Gülsin Onay piyanosuyla büyüledi

Türkiye’nin gururu, devlet sanatçısı dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, yurt dışında verdiği konserler dizisinin sonuncusunu Almanya’nın başkenti Berlin'de verdi.

Gülsin Onay piyanosuyla büyüledi
Berlin'de Christophori Piyano salonunda verdiği Piyano Resitaline Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın'ın yanı sıra çok sayıda Türk Alman dinleyicileri, sanatçımızı dakikalarca ayakta alkışladı ve sanatçı üç kez sahneye tekrar çıkmak durumunda kaldı.


 
Piyanist Gülsin Onay, Alman bestecilerinden Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn'in  yanı sıra Türk Bestekar Ahmet Adnan Soygun tarafından bestelenen eserlerinden icra etti.


 
Piyanist Gülsin Onay'ın ünü beş Kıtadan 56 ülkeye yayılmış olup, Venezüella`dan Japonya`ya kadar sayısız konserler verdi.


 
İstanbul doğumlu, sanatçı ilk konserini 6'yaşında TRT İstanbul radyosunda gerçekleştirdi.

İki yıl piyanist Ahmet Adnan Soygun tarafından özel eğitim gördü. 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin, harika çocuk olarak Paris Konservatuarına gönderildi.


 
16 yaşında Piyano ve Oda Müziği dallarında birincilikle bitirdi. Almanya Hannover şehrinde yüksek müzik alanında Bernard Ebert ile çalıştı.
 
Fransa, Almanya ve İngiltere'de uzun yıllar yaşadığı ve eğitim gördüğü için üç lisanı ana dili kadar aksansız konuşabilen sanatçımız Gülsin Onay’a Polonya Hükümeti tarafından Chopin Yorumları nedeniyle, Polonya Devlet Nişanı ile ödüllendirildi. Hacettepe Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ile onurlandırıldı.
 
Sanatçı 20`yi aşkın albüm kaydı yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıttı. Türkiye'nin gururu olan sanatçımız bunun yanı sıra Dünya’nın birçok ülkesi tarafından ödüle laik görülen ender sanatçılarımızdan birisi olarak yurt içi, yurt dışı konserlerine devam ediyor.


 
ha-ber.com/Orhan Önaldı/Berlin
 
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321