''Katılım, uyum sorununu azaltır''

Berlin eyaletinin Çalışma, Uyum ve Kadın Bakanı Dilek Kolat, uyumun, toplumun her alanına katılım anlamına geldiğini söyledi

''Katılım, uyum sorununu azaltır''

 

 

''Katılım, uyum sorununu azaltır''

Berlin eyaletinin Çalışma, Uyum ve Kadın Bakanı Dilek Kolat, uyumun, toplumun her alanına katılım anlamına geldiğini söyledi

Kolat, Berliner Morgenpost gazetesine verdiği röportajda, katılım konusunda başarılı olunması durumunda göçmenlerin entegrasyonunda daha az sorun yaşanacağını belirterek, ''Benim için uyum; okul eğitimine, meslek eğitimine, çalışma hayatına ve topluma katılım demektir. Bu organize edilmeli ve buna olanak sağlanmalı'' dedi.

Göçmen gençlerin iyi bir diploma almalarının çok önemli olduğunu ifade eden Kolat, göçmenlerin büyük bir bölümü okulu diploma almadan terk etmesi durumunda, hayatın geri kalan bölümünde soysal sorunlar yaşayabileceklerini kaydetti.

Göçmenlerin bir bölgede yaşamaları ve bunun okuldaki duruma da yansımasının bir sorun olarak görmediğini, ancak bunun sosyal sorunlarla birleştiğinde sorun haline geldiğini belirten Kolat, göçmenlerin bir arada yaşamalarının kendi kendilerini kontrol etmeleri açısından olumlu etkisinin de olduğunun sosyologlar tarafından da dile getirildiğini söyledi.

Göçmen gençlerin meslek eğitimi arayışlarında isimlerinden dolayı ayrımcılığa uğradıklarına da işaret eden Kolat, şirketlerin bu gençlere kendilerini açılmaları yönünde çağrıda bulundu.

Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' kapsamına alan kararla ilgili olarak da Kolat, bu konuda Anayasa'nın iki temel hakkının çatıştığını ve olağanüstü bir durumla karşılaştıklarını ifade etti. Bu konuda acele bir karar alınmaması gerektiğini belirten Kolat, yasa koyucuların bir araya gelerek yasal güvecenin ne şekilde oluşturulacağı konusunda düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2012, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321