Mezitli, Tempelhof ile kardeş kent oldu

Almanya'nın başkenti Berlin'in Tempelhof-Schöneberg ilçesi ile Mersin'in Mezitli ilçesi arasında kardeş kent protokolü imzalandı

Mezitli, Tempelhof ile kardeş kent oldu

 

 

Mezitli, Tempelhof ile kardeş kent oldu

Almanya'nın başkenti Berlin'in Tempelhof-Schöneberg ilçesi ile Mersin'in Mezitli ilçesi arasında kardeş kent protokolü imzalandı

Tempelhof-Schöneberg belediyesinin salonunda düzenlenen törende, Tempelhof-Schöneberg Belediye Başkanı Angelika Schöttler ve Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım sözleşmeye imza attı.

Schöttler, imza töreninden önce yaptığı konuşmada, bu kardeş şehir çalışmasının içten bir dostluğu oluşturduğunu belirterek, bu yeni dostluğun gönül işi olarak görülmesini ve insanlar için barış, özgürlük ve dostluk çerçevesinde çalışmalar yapılmasını istedi.

Bu dostluğun başarılı olması için herkesin elinden geleni yapacağını ifade eden Schöttler, bu sözleşmenin imzalanmasından dolayı büyük sevinç yaşadığını kaydetti.

Konuşmasında Türkiye'nin AB üyeliği konusuna de değinen Schöttler, ''Tabi ki bizim için Türkiye Avrupa'nın bir parçasıdır ve AB'ye aittir. Avrupa eğer barış ve özgürlükler doğrultusunda yol alacaksa o zaman sıkı birliktelikler kurmalıdır ve bir arada yaşamalıdır. Bu bir arada yaşamayı gerçekleştirmek, karşılıklı sevgi ve aynı zamanda birbirinden öğrenme ve birbirinden görüş alışverişinde bulunma istemi ile gerçekleşir'' şeklinde konuştu.

Tempelhof-Schöneberg ilçesinde kiliselerin yanında camilerin, Alman mutfağının yanında Türk mutfağının da bulunduğuna işaret eden Schöttler, aynı zamanda Alman şirketlerin yanında Türk orta ölçekli işletmelerin de burada yerini aldığını, bunların gençlere meslek eğitimi vermesi ve istihdam sağlamasıyla toplumu şekillendirdiğini kaydetti.

Schöttler, bu kardeş şehir protokolünün gerçekleşmesinde emeği bulunan Berlin-Mersin ve Mersin-Berlin dostluk derneklerine teşekkür etti.

tempel-kardes-b.jpg

Yıldırım da Tempelhof-Schöneberg ilçe belediyesi ile kardeş kent sözleşmesini imzalamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti.

Tempelhof-Schöneberg'in çok sayıda kardeş kenti bulunduğunu, Mezitli için bunun bir ilk olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Siz bizim için birincisiniz ve ilksiniz'' dedi.

Berlin-Mersin ve Mersin-Berlin dostluk derneklerinin ortak çalışmalar sonucunda iki ilçenin kardeş kent olması için öneri sunduklarını ve böylelikle bu kardeşliğin temelini attıklarına belirten Yıldırım, belediyede bu önerinin oy birliği ile kabul edildiğine işaret etti.

Tempelhof-Schöneberg ilçesinin uzun geçmişi olan bir belediye olduğunu, Willy Brandt (Almanya'nın eski Başkanı) gibi çok sayıda tanınmış kişiyi ortaya çıkardığını ifade eden Yıldırım, geçen yıl bir davet üzerine Berlin'e geldiklerini ve burada dostluklar kurduklarını kaydetti.

Yıldırım, konuşmasında Mersin ve Mezitli'yi tanıtarak, törene katılanları Mersin'e davet etti.

Törene, Türkiye'in Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Tempelhof-Schöneberg Belediye Meclisi Başkanı Petra Dittmeyer, Berlin-Mersin Dostluk Derneği Başkanı Rudi Blom, Mersin-Berlin Dostluk Derneği Başkanı Adil Alaybeyoğlu, iki ilçesinin belediye meclis üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

tempel-kardes-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2012, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321