Çanakkale Zaferi muhteşem bir törenle kutlandı

18' Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 101'inci yıldönümü münasebetiyle kutlama ve Şehitleri anma Günü etkinlikleri düzenlendi.

Çanakkale Zaferi muhteşem bir törenle kutlandı

Çanakkale Zaferi muhteşem bir törenle kutlandı

18' Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 101'inci yıldönümü münasebetiyle kutlama ve Şehitleri anma Günü etkinlikleri düzenlendi.

Berlin Başkonsolosluğunda gerçekleştirilen kutlamalara Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen ve eşi Birgit Şen, Muavin Konsolos Bülend Kılıç ve Süleyman Güzel, Berlin Konsolosluğu Eğitim Ataşesi Dr.Gürsel Gül, Berlin Büyükelçiliği Askeri Kara Ataşesi Kurmay Albay Ahmet Dağlı, Askeri Ataşe Deniz Kurmay Albay İlyas Sezgin, Hava Pilot Ataşe Kurmay Albay Bayram Yazdıran, Öğretmenler, Öğrenciler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.Törende Şehitlere saygı duruşu, Kur-an'ı Kerim'in okunması ve Berlin Konservatuarı Gençlik Korosu müzik eşliğinde İstiklal marşının okunmasıyla Çanakkale destanını anlatan konuşmalarda Berlin Başkonsolosu Başar Şen, Berlin Büyükelçiliğimizin ve Başkonsolosluğumuzun değerli mensupları ve sevgili öğrenciler, 18'Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101.Yıldönümüü kutlamak ve vatanımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi anmak üzere bir kez daha biraraya gelmiş bulunuyoruz.Çanakkale Zaferi milletimizin şanlıtarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri, yok şehit istenen bir ulusun gerektiğinde gözünü kırpmadan vatanı uğruna ölüme koşmasının tarihe nakladilmiş şanlı bir örneğidir. O zamanki son derece yetersiz imkanlarına rağmen Türk Donanması 18' Mart 1915'te dünyanın en kuvvetli donanmalarından oluşan müttefik kuvvetleri yenilgiye uğratmış, denizden Çanakkale'yi geçemeyen ve boğazın iki yakasını ele geçirmek amacıyla saldıran müttefik ordular ise 1915 yılının sonlarına kadar süren kara muharebelerinde, kumandanları arasında Gazi Mustafa Kemal'in de bulunduğu şanlı ordumuz tarafından püskürtülmüş, Canakkale'den çekilmeye mucbur bırakılmıştır.Milli mücadelemizin başkahramanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün „Yurta barış, dünyada barış“ şiarıyla ortaya koyduğu barışçı anlayışımız bugün de geçerlidir. Atatürk 1934 yılında Gelibolu'da defnedilmiş olan yabancı askerler hakkındaki mesajında bunun en güzel örneğini vermiştir. Oder ki: „Bu memleket toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız.Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler. Ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır.Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.““ Degerli misafirler bizim toplumsal hafızamızda kinin ve nefretin yeri yoktur. Kimsenin toprağında, ülkesinde de gözümüzün olmadığını dile getiren Şen,“Bu millet tarihte her zaman olduğu gibi, bağımsızlık ve eğemenliğinden, vatanın bölünmez bütünlüğünden de hiçbir şekilde vazgeçmeyecektir. Bunlara kastedenlerle mücadele edecek ve gereğinde gözünü kırpmadan şehit olmaya, şehit vermeye devam edecektir. Sölerime son verirken, başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale Savaşları'nın tüm kahramanlarını bir kez daha şükran ve minnetle anıyorum dedi.

Deniz Ataşe Kurmay Albay İlyas Sezgin, günün mana ve ehemiyetini anlatan konuşmasında „Türk Ordusu'nun o günkü olumsuzluklar karşısında yok olma pahasına canını dişine takarak dünyanın en güçlü donanmasını yenilgiye uğranmanın Türk milleti olarak grurunu yaşıyoruz“ dedi.  ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin

 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321