Hitler'in sığınağına bir Türk otel yapacak

Almanya'da kazandığı parayla turizm işine girerek Titanic otellerini kuran Mehmet Aygün, Hitler'in Berlin'deki sığınağına otel yapıyor. Sırada Moskova, Amsterdam ve Paris var. 

Hitler'in sığınağına bir Türk otel yapacak

 

 

Hitler'in sığınağına bir Türk otel yapacak

Almanya'da kazandığı parayla turizm işine girerek Titanic otellerini kuran Mehmet Aygün, Hitler'in Berlin'deki sığınağına otel yapıyor. Sırada Moskova, Amsterdam ve Paris var.

Mehmet Aygün'ün sahibi olduğu Titanic otellerinin ünü Berlin'e kadar ulaştı. Aygün'ün 1975'te Giresun'dan Almanya'ya uzanan, ardından restoranlarla başlayıp otellerle devam eden turizm serüveni giderek büyüyor. İşadamının başında bulunduğu AYG Grup çatısı altında İstanbul, Antalya ve Berlin'de toplam 10 otel var. Şu sıralar Aygün'ün ana gündemini Almanya'daki yatırımlar oluşturuyor.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında yapılan ve 3 bin metrekarelik kullanım alanı olan Hitler'den kalma Berlin'deki sığınağın üzerine inşaa ettiği otelle yakından ilgileniyor. Bu şehirde iki otel yatırımı daha bulunan işadamı, sadece sığınağın duvarlarını yıkmak için 1 milyon euro harcadı. Özel makine ve aletler kullanılarak yıkılan sığınak alanındaki otel tamamlandığında zincirin 11'inci halkası olacak.

Otel 400 oda, konferans ve toplantı salonlarının yanı sıra spa ve hamamıyla da Türk imzası taşıyacak. Grubun hedefi dünya çapında 2 bine yakın şubeye ulaşarak dev bir Türk markası yaratmak. Halen Antalya'da 140 milyon dolarlık otel inşaatına devam eden Aygün, yeni yatırımlarıyla 6 bin kişiyi istihdam edecek. Bu yıl turizmde 200 milyon euro ciro elde eden Mehmet Aygün'le yatırımlarını ve bundan sonraki hedeflerini konuştuk.

AYG Grup çatısı altındaki faaliyetleriz neler?

Biz bir aile şirketiyiz. 6 kardeşiz. Berlin'de 8'i Türk, 2'si İtalyan 10 restoranımız var. İlk restoranımızı 1977'de açtık. Sonra devamı geldi. Almanya'da büyürken Türkiye'yi de unutmadık. Kazancımızı buraya aktardık. İlk işimiz taksicilikti. Memleketimiz Giresun'da 3-4 taksimiz çalışıyor. Sonra otobüs şirketi kurduk. 1992'de bu işi bırakıp turizm sektörüne girdik. İlk olarak Şişli'deki otelimizi aldık. Bugün 10 otelimiz var. 11'ncisi Berlin'de, 12'ncisi ise martta Antalya'da açılacak.

Avrupa'da başka ülkelerde yatırım planlıyor musunuz?

İlk gittiğimiz şehir Berlin olduğu için yatırımlarımızı da buraya yapıyoruz. Bundan sonra Avrupa ve Türkiye'de nerede ihtiyaç varsa orada yatırım yapacağız. Önceliği Almanya Dresden ve Hamburg'a vereceğiz. Ardından Moskova, Amsterdam ve Paris gelecek.

Turizm sektöründeki hedefiniz ne?

Anadolu'da otel yapmak isteyene, ismimizi vereceğiz. Biz işletmesini alacağız. Böylece 2013'te hızla çoğalacağız. Sheraton'ın 2 bin 800, Hilton'un 4 bin 500 oteli var. Neden bir Türk firması bunu yapamasın? Onların bizden ne fazlası var? Almanlar'ın disiplinini alıp Türk'ün pratik zekasıyla birleştirdik. Neden olmasın?

2023'te uluslararası bir otel markamız olur mu?

Başbakanımız "Anadolu yakasına otel yapın" dedi. Ben hemen E-5'in kenarına Titanic'i yaptım. Sonra Bayrampaşa'da otul açtık. Şimdi Belek ve Berlin'de yatırım yapıyoruz. Otel markamızla AB'ye Türkiye'den önce girdik.

Türk turizmi nereye gidiyor? Geleceği nasıl olacak sizce?

10 yıl önce ürkiye'ye bu kadar turist gelmiyordu, turizm gelirimiz çok azdı. Bugün Türkiye'nin turizmde önü çok açık. Turizmi çeşitlendirmemiz lazım. 2 bin futbol takımı geldi. 70 milyon eurolu bir bütçe oluştu. Bunlar Türkiye için çok önemli.

Türkiye'ye yurtdışından bakış nasıl?

Yıllarca Türk-Alman İşadamları Derneği'nin başkanlığını yaptım. Son 10 yıldır uçtuk gidiyoruz. Türk pasaportumla gurur duyuyorum. 37 yıldır Almanya'da çalışıyorum, böyle bir Türkiye hiç görmedim. Lufthansa "Benimle ortak olur musun?" diyor. Böyle bir şey var mı? Bizi yıllarca yabancı düşmanlığı yüzünden yaktılar, öldürdüler. Şimdi dünyanın en büyük havayollarından biri ortaklık teklif ediyor. Rüyamda görsem inanmazdım.

Antalya'daki otelinize 140 milyon euro yatırıyorsunuz. Nasıl bir otel olacak?

Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir otel açacağız. Çok yönlü bir mekân olacak. SPA'sı 12 bin, lobi ve çarşısı 13 bin metrekare. 17 bin metrekarelik havuzun yanında nehir var. Büyük kongrelere ev sahipliği yapacak 25 toplantı salonumuz olacak. 3 futbol sahasında ortalama 75-80 takımı ağırlayabileceğiz. Sahile katamaranlarla gidilecek. Sadece bu otelde bin 100 kişi istihdam edeceğiz. Belek'e harcadığımız parayla 6-7 otel yapabilirdik.

Türkiye'nin ekonomik durumunu nasıl buluyorsunuz?

2023'te kaynaklarımızı kullanmaya başlayınca sırtımız yere gelmez. Herkes üzerine düşeni yapmak zorunda. Son 10 yılda Cumhuriyet tarihinde yapılan yolun iki misli yatırım yapıldı. Sağlıkta geldiğimiz yeri görüyorsunuz. Hastanelere kokudan girilmiyordu. Yurtdışına gidiyorduk. Kıyafetlerimi de artık sadece Türkiye'den alıyorum.

Almanya'daki otellerinizi daha çok kimler tercih ediyor?

Müslüman müşteriye özel hizmet veriyoruz. Domuz eti yok. Türk damak tadında kahvaltı servisi yapıyoruz. TV'yi açtığınızda 15 Türk kanalı görüyorsunuz. Çalışanlarımızın yüzde 50'si Türk. Her şeyden önce kapıda bir Türk bayrağı asılı. Otelin inşaatından mobilya, yatak, yastık dahil malzemelere kadar yüzde 90'ını Türkiye'den götürüyoruz. Berlin'den Türkiye'ye günde 15 uçuş yapılıyor. Bu yüzden çok sayıda Türk işadamı gelip-gidiyor. Ayrıca Araplar da bizim otelimizi tercih ediyor. (Kaynak: Tourexpi)

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2012, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321