Öne Çıkanlar Ankara Mars Festival Almanya Trump-Kim zirvesi La Rambla Caddesi

Emin Özdirek Almanya'da günün kahramanı ilan edildi

Berlin Başkonsolosu M. Mustafa Çelik, Berlin Neukölln İlçesi'nde bulunan Bodding metro istasyonunda fenalık geçirip, metro raylarına düşen yaşlı Alman vatandaşını kurtaran Emin Özdirek isimli Türk gencini tebrik etti.

Emin Özdirek Almanya'da günün kahramanı ilan edildi

Emin Özdirek Almanya'da günün kahramanı ilan edildi

Berlin Başkonsolosu M. Mustafa Çelik, Berlin Neukölln İlçesi'nde bulunan Boddin metro istasyonunda fenalık geçirip, metro raylarına düşen yaşlı Alman vatandaşını kurtaran Emin Özdirek isimli Türk gencini tebrik etti.

Yaşlı Alman vatandaşını kurtarmak için ölüm pahasına da olsa kendini tehlikeye atarak rayların üzerinde yatan yaşlı Alman’ı sonradan yardıma gelen Afrikalı uyruklu bir vatandaşla birlikte hayatını kurtaran Emin Özdirek, Almanya'da günün kahramanı ilan edildi.

Berlin Başkonsolosluğuna davet edilen Emin Özdirek`e yapmış olduğu fedakarlıktan dolayı kendisine Başkonsolos M. Mustafa Çelik teşekkür etti. Turizm Müşavirliği Emin Özdirek`e 2018 yılı itibariyle bir tatil paketi hediye edeceğini dile getirildi.Berlin Konsolosluğuna davet edilen Emin Özdirek, konu ile ilgili olay şöyle anlattı:

“Aile ziyaretinden dönerken Bodding metro istasyonunda rayların üstünde yaşlı bir adamın kanlar içinde baygın halde yattığını gördüm. Metronun gelmesine çok az zaman kalmıştı. Gözümün önünde adamı ezecekti. Hemen rayların üzerindeki adamın yanına indim. Benim inmeden cesaret alan bir Afrika kökenli bir adamda indi. Birlikte ayaklarından ve omuzlarından tutarak dışarı çıkardık ve metroda geliyordu çok çabuk bir şekilde kendimizi dışarı attık. Bu arada metro kullananda yanımıza gelerek ilk yardım için gerekli yerlere bildirildi. Şayet ben tek başıma olsaydım adamı çıkaramayacaktım. O anda şöyle düşünmüştüm rayların yanında bir boşluk olduğunu gördüm en kötü ihtimal Alman vatandaşını o boşluğa iterek birlikte sığınmayı düşünmüştüm “.

Özdirek uzun zamandır Türkiye`ye gidemediğini Başkonsolosluğun 2018 yaz sezonu için öngörülen iki kişilik tatil paketinde İstanbul'da yaşayan ablalarını görme fırsatı yakalayacağından dolayı çok memnun olacağını küçük yaşta aile baskısı yüzünden koruyucu ailenin yanında büyüdüğünü, meslek eğitiminde bay ve bayan berberliğinde usta olarak çalıştığını ve bu meslekte Almanya birincisi seçilmesine rağmen emeğinin karşılığını alamadığını, ayrıca insanları memnun etmesinin de çok zor olduğuna dikkat çeken Özdirek, Berlin Üniversitesi İslamwissenschaft und Kulturen bölümüne müracaat ettiğini bunu içinde bursa ihtiyacı olacağını dile getirdi.

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik ise, “Türk insanının diğer toplumlardan çok daha farklı olduğunu, bundan öncede bir vatandaşımızın büyük miktarda para bulup sahibin vermesiyle bir iş adamımızın bu vatandaşımıza gösterdiği örnek davranışı nedeniyle iki haftalığına Bodrum’da iki kişilik tatil hediye paketi sunmuştu. Bizde birçok vatandaşımızın bu tür örnek davranışta bulunması üzerine konsolosluk olarak bunu geleneksel haline getirmek istiyoruz “dedi.Berlin okullarında Türkçe dersi verilmelidir

Başkonsolos M. Mustafa Çelik, eğitim konusunda da bazı açıklamalarda bulunarak şu anda bağlantılı olarak birçok okulda para verilmediği için Türkçe dersler verilemiyor. Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluğumuz olarak bu konuyu sürekli vurguluyoruz. Ben de geçtiğimiz haftalarda bazı partililerle görüşmelerde bulundum. Türkçe derslerinin ne kadar önemli olduğunu bu derslerin kaldırılmasının yanlış bir kesime hizmet ettiğini Alman ortaklarımıza her fırsatta vurguluyoruz.

Bizim için hem bir kültür konusu hem de dil konusu aynı zamanda da toplumsal bir eğitim konusu Türkçe eğitimin olmadığı yerde Türk gençlerinin Türkçe öğrenmeden Almancayı yeterince öğrenemeyeceklerini akademisyenler bütün ilgili kuruluşlar bunu böyle ifade ediyorlar. Bunun Türk gençlerinin eğitimine çok önemli katkısı olduğunu ısrarla vurguladık. Bu dönemde sivil toplum kuruluşlarımız bu konuda çalışmalarını sürdürmekte olduğunu dile getiren Çelik, „ Onun dışında biz görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Eğitim Müşavirliğimizle birlikte Muhataplarımızla bir gündem içinde davam ettirmemizi vurguluyoruz. Zira Türkiye de de Alman kitleleri tarafından öğreniliyor ve öğretiliyor. Öğretmenlerimize ödemeler Türkiye’den yapılıyor. Bizim açımızdan sadece ana dil olarak değil ileride lise ve üniversitelerde yoğunlaştırılması bu kadar geniş bir toplum buradayken bilhassa bizim hiçbir şekilde memnun olmadığımız konu Türkçe dersler sanki hobi gibi görülüyor. Cuma günleri öğleden sonra çocuklar başka şeyler yapmasın diye, git Türkçe öğren diye yapılıyor. Bunu aynen muhataplarımıza söylüyoruz. Kültür komisyonu çerçevesinde eskiden Almanlarla birlikte hazırlıyorduk. Son dönemde konjonktürle olduğunu düşünüyorum ve doğru kararların ileride verileceğini düşünüyorum“ dedi.ha-ber.com / Orhan Önaldı / Berlin

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol