Pro Deutschland provokasyona hazırlanıyor

Ramazan ayının sonuna doğru ırkçı parti 'Pro Deutschland'ın Berlin'deki camilerin önünde provokasyon hazırlığında olduğu bildirildi. Pro Deutschland'ın Neukölln ve Wedding semtlerindeki camilerin önünde hakaret karikatürlerini açarak Müslümanları kışkırtmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

Pro Deutschland provokasyona hazırlanıyor

 

 

Pro Deutschland provokasyona hazırlanıyor

Ramazan ayının sonuna doğru ırkçı parti 'Pro Deutschland'ın Berlin'deki camilerin önünde provokasyon hazırlığında olduğu bildirildi

Pro Deutschland'ın Neukölln ve Wedding semtlerindeki camilerin önünde hakaret karikatürlerini açarak Müslümanları kışkırtmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

Berlin Türk Toplumu (TGB) Başkanı Bekir Yılmaz, Berlin'deki Araplara ait olan camilerin önündeki protestolara karşılık vermeyeceklerini belirterek, "Buradaki STK'larla katılmama kararı aldık. Arap kardeşlerimiz de o gün camilerden çıkmayacak. Aşırı sağcı partinin Müslümanların huzurunu bozmasına müsaade vermeyeceğiz." dedi. Herkesin sükûnet içinde hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, karşılık verip kavga çıkartmanın Müslümanlara bir kazanç sağlamayacağını söyledi. Pro Deutschland'ın yaklaşık 60 kişilik bir grup ile hazır bulunacağını ifade eden Yılmaz, "İnsanlarımız savcılığa şikâyetlerde bulunabilirler fakat sokak kavgalarına girme gibi bir lüksümüz yok." diye konuştu.

Türk toplumunun 50 yıldır Almanya'da olduğunu dile getiren Bekir Yılmaz, "İşin özüne bakarsanız bu bizim sorunumuz değil. Bu sorun buradaki yerleşik toplumun meselesi. Emniyet teşkilatı ve istihbaratın sorunu." dedi.

İslam Kültür Merkezleri Birliği (VİKZ) de protestoya sessiz kalmadı ve bu tür gösterilerin toplumda Müslümanlara ve İslam'a karşı düşmanlığı artırdığını açıkladı. VİKZ Genel Sekreter Seyfi Öğütlü Pro Deutschland'ın planladığı eylemin toplumu bölmeyi hedefleyen ve kamuoyunda kendilerine yönelik ilgi ve alakayı artırmak olduğunu belirterek, "Bu ve benzeri eylemlere karşı en güzel cevap, sakinliği muhafaza etmek ve tepki vermemektir. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Almanya İslam Konseyi Genel Sekreteri Burhan Kesici de Berlin'deki Müslümanların protesto yapmama kararı aldığını dile getirerek, kendilerinin protesto mekanında hazır bulunacağını, ancak karşılık vermeden yöneltilen sorulara cevap vereceklerini söyledi. Irkçı parti Pro Deutschland'ın ciddiye alınmaması gerektiğini söyleyen Kesici, aksi halde partinin benzer eylemlere devam edeceğini dile getirdi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2012, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321