banner216
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

Göçmen İşverenlere takdir belgesi verildi

İşletmelerinde gençlere meslek eğitimi veren Türk ve Arap kökenli işverenlere, Berlin Eyalet Başbakanlık binasında düzenlenen törende takdir belgesi verildi

banner197
Göçmen İşverenlere takdir belgesi verildi

 

 

Göçmen İşverenlere takdir belgesi verildi

İşletmelerinde gençlere meslek eğitimi veren Türk ve Arap kökenli işverenlere, Berlin Eyalet Başbakanlık binasında düzenlenen törende takdir belgesi verildi

Berlin Kreuzberg Eğitim Merkezi'nin (BWK) Türk ve Arap kökenli işletmelerin gençlere meslek eğitim imkânı sunmaları için düzenlediği "Jobstarter" projesine katılan işverenlere yönelik düzenlenen toplantıda takdir belgesini veren Berlin Eyalet Çalışma, Uyum ve Kadın Senatörü Dilek Kolat, Federal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Dr. Helge Braun, Başkonsolos Ahmet Başar Şen, örnek girişimlerinden ötürü işletme sahiplerini kutladı.

berl-goc-is-belge-j.jpg
berl-goc-is-belge-c.jpg

Berlin'de göçmen kökenli gençlere işletmelerinde meslek eğitimi imkânı sunmaları için düzenlenen projeye katılan Türk ve Arap girişimcilere Berlin Belediye Sarayı Rotes Rathaus'da düzenlenen törenle takdir belgeleri verildi. Törene Berlin Eyalet Çalışma, Uyum ve Kadın Senatörü Dilek Kolat, Federal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Dr. Helge Braun, Başkonsolos Ahmet Başar Şen, BWK Müdürü Nihat Sorgeç ile çok sayıda şirket temsilcisi katıldı.

İşletmelerinde gençlere meslek imkânı veren işverenleri kutlayan Senatör Kolat, gençler arasındaki işsizlik sorununu en önemli konu olduğunu kaydetti. Gençler arasındaki işsizlik sayısının yüzde 13 olduğunu ve bunu yüzde 10'a düşürmek arzusunda olduğunu kaydeden Senatör Kolat, "Gençlere meslek eğitimi sunan şirketler örnek bir girişim sergilemektedirler. İşletmeler gençlere meslek eğitim imkânı yaratarak kendi geleceklerini, gençlerin ve yaşadığımız kentin ekonomik geleceğini tayin ediyor ve şekillendiriyorlar. Berlin'de işsiz olanların yüzde 70'i herhangi bir meslek sahibi değil. İşletmeleri motife ederek meslek eğitim yeri açmalarına katkı sağlamak istiyoruz. Senatörlüğümüzce işletmelere yönelik birebir teşvik programlarımız bulunmaktadır. Gençlere yönelik 'Kalifiyeye Adım' adı altında 6 aylık süren bir proje başlattık ve bu tür imkânlardan yararlanmak için bürokrasiyi en aza indirdik" dedi.

berl-goc-is-belge-e.jpg
berl-goc-is-belge-b.jpg

Türk kökenli şirketlerin önemli bir toplumsal sorumluluk taşıdıklarına ve Almanya için önemli katkılarda bulunduklarını belirten Başkonsolos Ahmet Başar Şen, daha çok meslek eğitim yeri yaratmalarını istedi. Meslek sahibi olmayanların iş piyasasında ve toplumda başarı şanslarının olmadığını dile getiren Şen, meslek eğitiminin önemine dikkat çekti. Okulu bitirenlere meslek eğitimiyle yeni bir perspektif sunulması gerektiğini söyleyen Şen, Berlin'deki Türk ve göçmen kökenli gençlerin çok sayıda engeli aşarak iş yaşamına girmeleri gerektiğini dile getirdi.

berl-goc-is-belge-d.jpg
berl-goc-is-belge-f.jpg

Göçmen kökenli girişimcilerin Almanya'da önemli bir ekonomik güç oluşturduklarını ifade eden Federal Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Dr. Helge Braun, göçmen kökenli işletmelere meslek eğitimi vermeleri için cesaretlendirilmeleri gerektiğini vurguladı. Almanya'da kalifiye eleman sıkıntısı çekildiğini belirten Müsteşar Braun, bu açığı kapatmak için özellikle buradaki gençlerin kalifiye olması için onlara şans vermeli ve desteklemeliyiz" şeklinde konuştu.

berl-goc-is-belge-k.jpg
berl-goc-is-belge-g.jpg

Konuşmalardan sonra işletmelerinde gençlere meslek eğitimi sunan, Yücel Aras, Mehmet Aydoğan, Beklan Coşkun, Akın Duyar, Ahmet İnce, Ahmet Nas, Oğuz Ünal ve Cavit Ünal adındaki şirket temsilcilerine konuşmacılar tarafından takdir belgeleri sunuldu.

berl-goc-is-belge-i.jpg
berl-goc-is-belge-h.jpg

ha-ber.com / Berlin

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir