banner216
Öne Çıkanlar Almanya ekonomi terör Berlin Türkiye Polis

Gauck, Berlin Şehitlik Camii'ni ziyaret etti

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin Türk Şehitlik Cami'sini ziyaret etti

banner197
Gauck, Berlin Şehitlik Camii'ni ziyaret etti

 

 

Gauck, Berlin Şehitlik Camii'ni ziyaret etti

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin Türk Şehitlik Cami'sini ziyaret etti

Eşi Daniela Schadt ve Berlin eyaletinin Başbakanı Klaus Wowereit ile camiye gelen Gauck, burada cami derneği Başkanı Ender Çetin, yönetim kurulu üyesi Yasemin Bağcı ve Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayrı Yaşar tarafından karşılandı.

gauck-sekitlik-ziy-f.jpg

Daha sonra camiyi gezerek yetkililerden bilgi alan Gauck'a kendi isminin hat yazısıyla yazılı olduğu bir levha hediye edildi.

Ziyaret sırasında imam Dursun Atak'ın okuduğu İhlas suresini dinleyen Gauck'a birlikte yaşama vurgu yapılan ve Almanya'da Müslümanların siyasi ve toplumsal durumunun anlatıldığı 60 sayfalık bir metin verildi.

gauck-sekitlik-ziy-g.jpg
gauck-sekitlik-ziy-h.jpg

Gauck yaptığı konuşmada, ''Kültürel olarak yabancı olabiliriz, ancak bizi birbirimize bağlayan çok şeyler de var'' dedi.

Gauck ardından basına kapalı bölümde cami cemaati ve gençlerle bir araya geldi.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Gauck, cumhurbaşkanı olarak ilk kez bir camiyi ziyaret ettiğini ve farklı izlenimler edindiğini belirtti.

Buradaki caminin geleneksel, mimari olarak Berlin'e ait olmayan bir yapı olduğunu ifade eden Gauck, ancak içeride, buradan olan kendine güvenen genç kuşak Berlinliler ile sohbet ettiğini belirtti.

gauck-sekitlik-ziy-c.jpg

Gençlerin (Burası bizim ülkemiz, bizim Almanyamız) ifadesini kullandıklarını söyleyen Gauck, bunu duymanın kendisi için güzel olduğunu kaydetti.

Gauck, tüm farklılıklara rağmen insani değerlerin güvence altına alınması konusunda ortak bir platforma ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

Cumhurbaşkanı olarak cami ziyaretinin neden önemli olduğu yönündeki bir soru üzerine de Gauck, kendisi ile ilgili olarak Müslüman vatandaşlara yönelik tutumunun sorgulandığı durumlar yaşandığını hatırlatarak, ''Daha önceki Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un ve diğer bazı kişilerin çizgisini tümüyle anladığım yönünde herhangi bir şüphe bırakmadım. Yüreğimle buradayım. Başka kişilerin ifade ettiği kelimelerle değil ama yüreğimle. Bu mesajım alındı'' diye konuştu.

gauck-sekitlik-ziy-b.jpg

Cami derneği Başkanı Ender Çetin de Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Müslüman toplumunun bazı sorunları olduğunu ve bunları dile getirdiklerini belirterek, Alman toplumunda İslam düşmanlığının da olduğunu, buna karşı dinler arası diyalog ve bazı faaliyetler yaptıklarını Cumhurbaşkanı'na ilettiklerini belirtti.

Müslümanların bu toplumun parçası olduklarını vurguladıklarını ifade eden Çetin, Gauck'un, İslam'ın dini cemaat statüsünü alması için Müslümanlar arasındaki iç diyaloğun gelişmesini istediğini ve bunun bir süreç olduğunu, bu konuda zamana ihtiyaç duyulduğunu ifade ettiğini kaydetti.

gauck-sekitlik-ziy-e.jpg

Gauck'un daha önceki Cumhurbaşkanı Wulff gibi ''İslam Almanya'nın parçası'' olduğu yönünde bir ifade kullanmadığını ifade eden Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gauck, (Bundan önceki Cumhurbaşkanı'nın cümlesini kullanmıyorum, ancak hissiyatım olarak sizler elbette ki bu toplumun parçasısınız. Elbette ayrılık noktalarımız da muhakkak vardır. Bunlar konuşulmalı ve giderilmeli) dedi. Bu bizi bir taraftan sevindiriyor. Tabii ki biz Müslüman olarak Alman toplumunun bir parçası olduğumuzu ondan da duyduk ve değer gördük. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızdan İslam'ın Almanya'nın parçası olduğunu duymak da isteriz''

gauck-sekitlik-ziy-i.jpg

Gauck, daha sonra camiye gelen kişilerle fotoğraf çektirdi ve bir çocuğu sevdi.

Çeşitli eyaletleri ziyaret eden ve Berlin eyaletine de ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gauck, ziyareti çerçevesinde Şehitlik Cami'sinin yanı sıra tarihi Brandenburg Kapısı'nı, bazı derneklerde yapılan projeleri ve Berlin Belediyesi'ni ziyaret ederek, Berlin eyaletinin altın defterini imzalamıştı.

gauck-sekitlik-ziy-d.jpg

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir