Genel Müdür Dalkıran`dan TED`e destek sözü

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran, Türk Eğitim Derneği bünyesindeki Hikmet Kütüphanesini destekleme sözü verdi.

Genel Müdür Dalkıran`dan TED`e destek sözü

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burcu Eyisoy Dalkıran Berlin Türk Eğitim Derneğini ziyaret etti. T.C. Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız’la birlikte Berlin Türk Eğitim Derneğine gelen Dalkıran, dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Berlin Türk Eğitim Derneği Başkanı Rüştü Kam ve dernek yönetim kurulunun hazır bulunduğu toplantıda Berlin’deki eğitim sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu. Başkan Rüştü Kam, derneğin 2000 yılından bu yana ağırlıklı olarak eğitim konularında olmak üzere yürüttüğü faaliyetleri anlattı.

Dalkıran, Berlin Türk Eğitim Derneğinin çalışmalarından haberdar olduklarını ve takdir ettiklerini dile getirdikten sonra Türk kültürü ve eğitim konularında yapılan tüm hizmetler için teşekkürlerini sundu. Türk Eğitim Derneği bünyesindeki Hikmet Kütüphanesinin Berlin’deki Türkiyeliler için önemine dikkat çeken Dalkıran, bakanlık olarak kütüphaneyi desteklemek için harekete geçeceklerinin sözünü verdi.

Kam ayrıca, “Türk Öğrencilerinin Almanya’daki Eğitim Sorunları” başlıklı raporunu Genel Müdür Dalkıran’a teslim etti. Hazırlanan raporu memnuniyetle inceleyeceğini söyleyen Genel Müdür Dalkıran, “Sizler uzun yıllardır Almanya’da hizmet eden ve buradaki insanımızla direk temas halinde olan kurumlarsınız. Bu nedenle sizlerin tespitleriniz bizim için büyük önem taşımaktadır. Ziyaretimle ilgili hazırlayacağım dosyada tüm önerilere yer vereceğim.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Türk Eğitim Derneğine yapılan terör saldırısından duydukları üzüntüyü de dile getiren Dalkıran, geçmiş olsun dileklerini sundu.

T.C. Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yılmaz da Türk Eğitim Derneğiyle birlikte yürüttükleri Türkçe dersi hizmetinden duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra “Göçle gelen toplumların göçün doğası gereği bir kültür erozyonuna maruz kalması kaçınılmazdır. Bizler Almanya’da çok baskın bir kültürün içerisindeyiz. Bu da kültür erozyonunu etkisini arttırmaktadır. Buradaki çocuklarımızın ve gençlerimizin bu erozyondan mümkün olduğunca az etkilenmeleri için çalışıyoruz. Büyükelçilik olarak yürüttüğümüz Türkçe dersleri bu amaca yöneliktir. Bu konuda bize yardımcı olup dersliklerini açan Türk Eğitim Derneğine teşekkür ediyorum.” dedi.

Ziyaretlerinden dolayı Dalkıran ve Yılmaz’a teşekkür eden Türk Eğitim Derneği Başkanı Rüştü Kam, “Uzun yıllar Almanya’da pek çok sivil toplum kuruluşunda görev yaptım. Geçmiş yıllarda devletimizin yetkilileriyle bu şekilde bir araya gelme imkânımız olmazdı. Bu nedenle bu ziyaretler ve yurtdışındaki insanımıza yönelik çalışmalar bizleri memnun etmektedir. Ancak yapılan güzel işleri takdir etmek kadar eleştirmek de bizim görevimizdir. Eğitim konularında yapılması gerekenleri raporumuzda yazdık. Bu toplantı vesilesiyle de Berlin’de Türkiye Cumhuriyeti devletinden beklediğimiz çalışmaları ve gördüğümüz eksikleri dile getirme fırsatımız oldu” diye konuştu.

Toplantının sona ermesinden sonra; Eyisoy Dalkıran, başkan Rüştü Kam’a Ebru sanatının çok zarif bir örneğini hediye etti.

ha-ber.com/ Niğmet Balcı/Berlin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321