Değerli meslektaşımız Hakkı Akduman'ı yitirdik

Avrupa'daki en kıdemli gazetecilerden, Anadolu Ajansı eski Almanya Temsilcisi Hakkı Akduman, Antalya’da yaşamını yitirdi.

Değerli meslektaşımız Hakkı Akduman'ı yitirdik

 
Değerli meslektaşımız Hakkı Akduman'ı yitirdik

Avrupa'daki en kıdemli gazetecilerden, Anadolu Ajansı eski Almanya Temsilcisi Hakkı Akduman, Antalya’da yaşamını yitirdi.

Almanya’daki birçok gazetecinin Hakkı Baba, birçoğunun Hakkı Abi olarak hatırlayacağı Hakkı Akduman, Kastamonu’da 1952 yılında dünyaya geldi. Önce otelcilik dalında eğitim gördü ve 70’li yıllarda bu alanda eğitimini sürdürmek üzere Almanya’ya geldi. Bir süre bu alanda çalıştıktan sonra gazeteciliğe başladı. Tercüman, Günaydın ve Milliyet gibi günlük gazetelerde muhabir olarak çalıştı, bu arada Köln ve Bonn merkezli çeşitli bağımsız yayın projelerinde yer aldı. Daha sonra Anadolu Ajansı’nın Bonn Temsilcisi olarak çalışmaya başladı ve 90’lı yıllarda yeni başkent Berlin’e giderek, aynı ajansın Almanya Temsilciliği’ni kurdu ve Antalya’ya gönderilinceye kadar bu görevi yürüttü. Berlin’de bir yandan uluslararası alanda gazetecilik yaparken, diğer yandan da Almanya’daki Türkçe yerel gazeteciliğin güncel habercilik açısından da etkin olabilmesi çabalarına destek verdi, bu amaçla “Almanya Bülteni” projesinin gerçekleşmesini sağladı.
Hakkı Akduman, geçici olarak Antalya’ya gönderildikten bir süre sonra orada emekliye ayrıldı, ama uzun yıllarını geçirdiği Almanya’yla ve buradaki dostlarıyla bağını koparmadı.

Antalya’daki evinde elim bir kaza sonucu yaşamını yitirdiğini öğrendiğimiz Hakkı Akduman, iki çocuk babasıydı.

O'nu Almanya’nın dört bir köşesinde sürekli haber peşinde koşan, çok önemli haberlere, röportajlara imzasını atan, çalışkan bir gazeteci, iyi bir muhabir, adil bir yönetici ve birçok genç gazeteciye mesleğin inceliklerini öğreten, mesleki dayanışmayı daima önemseyen bir ağabey olarak hatırlayacağız.

Ailesi, arkadaşları ve tüm basın camiasına baş sağlığı diliyoruz.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 11:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 3 yıl Önce

merhuma allah'tan rahmet, ailesine ve butun sevenlerine bassagligi ve sabir dileriz.

Yıldız Akalın
Yıldız Akalın - 3 yıl Önce

işıklar içinde uyusun.!

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321