“Gençlik Dairesi size gelmeden siz onlara gidin”

Berlin`de Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapan Selçuk Saydam Türk Eğitim Derneğinde seminer verdi.

“Gençlik Dairesi size gelmeden siz onlara gidin”

Berlin Türk Eğitim Derneği Kadın Kollarının her ay çeşitli konularda düzenlediği konferansların sonuncusu Sosyal Hizmet Uzmanı Selçuk Saydam’ın katılımıyla gerçekleşti. Seminerde Gençlik Dairesinin hizmetlerini anlatan Saydam, çocuk eğitimi, çocukların ve ebeveynlerin hakları, Gençlik Dairesinin sorunlu ailelerde yetişen çocukların üzerinde rolü gibi konuları aktardıktan sonra kendi yürüttüğü arabuluculuk hizmeti ve Babalık Kursu hakkında bilgi verdi.

Berlin Türk Eğitim Derneği Kadın Kolları üyeleri ayda bir kez farklı konularda konferans düzenlemektedir. Şimdiye kadar, “Ekolojik Dengeyi Koruma ve Sürdürülebilirlik, Evde Hasta Bakımı, Türkçe Eğitiminin Önemi, Dinimizde Helâller ve Haramlar, Peygamberimizi Nasıl Anlamalıyız” gibi pek çok konuda konferans düzenleyerek konuşmacıları davet eden Kadın Kolları, hem üyelerinin bir arada vakit geçirip kaynaşmasını hem de bilgilenmelerini hedefliyor.

Düzenlenen son seminerde Saydam şunları söyledi. “Jugendamt, aile bütünlüğünü korumak ve çocukların en iyi şekilde gelişebilmesine katkı sağlamak için oluşturulmuş sosyal bir kurumdur. Çocuk ve gençlerin sağlıklı yetiştirilmesini amaçlar, çocuğun bakımı ve eğitiminde anne ve babaları destekler, aileler için olumlu yaşam koşulları sağlar. Sorunları olan veya zor durumdaki çocuk ve gençler için bir başvuru merkezi konumundadır.

Çocuğun doğum öncesinde ve sonrasında Gençlik Dairesi ebeveynlere destek olur. Özellikle liseye devam etmeyen gençlerin iş arama süreçlerine destek olurlar. Ebeveyinlerin boşanması söz konusu olduğu takdirde, Gençlik Dairesi danışmanlık hizmeti sunar. Gençlik dairesi ailelere haftada 1-2 gün sosyal hizmet uzmanı gönderir.”

Alman Federal İstatistik Dairesi 2012 yılı verilerine göre ise Gençlik Dairesinin koruma altına aldığı 40.200 çocuk ve gencin 11.000’inin göçmen kökenli olduğunu söyleyen Saydam, bu rakam içindeki Türk kökenli çocuk ve genç sayısının yaklaşık 5.000 olduğunun da altını çizdi. “Çocukların ailelerden alınma konumuna gelindiği durumda Gençlik Dairesiyle ister istemez karşılaşacaksınız, onlar size gelmeden önce siz onlara gidip onlarla işbirliği halinde olursanız, sizi tanırlar, bu hem sizin hem çocuğunuz için çok daha faydalı olur. Bu şekilde çocuklarımızın ailelerinden koparılmalarına da engel olabiliriz.“ dedi.

Saydam ayrıca, uyuşmazlık içine düşmüş olan tarafların, yargısal yollara başvurmak yerine, kendi idareleriyle alternatif çözümler üretmelerini desteklemek amacıyla yürüttüğü “Meditation/Arabuluculuk “hizmeti hakkında da dinleyicileri bilgilendirdi. “Vom Mann zum Vater “adında başlattığı Babalık Kursunu da anlatan Saydam, kadınlardan baba adaylarına ve babalara kurstan bahsetmelerini ve kendilerini bu kursa davet ettiğini de söylemelerini rica etti.

ha-ber.com/Niğmet Balcı/Berlin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321