Kırca, Almanya'da ayakta alkışlandı

Berlin ve Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" etkinlikleri kapsamında; tiyatro sanatçısı Levent Kırca, "Azınlık" adli oyunla Almanya'nin Berlin ve Hamburg kentinde sahne aldı.

Kırca, Almanya'da ayakta alkışlandı

 

 

Kırca, Almanya'da ayakta alkışlandı

Berlin ve Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı" etkinlikleri kapsamında; tiyatro sanatçısı Levent Kırca, "Azınlık" adli oyunla Almanya'nin Berlin ve Hamburg kentinde sahne aldı.

Berlin'de Fontana Haus, Hamburg'da Delphi Show Palast adli gösteri merkezlerinde Aydınlık gazetesindeki yazılarından derleyerek sahneye koyduğu "Azınlık" adli oyun ile sanatçı Levent Kırca dakikalarca alkışlandı. Oyunu HADD Başkanı Coşkun Coştur, Hamburg Anadolu Alevileri Kültür Birliği (HADD) Başkanı Ali Ay, Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Hamburg milletvekilleri Ali Rıza Simsek, Kazım Abacı, Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Demirel ile çok sayıda vatandaş izledi.

kirca-alm-h.jpg
kirca-alm-k.jpg
kirca-alm-m.jpg

Çok sayıda yurttaşın katıldığı ve bazı izleyicilerin ayakta izlediği oyun öncesi konuşan Levent Kırca, Silivri Cezaevi'nde yatan yurtseverleri için bu oyunu sergilediğini ve onlar için burada bulunduğunu söyledi. Bir özel televizyon kanalında TV'de yayınlanan "Olacak O Kadar" adlı televizyon programındaki taklitlerinden dolayı siyasi iktidar tarafından programın yasaklandığını belirten Kırca, " Benim programımı yasaklasalar da ben buralarda sahne alarak konuşuyorum. Silivri'dekiler tutsak ama bizler de dışarıda tutsağız. Bunların Atatürk'e tahammülleri yok" dedi.

Konuşması sırasında gazeteci Nedim Şener'in bir televizyon kanalında ağladığı görüntüleri izleten Kırca, bunun sebebinin Nedim Şener'in kızının cezaevi ziyareti sırasında yaşadığı olayları anlatması üzerine yaşandığını söyledi. Nedim Şener'in kızının eteğinde bulunan düğmenin ötmesi üzerine eteğinin çıkartıldığını ve babasının yanına iç çamaşırıyla gittiğini anımsatan Kırca, bu durumun Şener'i çok üzdüğünü, utanç verici bir durumun yaşandığını ve buna hiçbir babanın katlanamayacağını belirtti.

kirca-alm-b.jpg
kirca-alm-d.jpg
kirca-alm-e.jpg

Oyun esnasında Sivas'ta yakılarak katledilen 35 aydını da unutmayan Kırca, "Biz sanatçılar girişimi olarak Sivas'ta yakılan aydınları unutmayacağız ve unutturmayacağız" dedi.

Kırca ayrıca Silivri'de tutuklu gazeteci Tuncay Özkan'ın en çok sevdiği "Jandarma" adlı türküyü söyledi.

kirca-alm-c.jpg
kirca-alm-f.jpg
kirca-alm-l.jpg

Tiyatro sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Kırca, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı önemli bir devrim. Cumhuriyet bayramının kutlanmaması için inanılmaz bir baskı vardı. Baktılar ki binlerce kişi var, bu yasaklarından vazgeçtiler. O nedenle en kısa zamanda Türkiye Cumhuriyetini kurtaracağız ve payidar edeceğiz" dedi.

Silivri cezaevine gönderilmekten korkmadığını söyleyen Kırca, "Ben asla Silivri'den korkmuyorum. Biz kavgamızı yasal yollarla yapacağız. AKP sandıkla geldi o halde biz de oylarımıza onlara ders vermeliyiz" dedi.

kirca-alm-g.jpg
kirca-alm-i.jpg
kirca-alm-j.jpg

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2012, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321