HDB'den Dünya Kadınlar Günü paneli

Halkçı Devrimci Birliği HDB 8' Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Almanya'daki göçmen kadınların haklarının konu edildiği bir panel düzenledi.

HDB'den Dünya Kadınlar Günü paneli

HDB'den Dünya Kadınlar Günü paneli

Berlin'de Türk sosyal demokratların örgütlendiği Halkçı Devrimci Birliği HDB 8' Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Almanya'daki göçmen kadınların haklarının konu edildiği bir panel düzenledi.

Berlin'de yaşayan Türk göçmenlerin kurduğu en eski derneklerden biri olan HDB'nin paneline Uyum ve Kadın Senatörü Dilek Kolat ile SPD'nin eyalet seçimlerinde Friedrichshein -Kreuzberg Bölgesi'nden milletvekili adayı olarak gösterilen Sevim Aydın da katıldı.Panelin açılışı Berlin'in usta sanatçısı Sıddık Doğan, konunun anlam ve önemine uygun olarak saz ile çalıp seslendirdiği iki türkü ile yapıldı. Daha sonra HDB Kadın Kolları Sözcüsü Nazmiye Şenyuva HDB'nin kurulduğu1973 yınından bu yana kadınların eşit hak mücadelesine yönelik çalışmalar yaptığını söyleyip kadınların hak mücadelesi tarihinden bazı örnekler verdikten sonra sözü milletvekil adayı Sevim Aydın'a bıraktı.Sevim Aydın, Türkiye'de doğduğunu ancak Almanya'da büyüdüğünü belirtti ve „Ben ne sosyal hayatımda ne de okul hayatımda ayrımcı tutum ve davranışlara maruz kalmadım. Okulda örnek bir öğrenciydim. Notlarım çok iyiydi“diyerek “Ama ayrımcı davranışlara maruz kalmanın ne anlama geldiğini üniversiteden mezun olup iş aramaya başlayınca anladım. Göçmen ismi taşıyanların notları ne kadar iyi olursa olsun önceliğin göçmen olmuyanlara verildiğini kavradım“ şeklinde konuştu. Hukuk mezunu Aydın, iş hayatında genelde tüm kadınların ayrımcı tutum ve davranışlarına maruz kaldığını ancak göçmen kadınların işinin eşitlik mücadelesinde çok daha zor olduğunu kendi deyimlerinden yola çıkarak anlattı ve milletvekili seçildiği taktirde kadın sorunlarına yönelik çalışmalarda bulunacağını söyledi.Eyalet seçimlerinde Berlin Parlamentosu'na üçüncü kez girmeyi başaran ve „Berlin'in ilk Türk kökenli Senatörü“ sıfatını kazanan Berlin Kadın,Çalışma ve Uyum Senatörü Dilek Kolat, milletvekili adayının sözlerini destekledi ve Almanya gibi bir Avrupa ülkesinde bile erkeklerle aynı mesleklerde çalışan kadınların erkeklere kıyasla yüzde 22'oranında daha düşük maaşla yetinmek zorunda bırakıldıklarına dikkat çekti.
Kadınlar dünya genelindeki durumlarına baktığımızda eşit haklara kavuşmak için daha çok çalışmamız gerektiğini görüyoruz“ diyen Senatör Kolat, kadınların hak mücadelesinde elde edilen başarıları da göz ardı edmemek gerektiğini hatırlattı. Kadınların dünya'nın bir çok ülkesinde seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu, bir işyerinde çalışmak için kocadan izin alınan yüzyılların geride kaldığını belirten Kolat „Ancak ne yazik ki kadına yönelik şiddet hala aşılamadı!“ dedi ve tüm kadınları şiddete karşı durmaya çağırdı. Kolat. Berlin'de ikamet eden hiç bir kadının şiddete katlanmak zorunda olmadığını bildirdi ve kentte 6' Kadın Sığınma Evi'nin, 24 saat hizmet veren bir Acil Telefon Hattı'nın bulunduğunu söyledi. Kolat, telefon hattının sadece dövülen, şiddete maruz kalan kadınların değil, şiddet gören bir kadına yardımcı olmak istiyenlerin de arayıp bilgi verebileceğini kaydetti. Şiddete maruz kalan kadınlar Berlin'deki 030-611 03 00 numaralı telefonu arıyabilecekleri gibi, kadınların Almanya'nın her köşesinden yine her gün 24' saat arayabilecekleri bir telefon numarası var. 08000 116 016

Panelde kadınları ilgilendiren meslek seçimi, meslek eğitimi, zorla evlilik, töre cinayetleri, düşük emeklilik maaşı gibi bir dizi sorunlar masaya yatırıldı.     ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

 
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321