banner269
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

CHP Berlin Kadın Kolları panel düzenledi

CHP Kadın Kollarının düzenlediği “Kadın Sorunumu, Yoksa Erkek Sorunumu “ konulu panele eski Devlet Bakanı Önay Alpago ve CHP Parti Meclisi Üyesi Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Berlin CHP Birliği Başkanı Kenan Kolat, CHP Kadın Kolları Başkanı Demet Kılıç çoğunluğu kadınlardan oluşan CHP'li üyeler katıldılar.

banner197
CHP Berlin Kadın Kolları panel düzenledi
CHP Berlin Kadın Kolları panel düzenledi

CHP Kadın Kollarının düzenlediği “Kadın Sorunumu, Yoksa Erkek Sorunumu“ konulu panele eski Devlet Bakanı Önay Alpago ve CHP Parti Meclisi Üyesi Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Berlin CHP Birliği Başkanı Kenan Kolat, CHP Kadın Kolları Başkanı Demet Kılıç çoğunluğu kadınlardan oluşan CHP'li üyeler katıldılar.

„Kadın Sorunumu, Yoksa Erkek Sorunumu “konulu panele konuşmacı olarak katılan eski Devlet Bakanı Önay Alpago ve CHP Parti Meclisi Üyesi Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Türkiye'de yaşanan acı ve gerçek olayları şöyle dile getirdiler:„2010-2018 yılları arasında AKP iktidarı döneminde yaşanan kadın ihlalleri raporundan alıntılar yaparak bu dönem içerisinde kadına şiddet yüzde 700' artış gerçekleştirilmiş.Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kadın erkek eşitliğine inanmadığını ve kadına şiddet abartılıyor. Eski Ankara Belediye Başkanı Melik Gökçek, ana tecavüze uğruyorsa, neden çocuk ölsün zamanında bu söylemleri söyleyenler şu anda halen iktidarda bulunuyor. Bu vaziyette ülkeyi yönetiyorlar. Artık sesimizi yükseltmemizin zamanı geldiğine inanıyoruz. Demokrasiyi insan haklarını hiçe sayan AKP hükümetiyle karşı karşıya bulunmaktayız. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır.Adalete yargıya güven olmayan bu süreçte insanlar temel haklarını hiçbir şekilde savunmamaktadır. Baskı ve saldırılar gün geçtikçe fazlalaşmakta örgütlerin özgürlüğü sadece hükümete yakın çevrelere tanınmaktadır. Karşı, karşıya bulunduğumuz bu uygulamalar Türkiye’yi her geçen gün karanlığa götürmektedir. Türkiye’de barış ve özgürlük için bu karanlığa teslim olmamak için, temel insan haklarını savunmaya elimizden geldiğince karşı koymaya çalışacağız. İnsan haklarında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri çalışmalarına dayanarak 2002- 2018 yılları arasında 14672 kadının yaşama hakkı ihlal edilmiştir.Diyanet işlerinin yapmış olduğu açıklamalarında 9' yaşında olan bir kız çocuğunun evlenebilir, nikah yapabilir ve hatta hamile kalabilir diye fetva verebiliyor. Bullu çağına girmiş olanların kızlarda 9' erkeklerde 12' yaş sınırlaması getirerek, erkeklerin baba, kızların evlenebilecekler  söz ederek insanları geriyorlar. Kadınların cinsel kimliğine, yaşam biçimine, gülüşüne, giyinişine, her şeyine karışan ve bu karışmayı yalnızca sözle değil eylemle ortaya koyan ve cinayete kadar uzanan bir süreç yaşıyoruz.Türkiye'de soykırım gibi cins kırım uygulanıyor. Adeta bir terör örgütü gibi can alıyor. Sanki kadının namusu kocasına, eski sevgilisin, kardeşine babasına yani kadın hariç herkese ait bu gerekçeler erkeğe öldürme hakkını veriyor. Şiddet evde, sokak ortasında, iş yerinde, şiddetin en acımasız şekliyle kadınlar hayatından oluyor. Kadınlara uygun görülen yasalarda değil esas sorun zihinlerdedir.”

ha-ber.com/Orhan Önaldı/Berlin   
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir