banner216
Öne Çıkanlar CHP Obama Oranienplatz AKP Şişli FETÖ

Berlin'deki ''Bizim Bakkal'a'' Türkiye'den önemli destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Berlin’de Bizim Bakkal için verilen mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini açıkladı.

banner197
Berlin'deki ''Bizim Bakkal'a'' Türkiye'den önemli destek

 

Berlin'deki ''Bizim Bakkal'a'' Türkiye'den önemli destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Berlin’de Bizim Bakkal için verilen mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini açıkladı.

Berlin’de Wranglestrsse 77’deki Bizim Bakkal adlı manavın baskıyla kapatılmasına mahallelerinin dönüştürülmesi çabasına karşı Berlinliler sokağa dökülerek Bizim Bakkal’a ve mahallelerine sahip çıkmak üzere bir mücadele başlatmışlardı.

Şimdi de, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken bir basın açıklaması yaparak Berlinli mahalle sakinlerine verdikleri mücadelede yanlarında olduklarını bildirdi.

Türkiye’de çok sık yaşanılan kentlerin veya mahallelerin modernleşme ve dönüşüm adı altında yaşam kültürünün yok edilmesinin benzerine Almanya’da karşı durulmasını sevindirici bulduklarını ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Berlin’in yıllarca ‘Küçük İstanbul’ olarak bilinen Kreuzberg semtinde babadan kalma bakkaliyesinde 28 yıldır hizmet veren Bizim Bakkal'ın kapısına kilit vurulacak olması bölge sakinlerini ayağa kaldırmış. Bölgede oturanlar, Bizim Bakkal’ı kapattırmamak için mahalle baskısı uygulayarak, destek olmaya çalışıyorlar. Ülkemizde de çok karşılaştığımız bir durum ama maalesef böyle bir desteği mahalle sakinlerimizden görmüyoruz” dedi.Berlin’in Kreuzberg olarak bilinen ve çoğunlukla Türkler ile dar ve orta gelirli Almanların oluşturduğu mahalle kültürünün Kentsel Dönüşüm adı altında bozulmaya çalışılmasına karşı çıkışlarının herkese örnek olması gerektiğini söyleyen Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ben de 52 yıllık bakkalım. Mahallelinin duygularını çok iyi anlıyorum. Sorun bakkalın kapanması değil, mahalle kültürlerinin yok olmasını istemiyorlar. Ülkemizde de, dünyanın her yerinde büyük yatırım firmaları eski güzelim apartmanları alır-yıkar ya da restore ederek satar. Şehrin merkezine AVM kurar. Yerel dükkânlar yerine zincir işletmeler gelir. Paran yoksa kredi kartın yoksa kimse yüzüne bakmaz. ‘Merhaba, hayırlı işler’ demeyi unutursun. Bu nedenle Almanya’da Bizim Bakkal’a hem Alman hem de gurbetteki Türklerin sahip çıkmasını ve konuyu uluslararası kamuoyuna taşımasını önemsiyorum. Örnek olmasını diliyorum. Biz de TESK olarak Kreuzberg’te mahallesine sahip çıkanların yanındayız” diye konuştu.

Bendevi Palandöken, geçen yıl Berlin’e gelmiş ve BWK (Bildungswerk Kreuzberg) Genel Müdürü Nihat Sorgeç’e bir ziyarette bulunmuştu.ha-ber.com / Onur Doğanay / Berlin

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
no capulcu 4 yıl önce

almanya'da daha önemli konular varkan bos islerle ugrasirlar akp gibi

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir