''Berlinİst'' adlı proje başladı

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Almanya'da yaşayan Türk gençlerinin meslek eğitimi konusunda yaşadıkları dezavantajlara çözüm amacıyla Alman muhataplarıyla birlikte bir eğitim programı başlatacaklarını söyledi

''Berlinİst'' adlı proje başladı

 

 

''Berlinİst'' adlı proje başladı

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Almanya'da yaşayan Türk gençlerinin meslek eğitimi konusunda yaşadıkları dezavantajlara çözüm amacıyla Alman muhataplarıyla birlikte bir eğitim programı başlatacaklarını söyledi

Söylet, yaptığı açıklamada, ''Berlinİst'' adını verdikleri proje ile Almanya'da meslek eğitimi konusunda sıkıntıları olan gençlere çözüm sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Yunus Söylet, özellikle Almanya'da iki kültür arasında kalmış, çeşitli şekilde sosyal uyumsuzluk gösteren ya da meslek eğitimine başlayamamış veya başlamış ama çeşitli sebeplerle yarıda bırakmış, meslek eğitimi alamamış ciddi bir genç sayısı olduğuna dikkati çekerek, ''Bu sayıyı Çalışma Bakanlığı'ndan aldık. Bu dezavantajlı grup diyebileceğimiz gençlere İstanbul Üniversitesi'nin uzun yıllara dayanan deneyimiyle yeni bir eğitim biçimi hazırladık. Kültürlerarası uyumsuzluk tüm dünyada önemli bir sorun'' dedi.

Proje ile Türk gençlerinin kendi kültürlerini tanıyacaklarını, kendi kültürlerinin onlara vereceği güvene sahip olacaklarını vurgulayan Söylet, ''Bu gençler Alman kültürünü, içinde yaşadıkları bu kültürü yakından tanıyacaklar, kendilerine güvenen, kişisel gelişimlerini tamamlayan gençler olarak iki kültürü kendi bünyelerinde birleştirecekler. Çok kültürlülük zenginlik demektir. Bu şekilde uyumsuzluklarını gidereceklerini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Söylet, proje ile bir yıl boyunca İstanbul'da eğitim verileceğini, gençlerin öğlene kadar teori, öğleden sonra da pratik ders eğitimi alacağını belirtti.

İÜ Rektörü, bu programın gençlere Almanya'daki adaptasyon sorununu aşmada rehabilitasyon etkisi olacağına inandıklarını vurgulayarak bu konuda çeşitli uzmanlara değişik görüşmelerde bulunduklarını dile getirdi.

Projenin en geç 1 yıl içerisinde başlayacağını belirten Söylet, İÜ olarak plan ve programlarının A'dan Z'ye hazır olduğunu, Alman kurumlarıyla ortak işbirliği yapıldığını belirterek gelecek Berlin seyahatinde de konuyu eyalet senatörleriyle görüşeceklerini ifade etti.

Söylet, projenin finansmanının AB fonları ile Alman kurumlarının karşılayacağını belirtti.

Öte yandan YÖK adına Türk Alman Üniversitesinin koordinatörü olduğunu hatırlatan Söylet, Berlin'de Türk Alman Üniversitesi ile ilgili de görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Federal Meclis'in eski Başkanı Rita Süssmuth'un Alman tarafının koordinatörü olduğunu ifade eden Söylet, ''Bu çerçevede Alman koordinasyon kurulu ile bir araya geldik, içlerinde çok sayıda rektörlerle DAAD'nin (Alman Akademisyen Değişim Servisi) başkanı var, güzel bir toplantı yaptık. Üniversitenin kurulmasıyla ilgili aşamada durağanlaşmış hali hızlandıracağız. İki tarafın bu konuda büyük arzusu var. İki ayrı kültürün iki farklı ülkenin bir araya gelip bir iş yapması zaman alıyor. Ciddi bir sorun olmadığı için projenin hızlı yürüyeceğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2012, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321