Psikoterapist Özkan Kenarlı’dan seminer

Berlin Başkonsolosluğu himayesinde ve Türk Alman Gençlik ve Eğitim Platformu (TADEP) iş birliğiyle “Çocuk ve Ergenlerde Dikkat Dağınıklığı” ve “İnternet Bağımlılığı” konulu seminer düzenlendi.

Psikoterapist Özkan Kenarlı’dan seminer

Berlin Başkonsolosluğu’nda yapılan seminere katılan Özkan Kenarlı, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında çok sayıda kişi ve kuruma hizmet vermiş özel eğitim uzmanı Özkan Kenarlı seminerde dikkat ve odaklama sorunu yaşayan çocuklarda ve ergenlerde özgüven yetersizliği, sosyal ilişkilerde zorlanma, hiperaktif bozukluk, odaklanma problemi ve internet, alkol, madde bağımlılığı gibi daha birçok konuya değindi.

Kenarlı şunları kaydetti: “Son dönemlerde biliyorsunuz organik gıdalar, küresel ısınma, yakıtlardaki kurşun miktarının fazlalığı, egzoz gazlarının yoğun olduğu şehirlerde çocukları fazlasıyla etkiliyor ve ayrıca anne babalarda görülen dikkat dağınıklığı, genetik olarak çocuklarda da görülüyor.

Çocuğunuz hiperaktif ise mutlaka odaklanma problemi vardır. Çocukluğunda hiperaktif olmadığı halde daha ilerideki aşamalarda görülebiliyor, bu sizi yanıltmasın. Çocukluk dönemlerinde dikkat dağınıklığı gösteren kişilerin beyinlerindeki sıvı oranı yüzde 5 daha düşüktür. Ama ergenliğe varıldığında bu beyindeki sıvı hacimleri normale döner. Çocuklarınıza, ‘yaramaz, şımarık, bu çocuk adam’ olmaz gibi sözlerle çocuk normalleşmesine rağmen, yaramazlığa devam eder diyerek, çocuğu etiketlendirmeyin.

İnternet ve oyun bağımlılığı, ergenlerde sık rastlanan sorunlardan biridir. Tüm bağımlılıklar gibi başka bir alandaki yoksunluğun dış vurması şekli, duygusal açıdan kendisini yalnız, terk edilmiş, anlaşılmaz, sevilmez ve başarısız hisseden ergen, psikolojik ihtiyaçlarını tatmin edebilmek için sanal alemde kendisine bir dünya kurmakta, duygusal yoksulluğunu telafi etmeye çalışan ve aile içi çatışmalara da yol açtığı için bir uzmana danışılması gerekir.

Madde bağımlılığı da çocukluğun sonlarında ergenliğin başlarında bu bağımlılık ruhsal veya fiziksel olabilir. Ergenin aktivitelere katılmaması ailesinin ve sosyal çevresinin olmaması onun içinde gerilim yaratır. Bu gerilimden kaçma yolları arar ve alkol ve uyuşturucu kullanımı bu kaçış yollarından biridir. Eğer bunlar onu rahatlatırsa daha sık kullanmak ister. Buda bağımlılığa yol açacaktır. Bu faktörler depresyon, heyecanlılık, rahatsızlık, ezilme duygusu, bencilik ve güçsüzlük gibi duygular yarattığına

ha-ber.com/Orhan Önaldı/Berlin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321