Doğu Türkistan`da katliama, soykırıma ve Çin zulmüne son 

Berlin'de Çin Büyükelçiliği önünde düzenlenen bir gösteri ile doğu Türkistan`daki Türk soydaşlarına karşı yürütülen zulüm ve soykırımına hayır mitingi düzenlendi.

Doğu Türkistan`da katliama, soykırıma ve Çin zulmüne son 
Çin Büyükelçiliği önünde yapılan gösteriyle Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Birliği, Berlin Alperen Ocakları, Berlin Türk Cemaati ve daha birçok sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.Protesto gösterilerinde Berlin Polisi`nin çok sıkı güvenlik tedbiri aldığı gözlendi. Gösteride yapılan basın açıklamasında şu noktalara dikkat çekildi:“Çin hükümeti tarafından 1949 yılından itibaren işgal altında tutulan Doğu Türkistan Devleti ve devletin esaret altındaki sahipleri, Türkler` in maruz bırakıldığı insan haklarının ihlalini şiddetle kınıyoruz. 40 milyon Doğu Türkistanlı işgalden sonra baskı, zulüm, işkence ve asimilasyon ile karşı karşıya bulunmaktalar. Her türlü insan hakkından mahrum yaşamaktadırlar. Soykırım uygulanmakta, dini ibadetleri yasaklanmakta, göçe zorlanmakta, kız çocukları ellerinden alınmakta, zorla Çinli erkeklerle evlendirilmekte, doğal kaynakları (petrol, gaz, kömür ve birçok zengin maden yatakları) sömürülmekte, atom bombası denemeleri de Doğu Türkistan’da yapılmaktadır.  


 
Doğu Türkistan Türk’ün öz yurdu, Türk’e açık hava cezaevine dönüştürülmüştür.  Şimdi de Çin Devleti yeni zulüm metodu olarak Uygur Türklerini esir kamplarında işkence altında asimile etmeye çalışmaktadırlar. 
 


Suçları sadece Türk ve Müslüman olmak olan Uygur Türkler’ in 2 milyondan fazlası esir kamplarına doldurulmuş, bir o kadarda cezaevlerinde tutulmaktadır. Bu tutuklular katı bir gözetim altında psikolojik baskılara tabii tutulmakta, ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Aynı baskı kamp dışındaki Müslüman halkına da sıkı yönetim altında yapılmaktadır. 40 milyon Doğu Türkistanlı Türk 1,5 milyarlık Çin’in baskı ve zulmü altında ezilmektedir ve kimse müdahale edememektedir. BM dahil hiçbir devlet ve kurumun ziyaret etme istekleri kabul edilmemektedir. Müslümanın derdi bizimde derdimizdir, soydaşlarımızın yaşadığı zulmü kınamaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Onların huzur ve barış içerisinde yaşamasını ve Çin Devleti’nin insan haklarına uygun davranmasını talep ediyoruz. “ha-ber.com/Orhan Önaldı
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 01:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321