K.K.T.C. Berlin Büyükelçisi Öztürk, Alperen Ocakları’nda

K.K.T.C. Berlin Büyükelçisi Oktay Öztürk Berlin AlperenOcakları mensupları ve vatandaşlarla bir araya gelerek, tüm yönleri ile Kıbrıs’ı ve Kıbrıslı Türklerin anavatana olan bakış açısını anlattı.

K.K.T.C. Berlin Büyükelçisi Öztürk, Alperen Ocakları’nda
K.K.T.C. Berlin Büyükelçisi Öztürk, Alperen Ocakları’nda

K.K.T.C. Berlin Büyükelçisi Oktay Öztürk Berlin Alperen Ocakları mensupları ve vatandaşlarla bir araya gelerek, tüm yönleri ile Kıbrıs’ı ve Kıbrıslı Türklerin anavatana olan bakış açısını anlattı.

Milli davalarımızın gündemimizden kaldırıldığı şu günlerde Berlin Alperen Ocakları’nda milli meselemiz Kıbrıs tüm yönleri ile ele alındı. 
Programın açılış konuşmasını Berlin Alperen Ocakları Başkanı Ali Şen yaptı, aynı zamanda plitika bilimi mezunu olan Ali Şen Kıbrıs’ın fethinden günümüze kadar olan tarihi sürecini özetledi. Büyükelçi Oktay Öztürk, öncelikle Kıbrıs’ın fethini ve yakın tarihteki siyasi hareketlilikleri anlatırken, Kıbrıs Halkının 1963-1974 yılları arasında büyük zorluklar çektiklerini, Kıbrıs Barış Harekatının tam zamanında ve dönemin hükümetinin kararlı tutumu neticesinde gerçekleştiğini, aksi takdirde günümüzde Kıbrıs’ta bir Türk varlığından söz edilemeyeceğini vurguladı.Oktay Öztürk; 1976 da kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti 1983 yılında KKTC olarak ilan edildi ve bağımsız bir devlet olarak kuruldu. O dönemdeki Türkiye’deki siyasi belirsizlik ve yetkim karmaşası KKTC kuruluşunda bir fırsat olarak kullanıldı, uluslararası camia bu durumda KKTC ile ilgili baskı yapacak bir muhattap bulamadı, ilk günlerde Bangladeş sözlü olarak KKTC ni tanıyan ilk devlet olmasına rağmen Amerikanın baskıları sonucu bundan vazgeçti. Halen KKTC birçok yerde temsilciliğe sahipken sadece Türkiye tarafından bağımsız devlet olarak tanınıyor. Kıbrıslı Türkler tüm zorluklara rağmen davasına sahip çıkmaktadır, bu davasında da en büyük destekçisi Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye her türlü desteği her zaman vermektedir ve Kıbrısın kaderi Türkiye’nin kaderine bağlıdır. Bizler ekonomik zorlukları bir şekilde aşmaktayız, Türk insanı şunu bilsin ki biz et ile tırnak gibiyiz ve ayrılamayız.ha-ber.com/Muzaffer Türk/Berlin
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321