Gezi Direnişinin 5. yılı Berlin`de anıldı

Gezi Parkı direninişinin beşinci yılında Berlin’de Gezi Festivali düzenlendi. Birçok sivil toplum örgütü üyeleri ve siyasi parti temsilcileri Berlin’deki Gezi Festivali’ne katıldı.

Gezi Direnişinin 5. yılı Berlin`de anıldı
Gezi Direnişinin 5. yılı Berlin`de anıldı

Gezi Parkı direninişinin beşinci yılında Berlin’de Gezi Festivali düzenlendi. Birçok sivil toplum örgütü üyeleri ve siyasi parti temsilcileri Berlin’deki Gezi Festivali’ne katıldı.

Berlin Haziran Hareketi öncülüğünde; CHP Berlin, HDP Berlin, Amnesty International ve STK`nın da dahil olduğu birçok organizasyon Berlin’de Gezi Parkı direnişinin beşinci yılını anmak için bir araya geldi. 27 Mayıs 2013 tarihinde iş makinelerinin Taksim Gezi Parkı’na girmesinin ardından bu haberin sosyal medya aracılığıyla kısa sürede yayılması sonucunda bazı aktivistlerin parka gidip çalışmaları durdurmaya çalışmasına polis orantısız güç kullanmıştı. Erdoğan'ın inşaatın yapımında ısrarcı açıklamaları ile protestolar hükûmet karşıtı gösterilere dönüşmüş ve başta Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye'nin diğer illerine de yayılmıştı. Gezi Direnişi süresince 8163 yurttaş yaralanmış 12 yurttaş da katledilmişti. Berlin Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Hakan Taş Gezi Parkı Direnişi’nin beşinci yıldönümde, “Gezi eylemlerininin beşinci yıl dönümünü bugün Berlin’in Kreuzberg semtinde kutluyoruz. Her şeyden önce birçok Berlinli ve diğer şehirlerden de Berlin’e gelen insanlar bugün Gezi Parkı eylemleri çerçevesinde katledilen insanların, bugün birlikte onların anısını yaşatacağız. Öldürülen yoldaşlarımızı unutmadığımızı dünyaya duyuracağız” dedi. Taş, “Gezi’den kazandığımız cesaretle birlikte artık kazanabileceğimizi de bildiğimizden dolayı 24 Haziran’da “Tamam” demek için de bugün Gezi etkinliği çerçevesinde Berlin’de hep birlikte olacağız. Umarım direnişinimiz daha geniş kitlelere yayılır. Umarım 24 Haziran’da Gezi’de katledilen arkadaşlarımız anısına da “Tamam” çıkar. Umarım Erdoğan artık gider” sözleriyle devam etti. CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat da “Gezi’nin beşinci yılını anıyoruz. Öncelikle Gezi’de katledilen gençleri anıyorum. Onların aileleriyle dayanışma duygularımı paylaşmak isterim. Gezi, Türkiye için çok sesli ve çok renkli bir direniş örneğiydi. Gezi’nin Türkiye’ye açtığı muhalefet yolu, daha sonra hayır bileşenleriyle bir araya geldi ve “hayır” kampanyası içinde ortak bir davranış içine girdik. Buradan yola çıkarak da şimdi yapılacak olan seçimlerde gerek Gezi bileşenleri gerek hayır bileşenlerinde gerekse diğer toplumsal kesimlerin bir araya gelerek bu gidişe dur deme zamanının geldiğini gösteriyor” dedi. Kenan Kolat sözlerine 24 Haziran seçimlerinin önemini vurgulayarak devam etti;

“Biz CHP Berlin Birliği olarak bu seçimlere çok yoğun çalışıyoruz. Yaklaşık yüz bin broşür dağıttık ve evlere girip seçmenlerle görüşürüyoruz. Bundan sonra da umuyoruz 25 Haziran’da yeni bir gün doğacak Türkiye’ye ve bundan çok umutluyuz, kazanacağımıza inanıyoruz.”Gezi Festivali kapsamında forumlar ve konserler düzenlendi. Birleşik Haziran Hareketi yönetim kurulu üyesi Alper Taş ve BirGün gazetesi yazarı Erk Acerer’in katılımıyla “Baskın Seçime Giderken, Türkiye’nin Halleri, muhalefet ve Birleşik Mücadele” ve “Medya’nın Bugünkü Hali ve Alternatif Medya “ konulu forumlar düzenlendi.Grup Canlar, Taner Akyol & Trio, Panzehir ve Moğollar sahne aldı. Son olarak Gezi Direniş’ine destek veren piyanist David Martello’nun piyano dinletisi yer aldı. 

ha-ber.com/Murat Beran Erdoğan/Orhan Önaldı
Fotoğraflar/Mustafa Temel
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2018, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321