banner269
Öne Çıkanlar Istanbul Almanya ABD Türkiye AYM Afrika

Olimpiyatlarda sığınmacılar için yarışmak istiyor

Suriyeli yüzücü Yusra Mardini: "Tüm sığınmacıları gururlandırmak istiyorum" 

banner197
Olimpiyatlarda sığınmacılar için yarışmak istiyor

Olimpiyatlarda sığınmacılar için yarışmak istiyor

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'na katılmak için mücadele eden Suriyeli yüzücü Yusra Mardini, tüm sığınmacıları gururlandırmak istediğini söyledi.

Sığınmacı olarak Almanya'ya gelen ve  Spandauer Wasserfreunde Kulübünde antrenmanlara çıkan 18 yaşındaki Mardini, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) Berlin'de düzenlediği basın toplantısında hedeflerini anlattı.

IOC'nin desteğiyle bu yıl olimpiyatlarda ilk kez yer alacak "Sığınmacı Olimpik Sporcular" (ROA) takımının kadrosuna girmek için mücadele eden Mardini, "Rio benim hedefim. Bunun için yoğun olarak çalışıyorum. Oyunlara katılarak ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan sığınmacıların durumuna dikkat çekmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlarda yer alarak sığınmacıların hayallerini gerçekleştirmesi konusunda onları motive etmek istediğini de söyleyen 18 yaşındaki sporcu, "Tüm sığınmacıları gururlandırmak istiyorum" dedi.Mardini, Şam'dan kaçmasının ardından uzun bir yolculuğa çıkarak Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve Berlin'e geldiğini anlattı. Ülkesini özlediğini de vurgulayan Mardini, "Bir gün geri dönersem çok mutlu olurum" şeklinde konuştu. 

Antrenör Sven Spannekrebs ise genç yüzücünün olimpiyat hedefi için her gün çalıştığını vurgulayarak, "Yusra son 5 ayda çok gelişti. Her gün yeni sürprizler yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Spannekreps, Suriye'deki iç savaş nedeniyle Mardini'nin 2 yıl boyunca antrenman yapamadığını, genç atletin serbest stilde 200 metreyi 2 dakika 11 saniyede yüzdüğünü ifade etti.ha-ber.com

 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir