banner269
Öne Çıkanlar Almanya Berlin ABD Türkiye Polis Angela Merkel

Ertekin Özcan yeni kitabını tanıttı

Berlin- Brandenburg Türkiye Toplumu TBB'de düzenlenen okuma akşamında Dr. Ertekin Özcan, yedinci kitabının tanıtımını yaptı.  

banner197
Ertekin Özcan yeni kitabını tanıttı
Ertekin Özcan yeni kitabını tanıttı

Berlin- Brandenburg Türkiye Toplumu TBB'de düzenlenen okuma akşamında Dr. Ertekin Özcan, yedinci kitabının tanıtımını yaptı.  

Dr. Özcan tanıtım öncesi Almanca olarak yazmış olduğu kitabının adının „Bölünmüş Hayat “parçalanmış hayat veya Türkçesi’nde yarı yaşantı diye algılana bileceğine değindi.  Yazar Dr. Özcan, kitabının neden bu adi aldığı komsunda da „ Şimdi göç eden insanların yaşamları isteseler de istemeseler de bölünmüş gibi oluyor. Göç eden insanları etkileyen çeşitli faktörleri var “dedi.

Yeni kitabından bölümler okuyan ve dinleyicilerin sorularını yanıtlayan yazar Dr. Ertekin Özcan kitap tanıtımında konuşmasına söyle devam etti:
„Geldiğimiz ülkede yaşadığımız yıllarda edindiğimiz kazanımlar kültürel, dinsel, dilsel özelliklerimiz bir başka ülkede uzun süre kalmaya başladığımızda, aynı şekilde bazı koşullar bizi de etkilemeye başlıyor. Mesela yasalardan tutunda sosyal, hukuksal, kültürel alanlarda zorlanıyoruz. Bu defa yavaş, yavaş bir azınlık olma yolunda toplum içerisindeysek o yönde gelişen toplum bizi ister istemez etkiliyor. Somut olarak söyleyecek olursak.Türkiye kökenli insanların oluşturduğu topluluk oluyor. Göçün ilk yıllarında döneceğimiz için pek etkilenmemiştik. Ama ilerleyen yıllarda özellikle 80'li yıllardan itibaren buraya yerleşme eğilimleri başladıkça yavaş, yavaş, artık kalıcılığımız kesinleşince 3' Milyona yakın insan yaşamaya başlıyor ve yaşadıkları ülkeden aldıkları kültürden, bu sefer daha karmaşık yepyeni bir kültür oluşuyor. Daha doğrusu kitap, otobiyografik şiirlerden, yazılardan oluşuyor. Aslında doğumumdan 1986 yılına kadarki benim yaşam öyküm çerçevesindeki gelişmeleri anlatıyor. Kitap Türk göçünün 1986 yılına kadar hem tarihini veriyor hem de insanlarımızın hüzünlerini, hasretliklerini, yaşamışlıklarını, dışlanmışlıklarını, duygusal bir anlatımla göstermeye çalışıyor. Bu kitaptaki amaçlardan bir tanesi ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşaklara bizlerin neler yaşadığını neler hakkında mücadele verdiğimizi bunların sonucunda nelere ulaştığımızın ip uçlarının veriyor. Kitabım hakkında Alman arkadaşlarda şu şekilde değerlendirmelerde bulundular. Yani politika ile Şiir’in iç içe olduğu anlatan bir sentezini oluşturuyor„ha-ber.com/Orhan Önaldı
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir