banner216
Öne Çıkanlar Almanya Donald Trump Berlin Twitter FETÖ balo

Cemevi barış akademisyenlerine dayanışma gecesi düzenledi

Türkiye`den son bir yıl içerisinde Almanya`ya gelmiş olan barış akademisyenler grubu yararına düzenlenen dayanışma gecesine Berlin Cemevi büyük destekte bulundu.

banner197
Cemevi barış akademisyenlerine dayanışma gecesi düzenledi
Cemevi barış akademisyenlerine dayanışma gecesi düzenledi

Türkiye`den son bir yıl içerisinde Almanya`ya gelmiş olan barış akademisyenler grubu yararına düzenlenen dayanışma gecesine Berlin Cemevi büyük destekte bulundu.

Berlin Cemevi`nde düzenlenen dayanışma gecesine çok sayıda politikacılar, işadamları sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar geceye büyük ilgi gösterdiler.


Dayanışma gecesinde Berlin Alevi Cemevi Başkanı Numan Emre, „Bugün burada olmamızın nedeni Türkiye'de bu savaşa ortak olmayacağız diyen akademisyenlere bir dayanışma gecesi anlamında buradaki veya Türkiye'de son süreçte barış bildirisine imza atan ve kanun hükmünde kararnamelerle işine son verilen ve son süreçte burya gelmek zorunda bırakılan akademisyenlere sahip çıkmak için Cemevi olarak bir etkinlik düzenledik.Çok büyük ilginin olduğuna şahit oluyoruz. Bu da bizi çok memnun ediyor. akademisyenlerimiz dernekleşmeye veya bu bağlamda vakıflaşma ile birlikte toplumla buluşturmak istedik. Sorunlar Türkiye`deki meslektaşlarının içinde bulundukları durumu biliyorsunuz işlerinden kovuldular  işsiz güçsüz ev kirasını ödüyemiyecek durumda kendini savunabilecek avukat parasını ödeyemiyor. Bunlar sıradan bir insan değil,  buradan Türkiye`deki meslektaşlarına yardımda bulunmak için yola çıkıldı“ dedi.Dayanışma gecesine katılanlardan  Mustafa Şener, „ Mersin Üniversitesi`nde Öğretim Üyesi olarak çalışıyordum.  2016'ın Ocak ayında barış bildirisini imzaladığım için görevimden kovuldum. Daha sonra bir bursla Berlin'e geldim. Akademik çalışmalarımı burda sürdürmek zorundayım. Benim durumumda olan çok sayıda arkadaşım var. Hem Türkiye'deki barış mücadelesine katkıda bulunmak istiyoruz hem de akademi çalışmalaımızı sürdürme çabası içindeyiz“ dedi.
Tebessüm Yılmaz ise, „Doktora öğrencisiyken barış akademisyenleri bildirisine imza atmıştım. İlk imza atan 1128'den biriyim, şu an kaldığım yerden doktora çalışmamı Humbold Üniversitesi'nde devam ediyorum. Ekim ayından beri Almanya'dayım. Turist vizesiyle gelen ve o zamanki arkadaşım şimdiki eşimle evlendim. Oturma izni alarak hayatını sürdürmekteyim. Ayrıca akademisyenler ortak bildirilerinde üniversite kampüslerinin dişında herkese açık dersler ve seminerler organize etmeyi ve Almanya'da da bir dayanışma akademisi kurmayı planladık.
Elbette tüm bu çalışmalarımızı demokrasinin, adaletin ve gerçek bir barış ortamının sağlanmasına hizmet edecektir. Tüm hakların ve inançların özgürce ve barış içinde yaşayabileceği bir ülke ve bir dünya yaratmak itiyoruz“ dedi.

ha-ber.com/Orhan Önaldı
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner272

banner274

banner276

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir