banner216
Öne Çıkanlar Almanya BMW Xabi Alonso Türkiye FETÖ Frankfurt Başsavcılığı

Safter Çınar Almanya’ya gelişinin 50ci yılını kutladı

Safter Çınar, Almanya’ya gelişinin 50ci yılını Berlin`de eyalet bakanları, arkadaşları, dostları, Alman siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle Hotel Mercure’de kutladı. 

banner197
Safter Çınar Almanya’ya gelişinin 50ci yılını kutladı
Safter Çınar Almanya’ya gelişinin 50ci yılını kutladı

Safter Çınar, Almanya’ya gelişinin 50ci yılını Berlin`de eyalet bakanları, arkadaşları, dostları, Alman siyasetçileri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle Hotel Mercure’de kutladı. 

5 Ekim 1967 de Münih hava limanına, 6 Ekim 1967 sabahı da (Batı) Berlin Zoo tren garına gelmiş. Safter Çınar’ın bu jübilesine Berlin Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörü Elke Breitenbach, Adalet Senatörü Dirk Behrendt, müsteşarlar, çok sayıda milletvekili, sivil toplum temsilcisi ve arkadaşları katıldı.

Açılışı konuşmasını Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) sözcüsü Ayşe Demir yaptı.


Demir konuşmasında Safter Çınar’ın sadece TBB kurucusu ve 20 yıl sözcülüğü değil, Berlin-Brandenburg Türk Veliler Birliği, Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTED) ve Almanya Türk Toplumu (TGD) kuruculuğu ve başkanlığı yapmış olduğunu anımsattı. Demir Safter Çınar’a uyum ve göç politikalarına büyük katkılarından ve TBB’ye kuruluşundan bu yana verdiği desteğinden dolayı teşekkür etti.Safter Çınar’ın kızları Sevinç Petrovitz ve Melike Çınar slayt gösterisi eşliğinde babalarının özel yaşamından kesitler gösterdiler.
İstanbul Alman Lisesinde sınıf öğretmeni olan 85 yaşındaki Erik Rinnert Çınar’ın okul döneminden anılar sundu.Berlin Uyum Görevlisi Andreas Germershausen Safter Çınar’ın eşit haklar mücadelesindeki rolünün altını çizerken, Almanya’nın ırkçılık ve Neonazizm uzmanı Profesör Hajo Funke de Çınar’ın 1968 öğrenci hareketindeki katılımını vurguladı.Sanatçı Sıddık Doğan Safter Çınar için bestelediği türküyü sundu, programda ayrıca Ferhat Güneyli türküleri ile yer aldı.
Babası Galatasaray başkanlığı yapmış olan Safter Çınar’ın GS taraftarı dostları kendisine bir plaket verirken, TBB yönetim kurulu da Çınar’a üstüne kendi resmi olan bir “doğum günü” pastası armağan etti.Gecenin ana konuşmacısı Berlin Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörü Elke Breitenbach kendisini seksenli yıllardaki sendikal mücadelelerden beri tanıdığını, Çınar’ın 1983 yılında Berlin Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) 2. başkanlığına seçilerek Almanya’da böyle bir göreve gelen ilk yabancı olduğunu vurguladı.Kendisinin daha sonra GEW Berlin başkanlığı ve merkez yönetim kurulu üyeliği de yaptığını belirten senatör Çınar’ın Berlin Senatosu uyum konseyindeki çalışmalarını ve özellikle Katılım ve Uyum Yasasının gerçekleşmesindeki katkılarını anlattı. Breitenbach Çınar’ın tüm sendikal ve toplumsal çalışmaları nedeni ile Federal Almanya devleti ve de Berlin devleti liyakat nişanlarını almış olduğunu anımsattı.

Teşekkür konuşmasında Berlin’e işletme iktisadı tahsil edip Türkiye’ye geri dönmek düşüncesi ile üzere gelmiş olduğunu ancak Türkiye’de yedek subaylığını yaptıktan sonra Berlin’e yerleştiğini anlatan Çınar 50 yıldan ilginç anılar sundu.

Gece halay çekilerek sona erdi.

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Şenol Sinamcı 12 ay önce

Aslında biz Safter'i Galatasaray'a Başkan yapmak istiyoruz! Mali yönden biraz zayıfız, bize yardım ederseniz seviniriz, fazla değil sadece 50 milyon € ya ihtiyacımız var!!!

banner291

banner301

banner272

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir