Diyanet İşleri Başkanı Görmez Berlin'de

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, DİTİB'e bağlı Berlin Şehitlik Camii'ni ziyaret ederek, burada vatandaşlara vaaz verdi. Görmez, sünneti insanı yaralama suçu olarak tanımlamanın, dini, tarihi ve kültürü göz ardı etmek anlamına geldiğini söyledi. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Berlin'de

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez Berlin'de

Almanya'daki temaslarına devam eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, sünneti insanı yaralama suçu olarak tanımlamanın, dini, tarihi ve kültürü göz ardı etmek anlamına geldiğini söyledi

Görmez, bugün başkent Berlin'de Türk Büyükelçiliği'nde, Almanya Protestan Kilisesi Temsilcisi Bernhard Felmberg ile bir araya geldi. Görüşmede, son günlerde Almanya'da yaşanan sünnet ve ırkçılık tartışmalarına değinen Görmez, "Sembollerle, simgelerle bütünleşmiş dini uygulamaları ortadan kaldırmak mümkün değildir. Sünnet uygulamasını insanı yaralamak şeklinde tanımlamak dini, tarihi, kültürü göz ardı etmek demektir" dedi.

gormez-berl-b.jpg

Günümüzde seküler dünyanın bazı dini uygulamaları anlayamamasının, o dini uygulamaların yanlış ve hikmetsiz olduğu anlamına gelmeyeceğini belirten Görmez, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Müslümanların ülkedeki varlığına ilişkin açıklamalarını da önemsediğini ifade etti.

Görmez, "Şansölye Merkel'in 'İslam Almanya'nın bir parçasıdır' açıklamasını çok önemli buluyorum. Ancak burada yaşayan Müslümanların kendisini bu toplumun bir parçası olarak kabul edebilmesi için önlerindeki tüm engellerin kaldırılması gerekiyor. Sadece güvenlik ve göçmen politikalarıyla çok kültürlülüğü yönetmek mümkün değildir. Bu nedenle Hz. İsa'nın dağdaki vaazında kullandığı, Hz. Muhammed'in Veda Hutbesi'nde kullandığı yeni bir barış diline ihtiyacımız var" diye konuştu.

Radikal akımların tüm Müslümanlara mal edilmesinin kabul edilemeyeceğini kaydeden Görmez, "Göçün 50. yılında Almanya'nın hala din derslerini tartışıyor olması, geri kaldığınız anlamına geliyor. Tüm dinlerin tarihinde aşırı yorumlar olabilir. Ancak bu aşırılıkları tüm dine ve topluma mal etmek çok büyük tehlikeleri de beraberinde getirir. Almanya'da 'İslamist' ile 'Müslüman' arasında ince nüanslar olduğunu biliyoruz. İçişleri Bakanlığı'nın afişleri bu ayrımın pek de farkında olmadıklarını gösteriyor" dedi.

gormez-berl-c.jpg

"Belli dini inançlara karşı çekinceler var"

Felmberg de, Almanya'da devam eden sünnet tartışmalarını mantık dışı olarak nitelendirerek, "Biz Hristiyanlar, sünnet uygulamasının devam etmesini samimiyetle ve içtenlikle savunuyoruz. Tartışmanın temelinde belli dini inançlara yönelik çekincelerin olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Şehitlik Camii'ni ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, daha sonra Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Şehitlik Camii'ni ziyaret ederek, burada vatandaşlara vaaz verdi.

gormez-berl-d.jpg
gormez-berl-e.jpg

Görmez'in cami ziyaretine Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, DİTİB Genel Başkanı Ali Dere ve Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar da katıldı.

gormez-berl-f.jpg
gormez-berl-h.jpg
gormez-berl-g.jpg

Berlin'de bu akşam diğer dinlerin temsilcileriyle yemekte bir araya gelecek Görmez, yarın Düsseldorf kentine geçerek Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakan Vekili ve Uyum Bakanı Guntram Schneider ile görüşecek.

gormez-berl-i.jpg
gormez-berl-j.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2012, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321