banner269
Öne Çıkanlar PKK Almanya otomobil medya Istanbul Eğitim Müşaviri. Rafet Okutan. Doç. Dr. İbrahim Tümen

Doç. Dr. Mertcan: Aleviler Laik Devlet kıskacında

Berlin Alevi Toplumu Cemevi'nde düzenlenen Aleviler Laik Devlet Kıskacında konulu Panele konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Hakan Mertcan, „Türkiye'de bugün siyasal İslam’ın son 16' yıldır çok daha arttığın görüyor yaşıyoruz “dedi.

banner197
Doç. Dr. Mertcan: Aleviler Laik Devlet kıskacında
Doç. Dr. Mertcan: Aleviler Laik Devlet kıskacında

Berlin Alevi Toplumu Cemevi'nde düzenlenen Aleviler Laik Devlet Kıskacında konulu panele konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Hakan Mertcan, „Türkiye'de bugün siyasal İslam’ın son 16' yıldır çok daha arttığın görüyor yaşıyoruz “dedi.

Doç. Dr. Hakan Mertcan, Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesi Yüksek Lisans tezini tamamladı. Mersin Üniversitesi’nde Doç. Dr. olarak çalışırken, Akademisyenlerin hazırladığı barış bildirisini imzaladığı için Tayyip Erdoğan tarafından görevinden atılan Mertcan, Almanya'da Akademi çalışmalarını devam ediyor.


 
Doç. Dr. Hakan Mertcan, “Türkiye'de laikliğin istisna bir kurumu yeterince seküleştirmemiş olmamızın bir göstergesi olarak görüldü. Oysa bugün özellikle antropoloji disiplini içinden din ve sekülerliği birbirine zıt ve kesin sınırlarla ayrılmış olarak anlayan bu yaklaşma seküler devletin elini din alanından çekmediğini aksine din alanına yönelttiği Diyanetin Cumhuriyet tarihi boyunca din alanının ve sekülerliğin şekillenmesinde ve yönetiminde temel kurumlardan biri olduğunu ve devletin yardımıyla Alevilik konusuna yaklaşımını analiz etmeyi amaçlamaktadır.  Cumhuriyet rejiminin Aleviliği seküler kimlik içinde eriterek bu anlamda Aleviliği yok saydığını AKP iktidarı döneminde ise AB süreciyle birlikte devletin Alevi Açılımını yok saydığını, devletin dinler arasında tarafsız olması gerekir. Bugün dinin siyasal araçlarla kullanılmasına geçildi. Siyasal İslam’ın son 16 yıldır bu dönemler içinde çok daha artığını görüyor yaşıyoruz. Sebep olaraktan Türklük ve İslam bu iki temel üzerinden hareketle laiklik değiştirilemez derken, o günkü eğitim sistemimiz bugün aranılır hale geldi. imam hatipler sorunlu hale getirildi. Bu topraklarda bir alevi düşmanlığı var. Bunu kimse inkâr edemez “ dedi.   

ha-ber.com/Orhan Önaldı

  
  
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir