Büyükelçi Karslıoğlu'ndan iftar yemeği

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' kabul eden kararının Almanya için utanç verici bir durum olduğunu söyledi

Büyükelçi Karslıoğlu'ndan iftar yemeği

 

 

Büyükelçi Karslıoğlu'ndan iftar yemeği

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti ''yaralama suçu'' kabul eden kararının Almanya için utanç verici bir durum olduğunu söyledi

karslioglu-iftar-b.jpg

Büyükelçi Karslıoğlu, Berlin'deki büyükelçilik rezidansının bahçesinde Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş adamları için iftar yemeği verdi.

Rezidansın bahçesinde kurulan beyaz çadırlar içinde verilen iftar yemeğinden önce konuşan Büyükelçi Karslıoğlu, Almanya'da yaşanan olumlu gelişmelerin yanı sıra bu yıl üzücü olayların da yaşandığına işaret etti. Aşırı sağcı terör hücresi NSU'nun ortaya çıkartılmasının, Dortmund kentindeki ev yangınında 3 Türk çocuğun hayatını kaybetmesinin herkesi üzdüğünü dile getiren Karslıoğlu, Almanya'da yaşayan Türklerin birbirlerinin dertleriyle daha yakından ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

karslioglu-iftar-c.jpg
karslioglu-iftar-e.jpg
karslioglu-iftar-f.jpg

''Sünnet kararı Almanya için utanç verici bir hadisedir'' diyen Karslıoğlu, konuştuğu bazı yargıçların da bu kararın sıkıntısını yaşadığını gördüğünü, bazı Türk kökenli politikacıların da kararı desteklemesinin üzücü olduğunu ifade etti.

Karslıoğlu, Almanya dışında Suriye'de, Ortadoğu'da, Myanmar'da ve Yunanistan'da yaşanan olayların ve Türkiye'deki PKK saldırılarının da üzücü olduğunu, ancak günümüzde Türkiye'nin yardım alan bir ülke konumundan yardım sağlayan bir ülke konumuna gelmiş olmasının da gurur verici olduğunu kaydetti.

Almanya'da yaşayan Türk iş adamlarına Asya ve Afrika kıtalarında da işbirliğini artırmaları çağrısında bulunan Karslıoğlu ayrıca, Berlin'deki yeni Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği binasının 30 Ekim'de açılacağı müjdesini verdi.

karslioglu-iftar-d.jpg
karslioglu-iftar-h.jpg
karslioglu-iftar-i.jpg

Sevgi ve barış ayı olan Ramazan'da oruç tutan tutamayan, hatta inançsız insanlarla bile birlikte olmak istediklerini belirten Karslıoğlu, ilk kez verdikleri iftar yemeği adetini gelecek yıllarda da sürdüreceklerini, Almanya'daki 13 başkonsolosluğa da iftar vermeleri talimatında bulunduğunu söyledi.

Karslıoğlu, Muharrem ayında da iftar vereceklerini, Alevilerin de Türkiye'deki aynı inancın ve aynı kültürün bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Büyükelçilik rezidansındaki iftar yemeğine Karslıoğlu'nun eşi Gamze Karslıoğlu, Elçi Müsteşar İskender Okyay, Müsteşar Hidayet Çilkoparan, Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ahmet Nazif Garibağaoğlu ve Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar ile bazı büyükelçilik ve başkonsolosluk görevlileri de katıldı.

karslioglu-iftar-j.jpg
karslioglu-iftar-k.jpg
karslioglu-iftar-g.jpg

ha-ber.com / Orhan ÖNALDI / Berlin 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2012, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321