Prof. Dr. Fuat Sezgin, Berlin`de etkinlikle anıldı

İslam Bilimler tarihinde eşsiz bir yere sahip olan Prof. Dr. Fuat Sezgin adına Berlin`de anma etkinliği düzenlendi.

Prof. Dr. Fuat Sezgin, Berlin`de etkinlikle anıldı

Berlin'de UID Bölge Temsilciliğini tarafından gerçekleştirilen anma etkinliğine Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan konuşmacı olarak katıldılar.

Konferans öncesi İstiklal Marşı ve Kur'an-ı Kerim Tilaveti yapıldı.

Berlin Titanic Otelde yapılan konferansa Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Din Ataşesi Ahmet Fuat Çandar, çok sayıda dernek ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldılar.

UID Berlin Bölge Başkanı Sinan Kaplan açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılını Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anma yılı olarak ilan etmesiyle Berlin ve Avrupa'nın çeşitli yerlerinde programlar gerçekleştirmekte olduklarını dikkat çekti.

Konferansta, Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman birer konuşma yaparak, “Prof. Dr. Fuat Sezgin’i burada hep birlikte şükran ve rahmetle anıyoruz. 2019 Sezgin yılı olarak ilan edilen hem Türkiye'de hem de yurtdışında düzenlenecek panellerde sempozyumlarda ve diğer bilimsel etkinliklerde Sezgin'in İslam Bilim tarihinde yaptığı katkılar etraflı bir şekilde ele alınıp tartışılacaktır” dediler.

Berlin`deki konferansta konuşan Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Prof. Dr. Fuat Sezgin hakkında yaptıkları sunumda şunları söylediler: 

Bundan 57 yıl önce Frankfurt Goethe Enstitüsü'nün önemli bir kürsüsünün başkanlığını yapan Fuat Sezgin, son dönemde buradaki eserlerini Türkiye`ye nakletme konusunda büyük çaba sarf etmiştir. İslam medeniyetinin alimlerinin mucitlerinin yaptığı katkıları yeniden gün yüzüne çıkarılması yönünde çok değerli çalışmaları yapmış ve geride unutulmayacak birçok eser bırakmıştır.

Disiplinli işini ciddiye alan çok uzun çalışmasıyla tanınan ve matematikten, astronomiye, geometriden, kimyaya, fizikten tıp alanına kadar çok sayıda İslam ve ilim adamlarının vasıfları çalışmaları araştırıp günümüze kazandırdığı çok sayıda eserleri müzesine kazandırmıştır.

Geçmişimizdeki başarılarımızla övünmemiz lazım. Günümüzde bugün dünya yarış içerisinde. Bu yarışta maalesef İslam dünyası çok üzülünecek bir noktada, bu açığı kapatmamız için hep birlikte yeni neslimizin eğitim ve bilim alanında teşvik etmemiz sayesinde Türkiye’nin bu açığı kapatma yönünde büyük atılımlar yaptığını biliyoruz.

Bunlar arasında araştırma merkezleri, ARGE merkezli teknik ve teknoloji alanlarında üniversitelere ayrılan fonlarla sağlanan katkılara şahidiz.”

ha-ber.com/Orhan Önaldı

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 21:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü Kam
Rüştü Kam - 4 ay Önce

Türkiye'de barındırılmayan Prof.Dr.Fuat Sezgin'e, bundan 57 yıl önce Frankfurt Goethe Üniversitesi kapılarını açmış ve ondan sonra da hep desteklemiş. Bugün Türkiye O'nu anıyor Berlin'de. Vefat etti kıymete bindi, onu anladım. Ancak bu anma töreninde neden ona sahip çıkan, O'NUN DÜNYA ÇAPINDA BİR BİLİM ADAMI olmasının yolunu açan Almanya'nın /Goethe Üniversitesinden temsiler yok idi onu anlayamadım. Yazık hem de çok yazık...

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321