Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Alman mevkidaşı Schmidt ile görüştü

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba: "Almanya ve Türkiye, iki dost ülke. İki ülke, ithalatı ve ihracatıyla birbirine destek vermesi gereken bölgelerindeki güçlü ülkeler"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Alman mevkidaşı Schmidt ile görüştü

10. Berlin Tarım Bakanları Konferansı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 10. Berlin Tarım Bakanları Konferansı'na ilişkin, "Özellikle hayvancılığın geleceğini konuştuk. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemediğimiz takdirde hayvancılığın geleceğinin çok sürdürülebilir olmadığını gördük. Hayvancılığın gelecekte sürdürülebilmesi için KOBİ'lerin desteklenmesi önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Fakıbaba, gazetecilere, 10. Berlin Tarım Bakanları Konferansı'na katılmak üzere geldiği Almanya'da iki gün süren temaslarını değerlendirdi. 

Dünyadaki olaylarla Türkiye'deki olayların birbirine çok benzediğini belirten Fakıbaba, "Özellikle hayvancılığın geleceğini konuştuk. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemediğimiz takdirde hayvancılığın geleceğinin çok sürdürülebilir olmadığını gördük. Hayvancılığın gelecekte sürdürülebilmesi için KOBİ'lerin desteklenmesi önemli." diye konuştu. 

Fakıbaba, konferansta gelişigüzel antibiyotik kullanımının da gündeme geldiğine işaret ederek, "Gelişigüzel antibiyotik kullanılması durumunda önemli direnç geliştiği ve bunun da hayvan sağlığı için riskli olduğu ifade edildi. Genç çiftçiler ve kadınların hayvancılığa kazandırılması ve bu bağlamda çalışmalar yapılması konuları da gündemdeydi." ifadelerini kullandı.
Konferansta gıda israfının da ele alındığını anlatan Fakıbaba, ''Mera ve su kullanımının en iyi şekilde, israf edilmeden kullanılması gerektiği konuşuldu. Gıda israfından bahsedildi. Milyonlarca insan aç kalırken milyonlarca ton gıdanın israf edilmesinin doğru olmadığı vurgulandı.'' şeklinde konuştu."Almanya ve Türkiye, iki dost ülke"

Fakıbaba, konferansta Türkiye'de KOBİ'leri desteklediklerini, kadın ve genç çiftçilere önem verdiklerini, hayvan sağlığıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattığını aktardı.

Yarın Alman mevkidaşı Christian Schmidt ile görüşeceğini anımsatan Fakıbaba, ''Bu görüşmeyi Türkiye'ye verilen önem olarak görüyorum.'' dedi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin yeniden yoğunlaşmaya başlamasının hem Türk hem de Alman halkını sevindirdiğine dikkati çeken Fakıbaba, ''Esasen baktığımızda gerginliğin seçime bağlı bir gerilim olduğunu görmüştüm, bu tespitimin doğru olduğunu gördüm. Almanya ve Türkiye, iki dost ülke. İki ülke, ithalatı ve ihracatıyla birbirine destek vermesi gereken bölgelerindeki güçlü ülkeler. Başka ülkeye bir şeyler dikte ettirmeden, sevgi, saygı ve kazan kazan prensibiyle politika yapıldığında hem Almanya hem Türkiye kazanacaktır diye düşünüyorum.'' değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, Fakıbaba, Özbekistan Tarım ve Su Bakan Yardımcısı Otabek Mustafayev ve heyetini kabul etti. 

Görüşmede iki ülke arasındaki tarım ve hayvancılığın daha da ilerlemesi ve ilişkilerin geliştirilmesi konuları ele alındı.Fakıbaba, Alman mevkidaşı Schmidt ile görüştü

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt ile bir araya geldi. 

Berlin'deki fuar merkezinde yapılan görüşmede, Fakıbaba ve Schmidt, iki ülke arasındaki tarihi dostluğa vurgu yaparak gıda, tarım ve hayvancılık alanında daha fazla iş birliği yapılabileceğini ifade etti. 

Fakıbaba, görüşmede ayrıca PKK ve FETÖ terör örgütlerinin Almanya'daki Türkiye karşıtı faaliyetlerine dikkati çekerek bu örgütlere karşı daha kararlı adımlar atılması gerektiğine işaret etti. 

Schmidt de her türlü teröre, darbe ve hukuk dışılığa karşı olduklarını belirtti. 

ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER