banner269
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

CDU Berlin Spandau ilçe teşkilatı iftar verdi

Almanya’nın başkenti Berlin’de Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Spandau ilçe teşkilatı iftar verdi.

banner197
CDU Berlin Spandau ilçe teşkilatı iftar verdi

CDU Berlin Spandau ilçe teşkilatı iftar verdi

Almanya’nın başkenti Berlin’de Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Spandau ilçe teşkilatı iftar verdi.

Royal Eventcenter salonunda düzenlenen iftara Federal Meclis Üyesi Kai Wegner, Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Burkhardt Dregger, partinin Spandau ilçesi uyum sorumlusu Thorsten Schatz ve diğer davetliler katıldı.

İftardan önce “Müslümanlar için devlet sözleşmesi entegrasyon için doğru bir yol mu?” konulu panel düzenledi.

Wegner, devlet sözleşmesi tartışmaları konusunda Müslüman kuruluşlarla diyaloğun önemine dikkati çekerek, “Biz insanlar için neyin önemli olduğuna bakmamız lazım. İnsanları dikkate almamız lazım. Müslümanları temsil eden dernek ve kuruluşlarla konuşmamız gerekiyor” dedi.

Bu konuda sembol politika yapmak değil, insanların da katkı sağladığı bir diyaloğun oluşmasını isteyen Wegner, “Bunu CDU yapabilir. İnsanlar için daha iyi koşullar sağlamak istiyoruz. Bunu devlet sözleşmesiyle mi yaparız, başka türlü mü yaparız bakmak lazım” yorumunda bulundu.

“Biz sizi ciddiye alıyoruz” ifadesini kullanan Wegner, “CDU Spandau Müslümanlar için güvenilir partnerdir. Bu da beni gururlandırıyor. Geleceği birlikte şekillendirmek istiyoruz” ifadesinde kullandı.

Geçmişte entegrasyon konusunun iç güvenlik alanında ele alındığını, bunun yanlış olduğunu belirten Wegner, entegrasyon konusunun birlikte yaşamayla ilgili bir konu olduğunu vurguladı.

Wegner, Berlin’deki CDU teşkilatı son yıllarda entegrasyonu bir fırsat olarak görerek nasıl şekillendirileceği yönünde ele aldığını ifade etti.

Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un “İslam Almanya aittir” sözünün partisinde eleştirilse de doğru, cesaretli ve iyi bulduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Başbakan Angela Merkel’in bunu tekrarlamasını çok daha iyi buldum. Bunu Başbakan’ın elini uzatması olarak algılıyorum. Şansölye tüm Müslümanlara elini uzatıyor ve şunu söylüyor: ‘Gelin birlikte ülkemiz, kentimiz ve yurdumuz için bir şeyler yapalım.’ Çünkü burada yaşıyoruz. Burada yaşlanacağız. Burada çocuklarımız yetişiyor. Bu, Şansölyenin verdiği mükemmel bir sinyaldir. Şansölyenin uzattığı elin havada kalmamasını ve bizim de bu eli uzatmayı sürdüreceğimizi ümit ediyorum”

Dregger de, devlet sözleşmesi konusunda somut şeylerle ilgilenmek gerektiğini ifade ederek, devlet sözleşmesi herkes için geçerli olamayacağı için yasalarla da bazı konuların ele alınabileceğini kaydetti.
Dini cemaatlerin faaliyetlerini sürdürmesini istediğini ifade eden Dregger, ancak bu cemaatlerin başka bir ülkeye bağımlı değil, bu ülkenin bir parçası olmasını istediğini kaydetti.

“Uygulamada olan konular için devlet sözleşmesine gerek yok”

Toplantıya katılan avukat Dr. Ersin Nas da, başarılı bir entegrasyon için devlet sözleşmesinin zorunlu olmadığını, ancak bu yolda önemli bir kilometre taşı olabileceğini ve insanların uyumuna katkı sağlayabileceğini söyledi.
Devlet sözleşmesinin bir “sembol” işlevi görmemesi gerektiğini vurgulayan Nas, “Uygulamada olan konuların yazıya dökülmesi için devlet sözleşmesine gerek yok. Din dersi zaten var. Dernekler zaten organize olmuş durumda. Örneğin; mezarlıklar ve yükseköğretim konularının düzenlenmesi lazım” dedi.

ha-ber.com

banner201
Anahtar Kelimeler:
İftarCDU Berlin Spandau

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
no capulcu 4 yıl önce

cdu seriatci akp'nin yalakasi oldugunun ispati

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir