''Milli Anayasa Forumu'' Berlin'de toplandı

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği ADD tarafından düzenlenen Avrupa ''Milli Anayasa Kurultayı'', Berlin'de yaklaşık 3000 yurttaşın katılımıyla toplandı  

''Milli Anayasa Forumu'' Berlin'de toplandı

 

 

''Milli Anayasa Forumu'' Berlin'de toplandı

Avrupa ''Milli Anayasa Kurultayı'', Berlin'de yaklaşık 3000 yurttaşın katılımıyla toplandı

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği ADD tarafından düzenlenen toplantı Urania salonunda yapıldı. Binlerce vatandaş 1000 kişilik salona sığmadı. Salona giremeyen binlerce kişi salon dışına kurulan ses ve görüntü sistemiyle toplantıyı izleyebildi.

Milli Anayasa Kurultayı eski meclis başkanı Hüsamettin Cindoruk başkanlığında Berlin'de toplandı. Kurultayda AKP hükümeti sert dille eleştirildi. Milli Anayasa Kurultayında hükümet rejimi yakmakla suçlandı. Kurultaya katılan eski Washington büyükelçisi Onur Öymen anayasayı değiştirerek iktidarın rejimi değiştirmeyi hedeflediğini dile getirdi.

mil-an-forum-topl-b.jpg
mil-an-forum-topl-c.jpg
mil-an-forum-topl-d.jpg

Kurultay'da TBMM Eski Başkanı Hüsamettin CİNDORUK, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih KANADOĞLU, CHP Tunceli Milletvekili Kamer GENÇ, CHP Mersin Milletvekili İsa GÖK, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, MHP Ankara Milletvekili Prof. Özcan YENİÇERİ, Eski Büyükelçi, CHP Eski Milletvekili Onur ÖYMEN, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Atatürkçü Düşünce Derneği'ni temsilen Prof. Necdet BASA, Sanatçılar Girişimi Sözcüsü Prof. Ataol BEHRAMOĞLU, Marmara Ü. İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Zekeriya BEYAZ, Prof. Dr. Meltem Caniklioğlu, Almanya Sol Parti E. Milletvekili, Hakkı Keskin, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, Yeniçağ Gazetesi yazarı Av. Arslan BULUT, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Av. Mehmet CENGİZ, Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı İlker YÜCEL konuşmacı olarak katıldılar.

mil-an-forum-topl-f.jpg
mil-an-forum-topl-e.jpg
mil-an-forum-topl-h.jpg

Kurultay, Atatürk'e saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasından sonra başladı. Avrupa'nın birçok yerinden gelen dinleyiciler salona sığmadı ve izdiham yaşandı. Binlerce dinleyici Türkiye'den gelen davetlilere sevgi gösterilerinde bulunarak konuşmalarında dakikalarca ayakta alkışladılar.

Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Prof. Necdet Basa, Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı İlker Yücel, Berlin ADD Başkanı Olcay Başeğmez, açılış konuşmalarında, Büyük Orta Doğu Projesi kapsamında, Türkiye`yi parçalamak amacıyla yapılmakta olan Bölücü Anayasa'ya dikkat çekerek, böyle bir anayasaya ''Hayır'' dediklerini tekrarladılar.

mil-an-forum-topl-k.jpg
mil-an-forum-topl-l.jpg
mil-an-forum-topl-n.jpg

Türkiye'nin son elli yılını çok iyi bilen TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk yaptığı konuşmada, normalde bir anayasa değişikliğine karşı olmadıklarını ancak bunun 1923 değerleri üzerine yapılması gerektiğine dikkat çekip. ''Burada ortaya bir milli mesele gelmiştir. Anayasa yapmak devletin düzenini yeniden kurmak veya tamir etmek anlamına gelmektedir. Bizim burada bir kuşkumuz var. Bugün bu anayasayı yapacak olan egemen güç AKP Partinindir. AKP anayasa için düşündükleri tehlikeli bir oyundur. Dini meseleleri öne geçiren, orduyu, basın özgürlüğünü, adaleti, kendi hegemonyası altına alarak, Türkiye'yi tehlikeli bir oyuna sürüklemeye hazırlamakta olduklarına şahit oluyoruz'' dedi.

mil-an-forum-topl-i.jpg
mil-an-forum-topl-m.jpg
mil-an-forum-topl-j.jpg

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanatoğlu ise, ''Türkiye'nin içine düştüğü bu durumdan kurtaracak olan milletin azim ve kararlığıdır. Bu hükümetin insanlara zorla dayatmak istediği yeni anayasanın içeriği hakkında hiç kimsenin bir bilgisi bulunmuyor. Hâlbuki bütün düşüncelerin temsil edeceği bir kurucu meclisin ve bütün partilerinde barajı gözetmemek şartıyla katılabileceği ortak bir zeminde hazırlanacak anayasayı halk oylamasına sunulması gerektiğine inanıyorum'' dedi.

mil-an-forum-topl-g.jpg
mil-an-forum-topl-o.jpg
mil-an-forum-topl-p.jpg

Eski Büyükelçi CHP eski Milletvekillerinden Onur Öymen, ''Ben Avrupa Karma Komisyonu Başkan Yardımcısıydım. Avrupa Birliği demokrasiyi korumakta yaya kalmıştır. Demokrasiye gerçekten inansaydılar Orta Doğu ülkeleri uzun süre demokrasiden ayrı yaşarlar mıydı. Bugün Avrupa'nın her hangi bir şehrinde bir yazar, bir politikacı veya bir gazeteciye haksız bir ceza uygulanmış olsaydı yer yerinden oynardı. Türkiye'de yıllarca suçunun ne olduğuna karar verilmeden ceza evlerinde yatan gazeteci, yazar, halk tarafından seçilen milletvekilleri, üst düzey komutanlar olmasına rağmen Avrupa İnsan Hakları Komisyonunun tıkı çıkmıyor. Çünkü Türkiye üzerinde oynanan oyunların bir parçası olarak görüyorum. Bu günkü iktidar partisi olan AKP'nin dayatmak istediği Anayasa komisyonuna CHP'nin katılmasını bir türlü içime sindiremedim'' dedi.

mil-an-forum-topl-r.jpg
mil-an-forum-topl-s.jpg
mil-an-forum-topl-q.jpg

Yaklaşık dört saat süren toplantıya katılan yurttaşlar toplantının son yıllarda Avrupa'da düzenlenen en kitlesel eylem olduğunu belirtiler.

 

mil-an-forum-topl-t.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2012, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321