkiye'deki bu seçimler CHP'nin başarısıyla sonuçlanmıştır. Bu başarıda gerçekten geçmişe göre büyük bir başarı elde edildi. Bu seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir olmak üzere toplam 11 Büyük Şehir Belediyelerini kazandığımız şehirler Türkiye toplumunun ekonomik gücünün yüzde 62'sini elinde bulunduruyor. Türkiye'nin gücü CHP'nin eline geçmiş ve Türkiye için önemli bir değişim olmuştur. Bunun neticesinde Almanya'da yaşayan Türkler içinde mutlaka etkili olacaktır.

İleride Cumhurbaşkanlığı kazanıldığında daha da olumlu olacağı Türkler için Almanya'daki haklarımızı savunmamızda ırkçılıkta, yabancı düşmanlığında, İslam karşıtlığına karşı daha fazla söz sahibi olacağız. Buradaki sorunlarımızı çok daha rahat Türkiye’ye aktaracağız. Türkiye Almanya arasında 89' kardeş kent var. Önümüzdeki yıllarda kardeş kentler sempozyumu yapacağız. Bundan sonra da CHP Berlin Birliği olarak faaliyetlerimizi başarılı bir şekilde sürdüreceğiz.

Bu amaçla CHP Berlin Birliği olarak Türkiye’deki yerel seçimlere yönetim kurulunda iki bayan ile birlikte seçim süreci boyunca şehir şehir gezerek partimizin çalışmalarına iştirak ederek, büyük katkı sağladığımızı düşünüyorum” dedi.

ha-ber.com/Orhan Önaldı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321