''Meslek eğitimiyle entegrasyon''

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği tarafından gençlere yönelik ''Meslek eğitimiyle entegrasyon'' inisiyatifi başlatıldı

''Meslek eğitimiyle entegrasyon''

 

 

''Meslek eğitimiyle entegrasyon''

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği tarafından gençlere yönelik ''Meslek eğitimiyle entegrasyon'' inisiyatifi başlatıldı

Türk Evi'nde inisiyatifin tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ernst Burgbacher, Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ahmet Nazif Garibağaoğlu ve çok sayıda genç katıldı.

berl-mesl-uyum-topl-b.jpg

Burgbacher, burada yaptığı konuşmada, bakanlığının ve Türk Büyükelçiliği'nin birlikte düzenlediği bu inisiyatif ile entegrasyon ve birlikte yaşam konusunda önemli katkı sağlandığını belirtti.

Başta meslek eğitimi olmak üzere toplumun her alanında entegrasyon çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade eden Burgbacher, Almanya'da 16 milyon göçmen kökenlinin yaşadığına işaret etti.

Burgbacher, Alman meslek eğitimi sisteminin, ülkenin ekonomik başarısının ve gücünün temel taşını oluşturduğunu kaydetti.

Alman gençlerin yüzde 64'ünün meslek eğitimi aldığını, yabancı gençler arasında da bu oranın yüzde 31 olduğunu belirten Burgbacher, gençlere meslek eğitimi yapmaları ve kendilerine verilen fırsatları değerlendirmeleri çağrısında bulundu.

berl-mesl-uyum-topl-f.jpg

Göçmenler tarafından kurulan şirketlerin de gençlere meslek eğitimi imkanı vermesini isteyen Burgbacher, Almanya'da kalifiye eleman ihtiyacının da bulunduğuna dikkati çekti.

Almanya'da gençlerin meslek eğitimi alabilmesi için yeterli yerin bulunduğunu ifade eden Burgbacher, göçmen gençlerin de kamu alanında kendilerine sunulan meslek eğitimi fırsatlarından yararlanmasını istedi.

Şirketlere de göçmen kökenli gençlere meslek eğitimi yapma fırsatı vermeleri yönünde çağrıda bulunan Burgbacher, bunun hem kendi şirketlerinin geleceği açısından önemli olduğunu, hem de böylelikle sosyal katkı sağlamış olacaklarını kaydetti.

Burgbacher, meslek eğitimi yapan gençlerin gelecekte işsiz kalma riskinin daha az olduğunu sözlerine ekledi.

Karslıoğlu da topluma uyum sağlamak için meslek eğitimin ve meslek yaşamının büyük önem taşıdığını ifade etti.

berl-mesl-uyum-topl-c.jpg

Meslek eğitimi yapmayan ve mesleği olmayanların başkasının desteğine muhtaç olduğunu belirten Karslıoğlu, mesleğin insana güven ve iyi bir his verdiğini, öz güveni de artırdığını ve topluma katılım sağladığını kaydetti.

Şirketlerin bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerektiğini belirten Karslıoğlu, Almanya'daki 80 binin üzerindeki Türk girişimcinin kendilerini göstererek, ekonomik krizlerde bile yeni iş olanakları sağladığını ve yüz binlerce kişiyi çalıştırdığını, bunun yanı sıra Türkiye ile Almanya arasında bağ kurarak işbirliğine de ivme kazandırdığını söyledi.

berl-mesl-uyum-topl-d.jpg
berl-mesl-uyum-topl-e.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2012, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321