banner269
Öne Çıkanlar ABD Schengen Aile Almanya Schengen Bilgi Sistemi Kürt Kültür Festivali

"Müslümanlar güvensizlik duygusuna kapıldı"

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM), 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ''Nasyonal Sosyalist Yeraltı'' (NSU) terör hücresi hakkında hazırladıkları dosyayı Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'na verdi

banner197

 

 

''Müslümanlar güvensizlik duygusuna kapıldı''

Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM), 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ''Nasyonal Sosyalist Yeraltı'' (NSU) terör hücresi hakkında hazırladıkları dosyayı Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'na verdi

Türkiye'nin yeni Berlin Büyükelçiği binasında yapılan görüşmeye, KRM dönem sözcüsü Erol Pürlü, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Alboğa, Almanya İslam Konseyi Başkanı (IRD) Ali Kızılkaya, İslam Kültür Merkezleri Birliği'nden Seyfi Öğütlü katıldı.

Pürlü burada yaptığı açıklamada, NSU terör hücresinin ortaya çıkmasından 1 yıl sonra birtakım gelişmeler olduğunu, özellikle emniyet kurumlarındaki hataların ortaya çıktığını gördüklerini ifade etti.

NSU'nun ortaya çıkmasından sonra olayların aydınlatılması için açıklama yaptıklarını hatırlatan Pürlü, ''Bir daha kamuoyuna çıkıp ısrarla bunun üzerinde durduğumuzu ifade etmek istiyoruz. İşin takipçisi olduğumuzu ifade etmek istiyoruz'' dedi.

Burada aynı zamanda İslama ve Türk toplumuna karşı aşırı bir düşmanlığın söz konusu olduğunu belirten Pürlü, bu konuda toplumu aydınlatıcı programların yapılması gerektiğini, Mölln ve Solingen hadiselerinden sonra emniyet birimlerinin NSU terörünü fark etmemiş olmasını çok düşündürücü ve çok tehlikeli gördüklerini kaydetti.

Bu dosyayı çeşitli makamlara sunduklarını ifade eden Pürlü, dün Cumhurbaşkanlığı makamına bugün de İçişleri Bakanlığına, şimdi de Karslıoğluna sunduklarını belirtti.

Görüşmede ayrıca Almanya'da bazı olaylarda ''İslamcılık'' kelimesinin kullanılması gündeme geldi. Basında ve siyasette bu kelimenin kullanıldığına işaret eden Pürlü, ''Bu İslamiyeti ister istemez kötülüyor. Çünkü halk İslam ile İslamcılık arasında fark yapmıyor. Bizim amacımız, İslam, şiddet ve terör olayını birbirinden ayırmak. Kesinlikle terör ve şiddeti dinselleştirmemek gerekiyor, bunların kökeni farklı şeyler. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek'' diye konuştu.

krm-karlioglu-b.jpg

DİTİB'den Bekir Alboğa da görüştükleri yetkililerden artan İslam düşmanlığı konusunda hassas olmalarını istediklerini belirtti.

Müslüman ve İslam düşmanlığından dolayı son derece endişeli olduğunu ifade eden Alboğa, Müslüman toplumunun da Alman devletine ve güvenlik birimlerine karşı bir güvensizlik duygusuna kapıldığını ifade etti. Alboğa, yanlış anlaşılmalarının ortadan kalkması için Müslümanların muhatap alınması gerektiğini, Müslümanların buna katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Alboğa, kendilerinin bundan kaygı duyduğu kadar, buna sebep olanların da duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Karslıoğlu da Almanya'da terör olaylar meydana geldiğinde genel olarak bir dinin veya inancın suçlanması konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bunun yerine terör örgütü kimse onun isminin verilmesini gerektiğini ifade etti.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir