''Irkçılık günlük yaşamda olağan hale geldi''

Berlin-Brandeburg Türkiye Toplumu (TBB), Olağanüstü Genel Kurulunda yeni yönetim kurulunu belirledi

''Irkçılık günlük yaşamda olağan hale geldi''

 

 

''Irkçılık günlük yaşamda olağan hale geldi''

TBB, Olağanüstü Genel Kurulunda yeni yönetim kurulunu belirledi

Berlin eyaleti İş, Uyum ve Kadın Bakanı Dilek Kolat, Almanya'da özellikle resmi daireler başta olmak üzere toplumun her alanında 'interkültürel bir açılıma' gereksinim olduğunu belirterek, kamu dairelerinde daha fazla göçmenin yer alması gerektiğini söyledi.

tbb-genel-kurul-d.jpg
tbb-genel-kurul-e.jpg

Berlin-Brandeburg Türkiye Toplumu (TBB) tarafından Schöneberg Belediye Binası'nda gerçekleştirilen Olağanüstü Genel Kurulu vesilesiyle açılış konuşması yapan Bakan Kolat, TBB'nin kuruluş aşamasından beri yer aldığını ifade ederek, bu kurumun Almanya'da özellikle göçmen sorunlarını ele almada güçlü bir sivil toplum örgütü olduğuna dikkati çekti.

Politik ve özellikle uyum politikalarında bugün TBB'nin güçlü bir biçimde bu tartışmalara katıldığını ve önemli gremiumlarda yer aldığını belirten Kolat, insan, kadın ve homoseksüellerinin haklarını korumada TBB'nin önemli katkılar sağladığını söyledi.

Berlin eyaletinde uyum politikasının diğer eyaletler için de örnek teşkil ettiğini kaydeden Kolat, ''Diğer eyaletlere gittiğimde Berlin'in her açıdan örnek olduğunu görüyorum'' dedi.

Resmi dairelerde çalışan göçmen kökenlilerin sayısının daha da fazla olması gerektiğini söyleyen Kolat, Almanya'nın her alanında interkültürel açılım olması gerektiğini söyledi.

tbb-genel-kurul-c.jpg
tbb-genel-kurul-g.jpg

''IRKÇILIK ALMANYA'DA GÜNLÜK YAŞAMDA OLAĞAN HALE GELDİ''

Bakan Kolat, Almanya'da ırkçılık ve yabancı düşmanlığının olağan hale geldiğini ifade ederek, ''Aşırı sağ radikalizmin varlığını kamuoyu Neonazi cinayetlerinin açığa çıkmasıyla daha iyi anlamaya başladı. Oysa ırkçılık ve yabancı düşmanlığı Almanya'da günlük yaşamda olağan hale gelmeye başladı. Adalette, poliste, emniyette ırkçılık toplumun her alanında görülmektedir. Kimse ırkçı olarak bu dünyaya gelmez. Sonradan olunmaktadır. O halde gençlere erken yaşta demokrasi kültürünü aşılamak gerekir'' diye konuştu.

Kolat ayrıca, Almanya'ya hoş geldiniz kültürünün yaygınlaştırılması gerektiğini ve göçmenler arasında işsizliği önlemede herkese büyük sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekledi.

Tempelhof-Schöneberg Belediye Başkanı Angelika Schöttler, Schnöneberg Belediye binasında böyle önemli bir konunun gündeme gelinmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, göçmenlerin Tempelhof-Schöneberg'e büyük bir renklilik kattığına işaret etti.

tbb-genel-kurul-h.jpg
tbb-genel-kurul-f.jpg

Schöttler, Mart ayında ırkçılığı protesto etmek için Belediye Binasında saygı duruşunda bulunulduğunu bunun küçük ama önemli bir sinyal olduğuna işaret etti.

Genel Kurula katılan Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Türk sivil toplum kuruluşlarının iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine büyük katkı sağladıklarını belirterek, fırsat eşitliğinin sağlanması, işsizlikle mücadelede Türk sivil toplum kuruluşlarının önemini vurgulayan Pulat, Türkiye'de hayatlarını kaybeden şehit ailelerine Allah'tan rahmet diledi.

Berlin eyaleti Sol Parti Meclis Grubu Katılım ve Mülteci Politikası Sözcüsü Hakan Taş ise, göçmenlerin toplumun her alanına eşit katılımını savunarak, uzun yıllardan beri burada yaşayan göçmenlere seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

tbb-genel-kurul-k.jpg
tbb-genel-kurul-j.jpg

Konuşmaların ardından TBB yeni yönetim kurulunu belirledi.

TBB'nin yönetim kuruluna 11'i asil üye 2'si yedek üye olmak üzere 13 kişi seçildi.

Yeni yönetime seçilen yöneticilerin isimleri şöyle:

Deniz Utku, Zülfukar Çetin, Serdar Yazar, Sevda Polat, Güray Kişmir, Ayşe Demir, Hilmi Kaya Turan, Deniz Seyhun, İlker Duyan, Esin Özuzun, Ömer Tıraşoğlu asil üye olarak görev yapacaklar. Özgür Yıldırım ve Ali Sönmez yedek üye olarak yönetim kuruluna girdiler. TBB sözcüleri seçimini yeni yönetim kurulu kendisi gerçekleştirecek.

tbb-genel-kurul-b.jpg

TBB Olağanüstü Genel Kuruluna Almanya Türk Toplumu (TGD) Başkanı Kenan Kolat, Yeşiller Partisi eyalet milletvekili Turgut Altuğ, Berlin Alevi Toplumu İkinci Başkanı Erdal Çağlar, TBB üyeleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2012, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321