Berlin`de Yeni Anayasa paneli

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Berlin ve Aydınlık gazetesi, Metal İşçileri Birliği’nin binasında (İG Metall-Haus) ‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi – Emperyalist tehditler ve küresel dayatmalar’ konferansını gerçekleştirdi.

Berlin`de Yeni Anayasa paneli
Berlin`de Yeni Anayasa paneli

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Berlin ve Aydınlık gazetesi, Metal İşçileri Birliği’nin binasında (İG Metall-Haus) ‘Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi – Emperyalist tehditler ve küresel dayatmalar’ konferansını gerçekleştirdi.

Yurtdışı temsilciliklerinde referandumda oy kullanma sürecinin başlamasına altı hafta kala ‘Hayır’ çalışmalarını başlatan Türkiye Gençlik Birliği (TGB), 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Emekli Hava Pilot Kurmay Albay Osman Başıbüyük ile TGB Genel Başkan Yardımcısı ve Dünya Anti-Emperyalist Gençlik Birliği Genel Sekreteri Elif İlhamoğlu’nu Berlin'de yaşayan Türklerle buluşturdu.Dinleyecilerin büyük ilgisi ve yoğun katılımı eşliğinde gerçekleşen söyleşide, konuşmacılar halkoylamasının önemini vurgularken, hazırlanan Anayasa’nın Cumhuriyet’in temel niteliklerine aykırı olduğunu, önümüzdeki süreçte Türkiye’yi bekleyen dış tehditlerin altını çizen açıklamalarda bulundu. Panele çok sayıda genç katılımcının ilgi göstermesi düzenleyicileri ayrıca sevindirdi.

“AVRUPA’NIN REFERANDUM SONUÇLARINI ETKİLEME POTANSİYELİ YÜKSEK”

Açış konuşmasını yapan TGB Almanya Genel Başkanı Meram Tosun, 27 Mart ile 9 Nisan arasında yurtdışı temsilciliklerinde gerçekleşecek olan oy kullanma sürecinde ‘Hayır’ oyu için Köln, Hamburg, Hannover, Frankfurt ve Berlin gibi birçok kentte çalışmalara başladıklarını belirtti. Tosun, özellikle salonda bulunan gençlere seslenerek, TGB’nin yerel örgütlenmelerine katılmaları, Türkiye’nin geleceğinde belirleyici olan bu seçimde çekingen değil, katılımcı, faal ve öncü olmaları için çağrıda bulundu.


Aydınlık Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım da yurtdışında yaşayan ve oy kullanma hakkına sahip olan 3 milyon seçmenin referandum sonuçlarını etkileme potansiyeline dikkat çekti. Yıldırım, sıkı bir çalışma ile Türkiye’nin geleceğine Avrupa’dan önemli katkılar sunulabilceğinin altını çizerek, dinleyecileri çalışmalara davet etti.“BAŞKANLIK SİSTEMİ MİLLETİN EGEMENLİĞİNİ SORGULUYOR”
Eski CHP Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, rejim değişikliğini amaçlayan yeni anayasının “kapalı ve oligarşik yapı” ve “Tek Adam ile, başta George Soros olmak üzere gizli elitlerin ülkeyi yönettiği bir sistem yaratacağına” vurgu yaptı. Milletin egemenliğini sorgulayan bir halkoylması ile karşı karşıya olunduğunu belirten Güler, “Evet sonucunun çıkması ile birlikte, milli devletten vazgeçilip, küreselleşmenin hedefleri doğrultusunda farklı etnik gruplara sahip ülkelerin küçük ve güçsüz devletlere bölünme tehlikesi ile karşı karşıya olacağız” dedi. Yeni Anayasanın oldukça hızlı ve meçhul bir hazırlanma süreci sonrası tasarlanıp Meclise sunulduğuna dikkat çeken Güler, “Kim bu Anayasayı hazırladı, bilinmiyor” dedi. Ayrıca karmaşık yapıya sahip ve yorumlanması uzmanlık bilgisi gerektiren 18 maddenin kabulünü referandumda ‘Evet’ ile ‘Hayır’ cevaplarına indirgenmesini de eleştiren Birgül Ayman Güler, “Aslında sorusu olmayan ve somut olarak neyin oylanacağının bile kesinleşmemiş bir halkoylaması ile karşı karşıyayız” dedi. Yeni Anayasanın Cumhuriyeti yıkmak için tasarlandığını örnekleriyle sunan Güler, “TBMM yasama yetkisi sınırlandı, denetleme yetkisi daraltıldı, her yetki Cumhurbaşkanına verildi ve böylece Cumhurbaşkanı hem yasama hem yürütme hem de yargıyı kuran, yöneten ve denetleyen oldu’ dedi. Eski CHP milletvekili, bu rejim değişikliğinin yönetilemeyen bir Türkiye, yürütmenin hiçbir şekilde denetlenmediği, parlamentonun yok sayılacağı bir Türkiye yaratacağına dikkat çekti. 
“HEPİMİZİN GÖREVİ BİRLEŞTİRİCİ ÜSLUP İLE ‘HAYIR’I’ ÖRGÜTLEMEK”
Terör ve ekonomik yıkım ile Türkiye’yi hedef alan iç ve dış tehditlere karşı milletin birlik olması gerektiğini savunan TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu, bunun sadece Güçlü Meclis, Güçlü Millet ve Güçlü Ordu ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. Başkanlık Anayasası ile İstiklal Savaşında kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işlevini kaybedeceğini söyleyen İlhamoğlu, “Terörle emperyalizm ve maşaları üzerimize gelirken, Suriye savaşı ve Türkiye’nin müdahalesi sürererken, Ege’deki adalarımız Yunan işgali altındayken, Kıbrıs tehlikedeyken, ekonomimiz yalpalanırken büyük krizlerde çözüm üretmiş ve milli refleksimiz olmuş olan Meclisimizi elimizden almak istiyorlar. Milli birliğimize saldırıyorlar. Başkanlık büyük bir tuzaktır” dedi. “Birliği sağlayabilmek için ‘Evet’ oyu vermek isteyen insanlarımızı, ötekileştirerek değil, birleştirici bir üslup ile ‘Hayır’a ikna etmek zorundayız. İnsanların günlük yaşam kaygılarını mutlaka dikkate almak zordundayız” diyen İlhamoğlu, “İnsanların hayatlarını doğrudan etkileyen konuları dile getirerek ‘Evet’i ‘Hayır’a çevirmeliyiz” sözlerini kullandı. Konuşmasının sonunda Türkiye’nin son aylarda Rusya, İran ve Çin ile giristiği askeri ve ekonomik birlikteliklerine de değinen İlhamoğlu, “Bölünmüş ve güçsüz Türkiye’yi görmek isteyen ABD ve AB’nin emellerine uygun bir Anayasa tasarlandığını” belirtirken, “Avrasya’nın bağımsız ve güçlü bir Türkiye’den yana olduğunu ve Türkiye burada tutunabilmesi için de halkın birlik ve milletin bağımsız olmak zorunda olduğunun” altını çizdi.
BAŞKANLIK SİSTEMİ DIŞ TEHDİTLERE KARŞI MÜCADELE EDEMEZ
Türkiye’yi bekleyen dış tehditleri çarpıcı örneklerle açıklayan Emekli Hava Pilot Kurmay Albay Osman Başıbüyük, temel tehditin Türkiye’nin güneydeki komşusu Suriye’de 6 yıldır devam eden savaşın olduğunu ve oradaki silahlı mücadelenin iki amaç güttüğünü söyledi. Başıbüyük, emperyalist ülkelerin bir tarafatan Çin’in “Eski İpek Yolunu canlandırma” stratejisini engellemek istediğini belirtirken, savaşın diğer sebebinin Ortadoğu’da “İkinci İsrail” projesini hayata geçirmek olduğunu vurguladı. Emekli Hava Pilot, birinci amacın Çin’i kuzeyde Orta Asya ve Rusya üzerinden Avrupa’ya ve Orta Asya, Hint Okyanusu ve İran körfezi üzerinden Akdeniz’e bağlayacak bir ekonomik kuşağın engellenmek istendiğini ve eğer ki bu dünya dengelerini değiştirecek proje önlenemez ise, bunun Amerikan yüzyılının sonu olacağını vurguladı.Başıbüyük, ABD hayatta kalabilmesi için, projenin güneyden, yani Türkiye’den ve Suriye’den Avrupa’ya ve Akdeniz’e geçmesi planlanan güzergahına bundan dolayı müdahalede bulunduğunu belirtti ve Suriye savaşı ile Batı Asya çoğrafyasına yıllardır uygulanan istikrarsızlaştırma politikalarına dikkat çekti. İkinci amacın Kürtlere sözde bağımsız bir Kürt devleti vaadi altında sunulan, ancak özde “İkinci İsrail” işlevinde emperyalist “Batı’nın çıkarlarına bekçi görevi verilen bir piyon devleti kurma planının” olduğunun altını çizdi. Başıbüyük. Başıbüyük, bu süreci kıyasıya az kayıp ile atlatmak için kurulan Türkiye-Rusya-İran iş birliğinin önemine vurgularken, emperyalistlerin yalnızca bu politikalarla hem Ortadoğu’da hem de Kafkasya bölgesinde güç kaybedebileceğini belirtti. Başıbüyük, konuşmasının sonunda Türkiye’nin bu çerçevede başkanlık seçimine gitmesi ve bir nevi rejim değişikliği ile iç siyasetinde büyük bir değişim içinde bulunması, yeni anayasayla diktatör konumuna erişecek ‘Tek Adamın’ devlet ile bütünleşeceğinden dolayı, önümüzdeki zorlu süreçte, ‘hükümetlere’ karşı yapılan eleştirilerin ve her türlü protestonun maddenin gereği doğrudan devleti hedef alacağı için, Başkanlık Anayasasının Türkiye’yi kesinlikle güçsüzleştireceğini, istrarsızlığıa sürükleyeceğini, devlet yapısını temelden zedeleyeceğini belirtti.


ha-ber.com/Fırat Yeşil/Berlin
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321