banner269
Öne Çıkanlar Istanbul Almanya ABD Türkiye AYM Afrika

Kadına karşı ayrımcılık ve şiddet önlenmeli

Almanya’nın başkenti Berlin`de 8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle değişik STK’ların ortak düzenlediği büyük bir yürüyüşü gerçekleşti.

banner197
Kadına karşı ayrımcılık ve şiddet önlenmeli
Kadına karşı ayrımcılık ve şiddet önlenmeli
 
Almanya’nın başkenti Berlin`de 8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle değişik STK’ların ortak düzenlediği büyük bir yürüyüşü gerçekleşti.

Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Yönetim Kurulu Sözcülerinden Ayşe Demir Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) adına bir açıklama yaptı:


 
“Dünya Kadınlar Günü, 20ci Yüzyılın başlarında sosyalist kuruluşların girişimi sonucunda eşit haklar ve bağımsızlık mücadelesi olarak ve seçme ve seçilme hakkını elde etmek için kutlanmaya başlandı.


Aradan bir asır geçmesine rağmen kadınlar hala toplumsal yaşamın birçok alanında – iş ortamından özel hayata kadar- ayrımcılığa uğramaktadırlar.
 
Kadınlar, günümüzde hala zor koşullarda çalışmaktadırlar: Eşit işe eşit ücret alamamakta ve terfilerde haksızlığa uğramaktadırlar. Bu durum göstermektedir ki, var olan teşvik önlemleri yetersiz kalmaktadır ve geliştirilmelidir.


Bu gerçekler karşısında ve özellikle kadına karşı şiddetin yaşadığımız toplumda görülen en fazla insan hakları ihlali olduğu göz önüne alındığında, kadın haklarını sadece yılda bir kez yasak savarcasına hatırlamak kabul edilemez!
Bu nedenle ayrımcılığın ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için hukuksal, toplumsal ve özellikle de siyasi alanda çok daha etkin önlemler alınmalıdır.”Yürüyüşe CHP Berlin Birliği Kadınlar Kolu da katıldı
Yürüyüşte günün anlam önemine ilişkin pankartlar taşıyan CHP’li kadınlara CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat da destek verdi.

Ayni günün akşamı bir araya gelen CHP’li kadınlar önümüzdeki dönemin çalışmalarını hazırlayarak, 8 Mart’ın anlam ve önemini de değerlendirdi.Gecenin ilerleyen saatlerinde CHP Berlin Birliği Başkanı elinde karanfillerle gruba katılarak kadınlara teşekkür etti.Kadınlar Kolu Başkanı Demet Kılıç ile birlikte toplantıya katılanlara da hitap eden Kolat, „2019 seçimlerini kadınlarla birlikte kazanacağız “diyerek çalışmalara başlanmasının işaretini verdi.
 
ha-ber.com/Mustafa Temel

 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir