İstanbul Cemevi mimarisi örnek bir başyapıt

İstanbul'da yapımı süren devasa Cemevi ve Kültür Merkezi Hizmet kompleksinin yardımlaşma ve tanıtımı Berlin Brandenburg Türk Alman İşverenler Birliği TDU'da yapıldı.

İstanbul Cemevi mimarisi örnek bir başyapıt
İstanbul Cemevi mimarisi örnek bir başyapıt

İstanbul'da yapımı süren devasa Cemevi ve Kültür Merkezi Hizmet kompleksinin yardımlaşma ve tanıtımı Berlin Brandenburg Türk Alman İşverenler Birliği TDU'da yapıldı.

TDU'nun ev sahipliği yaptığı tanıtım ve yardımlaşma toplantısına katılan İstanbul Kağıthane Hacı Bektaş Veli Eğitim ve Kültür Derneği ve Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Zeynel Şahan, Bağcılar Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı ve Alevi Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Zeynel Abidin Koç ve İstanbul Cem Evi ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Alevi Dernekleri Federasyonu Sekreteri Gazi Arslan yanı sıra çok sayıda Alevi vatandaşlar katıldılar.


 
İstanbul Cem Evi ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Alevi Dernekleri Federasyonu Sekreteri Gazi Arslan, „İstanbul Halkalı `da yapımı süren Cem Evi ve Kültür Merkezi Hizmet Kompleksi Dünya`da bir ilk olan proje, mimari konsepti ve uygulama farklılıklarıyla Alevi İnanç’ının temel bir hizmet ve öğreti merkezi haline gelecek. Dev proje tamamlandığında gençlerin eğitim başta olmak üzere toplumun her bölümüne kültürel, felsefi, sosyal ve tasavvuf alanında tüm ihtiyaçlarına cevap vereceği bir bilim evi olacak “

İstanbul Cem Evi ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Alevi Dernekleri Federasyonu Sekreteri Gazi Arslan konu hakkında detaylı bilgi vererek sözlerine şöyle devam etti:„Cem Evi mimarisinin örnek bir başyapıt olacak nitelikte düşünülen ve buna göre planlanan proje çalışmalarında Selçuklu`dan Osmanlı'ya Türk İslam tarihi ve Anadolu mimarisinin sayısız eserlerinden yararlanıldı. Mimari yapı planlanırken Mezopotamya bölgesindeki Türk İslam motiflerini taşıyan dini ve kültürel taş yapılar tarihi ve mimari özelliği olan tüm eserler detaylıca incelendi. İki yıl gibi bir sürede hayata geçirilmesi planlanan proje tamamlandığında ortaya çıkacak sadece bir Cem Evi binası değil; Çağdaş ilimleri referans alan Cumhuriyet ilke ve değerlerine sahip bir ilim, irfan ve misyon merkezi olarak gelecek nesillere hizmet verecek.2500'metre kare taban oturumu üzerine, 5’ katı toprak üstü olmak üzere13' kat olarak inşa edilecek dev projemiz toplamda 21000 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak. Projede, Alevi inanç ve ibadetinin simgesi olan semah ritüeli idari binanın giriş köşesine semah yapan canlar figürü şeklinde konumlandırıldı. İstanbul Cem Evi binasına gelen canların daha girişte manevi bir huzur yakalamaları amacıyla, Alevi toplumunun ışık kaynağı 12' İmamların üç boyutlu siluetleri iki blok arasındaki ana koridora sağlı sollu yerleştirilecek.1500' kişilik kapasiteli Cem salonunun da bulunduğu her türlü kültürel faaliyetlerin ve etkinliklerin yapılacağı alanlar 300 ve 1200 kişi kapasiteli salonlar son sistem teknoloji ile donatılmış bir şekilde hizmet verecek. Cenaze tören alanı, gasilhane ve morgla aynı katta bulunuyor. 15O araç kapasiteli park yerleri daha birçok ayrıca onur ve şükran köşemizde destekçilerimizin isimlerini gelecek ve nesillere taşıyacak “  

ha-ber.com/Orhan Önaldı
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 22:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321